iPhone obsługujący 5G już w 2020 roku?

iPhone wyposażony w standard łączności 5G ma trafić na rynek urządzeń mobilnych dopiero w 2020 roku – donosi serwis Fast Company.

(fot. Anton Novoderezhkin/TASS / FORUM)

Apple planuje wdrożenie w swojej linii smartfonów iPhone modemu obsługującego nowy standard sieci komórkowej 5G, następcy dzisiejszego 4G (LTE). Nie stanie się to jednak zbyt szybko. Chip wyprodukowany przez firmę Intel ma trafić dopiero w modelu iPhone 5G w 2020 roku – do takich informacji od anonimowego źródła z Apple dotarło Fast Company.

Intel opracował już poprzedni model chipu, który rzekomo służy do testów prototypu iPhone’a 5G. Apple miało jednak nie być zadowolone z działania podzespołu, który miał przegrzewać układ urządzenia. Pierwsi operatorzy już zapowiedzieli wsparcie nowej technologii przesyłu danych. W Polsce najszybciej chce je wdrożyć Orange – już w 2019 roku. Deutsche Telekom twierdzi natomiast, że faktyczne wdrożenie będzie możliwe w 2020 roku i na początku głównie dla klientów biznesowych.

5G ma także przyczynić się do znacznego rozwoju internetu rzeczy i wdrażania rozwiązań dla inteligentnych miast. Łączność 5G oferuje prędkość przesyłania danych od co najmniej 10 Gb/s do nawet 100 Gb/s. W Polsce według Ministerstwa Cyfryzacji (w dokumencie „Strategia 5G dla Polski”) pierwszym miastem, w którego granicach ma działać 5G będzie Łódź ze względu na duży węzeł komunikacyjny.

– Szacuje się, że koszty działań merytorycznych i systemowych wraz z wynagrodzeniami pracowników po stronie Ministerstwa Cyfryzacji w okresie do końca 2023 r. wyniosą ok. 10-15 mln PLN. W kolejnych latach działania te będą finansowane z budżetu państwa, w ramach budżetu resortu. Dopuszcza się możliwość pozyskania dodatkowego finansowania z innych publicznych funduszy krajowych oraz z publicznych środków wspólnotowych. Budowa, udostępnienie i utrzymanie Systemu Informacyjnego o instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne to koszt ok. 12,5 mln PLN. Na ten cel planowane jest pozyskanie finansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa – czytamy w dokumencie dotyczącym wdrożenia sieci 5G nad Wisłą.

MG

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 monty_python

to taki proste, sklonic cale popilacje zeby sie eksterminowaly z wlasnej woli

! Odpowiedz
0 6 fakpejsy

5g i wojna nie potrzebna!

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.