REKLAMA
WEBINAR

i2 Development planuje przekazać w II półroczu 250-300 lokali

2020-09-24 10:40
publikacja
2020-09-24 10:40

i2 Development planuje przekazać klientom w drugim półroczu 2020 roku 250-300 lokali. Spółka skupia się obecnie na realizacji bieżących projektów, a start nowych będzie uzależniony m.in. od postępów sprzedażowych - poinformował PAP Biznes prezes Marcin Misztal. W ocenie zarządu, druga połowa roku wygląda zdecydowanie lepiej pod względem sprzedaży niż pierwsza.

i2 Development planuje przekazać w II półroczu 250-300 lokali
i2 Development planuje przekazać w II półroczu 250-300 lokali
fot. Tomasz Ras / / Puls Biznesu

"W pierwszej połowie roku przekazaliśmy klientom 254 lokale. W drugiej połowie roku wynik powinien być nieco większy – celujemy w 250-300 przekazań. Inwestycje, z których głównie przekazywane będą lokale, tj. Przy Arsenale oraz I etap Osiedla Grabiszyńskiego, są już ukończone, stąd realizacja wspomnianego celu wydaje się niezagrożona" - poinformował PAP Biznes prezes spółki Marcin Misztal.

Działająca na rynku wrocławskim spółka sprzedała w pierwszym półroczu 110 lokali wobec 34 przed rokiem. Zarząd ocenia, że sytuacja w drugiej połowie roku jest zdecydowanie lepsza.

"W pierwszej połowie roku zawarliśmy 110 umów, co jest wynikiem zdecydowanie poniżej naszych możliwości. Kluczowy wpływ na wyniki pierwszego półrocza miała pandemia, która z jednej strony utrudniała nam prowadzenie działalności, a z drugiej czasowo ograniczyła aktywność kupujących i wpłynęła na politykę banków. Drugie półrocze wygląda już zdecydowanie lepiej" - ocenił prezes Misztal.

Jego zdaniem, wpływ pandemii COVID-19 na rynek nieruchomości w Polsce był istotny i wystąpił na wielu płaszczyznach.

"Obostrzenia przeciwpandemiczne dotknęły deweloperów, w tym również i2 Development, wymuszając zmiany w modelu sprzedaży lokali, organizacji pracy biura sprzedaży czy obsługi klienta. Wyższe normy bezpieczeństwa zostały również wdrożone na inwestycjach. Negatywne nastroje związane z pandemią z pewnością nie ułatwiały podejmowania decyzji zakupowych, tak u klientów indywidualnych, jak i firm, wynajmujących u nas lokale usługowe. W końcu banki istotnie zmieniły podejście do rynku nieruchomości, m.in. podwyższając wysokość wkładu własnego przy kredytowaniu inwestycji. Kredyty hipoteczne też stały się mniej dostępne" - powiedział prezes i2 Development.

"Sytuacja ta ulega normalizacji, stabilizacja sytuacji zdrowotnej, relatywnie dobra kondycja gospodarki oraz niskie stopy procentowe pomagają w odbudowie rynku" - dodał.

Misztal wskazał, że od czerwca widać na rynku mieszkaniowym znaczące ożywienie i odbudowę do poziomu sprzed pandemii. Jego zdaniem, fundamentalne przesłanki dla popytu na mieszkania nie uległy zmianie, co pomaga w powrocie na ścieżkę wzrostu.

"Wyzwaniem, zarówno dla kupujących jak i deweloperów, pozostaje dostępność finansowania, jednak niskie stopy procentowe mitygują wpływ ograniczenia akcji kredytowej przez banki. Pewnym wyzwaniem dla rynku mieszkaniowego jest sytuacja na rynku wynajmu okazjonalnego, wpływająca na spadek popytu inwestycyjnego" - ocenił prezes.

"Spadek ruchu turystycznego i biznesowego ma, w mojej ocenie, charakter okresowy i jak już można było zaobserwować latem, z każdym tygodniem turystów na wrocławskich ulicach było coraz więcej" - dodał.

Prezes wskazał, że pandemia wpłynęła także na rynek biurowy. Jego zdaniem, po początkowym zamrożeniu rynku popyt na nowe powierzchnie będzie rósł.

"Na rynku biurowym niewątpliwie trwa swego rodzaju wyczekiwanie. Wymuszone przez pandemię globalne przestawienie się na pracę zdalną postawiło pod znakiem zapytania dotychczasowy model organizacji pracy, szczególnie w obszarach nie wymagających fizycznego kontaktu z klientem czy zespołem. Firmy dziś zastanawiają się na stałym wprowadzeniem, w większym wymiarze, pracy zdalnej, co wpłynie również na popyt na powierzchnie biurowe" - ocenił prezes.

"Przestrzegałbym jednak przed kreśleniem negatywnych, kategorycznych scenariuszy. Praca zdalna ma swoje zalety, ale nie dla wszystkich w dłuższym okresie będzie opcją preferowaną. (...) Jesteśmy przekonani, że po początkowym zamrożeniu rynku popyt na nowe powierzchnie będzie rósł, nawet jeśli zjawisko pracy domowej czy modelu mieszanego, z tzw. gorącymi biurkami, będzie bardziej popularne" - dodał.

Na koniec czerwca działające we Wrocławiu i2 Development miało w sprzedaży blisko 560 lokali w 11 projektach lub etapach projektów, o ponad połowę więcej niż rok wcześniej. W budowie na koniec pierwszego półrocza znajdowało się ponad 1.000 lokali.

"Tegoroczna oferta i skala prowadzonych projektów są rekordowe w historii spółki. Flagowym projektem pozostaje Bulwar Staromiejski, którego ostatnie z etapów są finalizowane i będą oddawane do użytkowania do pierwszej połowy 2021 roku" - poinformował prezes.

Spółka skupia się obecnie na realizacji bieżących projektów, a start nowych będzie uzależniony m.in. od postępów sprzedażowych.

"Od początku roku rozpoczęliśmy m.in. realizację drugiego etapu Osiedla Grabiszyńskiego, dwóch etapów inwestycji przy Armii Krajowej, projektu The View na hiszpańskiej Teneryfie, jak również, po uzyskaniu zamiennego pozwolenia na budowę, de facto ruszyliśmy z główną częścią prac w ramach wrocławskiej inwestycji biurowej Wielka 27" - powiedział prezes.

"W przygotowaniu mamy kolejne inwestycje, m.in. przy ul. Piłsudskiego i Stalowej, ich start będzie uzależniony m.in. od postępów sprzedaży w innych projektach grupy" - dodał.

Aktualna strategia i2 Development oparta jest na dwóch filarach – dotychczasowym biznesie deweloperskim oraz segmencie najmu, który - jak wskazał prezes - docelowo będzie angażował około połowę kapitałów własnych grupy.

"Ta zmiana już następuje i wpływa na nasze podejście do nowych inwestycji mieszkaniowych – będziemy dalej aktywni na rynku, ale selektywnie, skala działalności deweloperskiej w perspektywie najbliższych kilku lat ulegnie ograniczeniu" - powiedział prezes Misztal.

"Gros naszego portfela stanowią i będą stanowić lokale usługowe w realizowanych przez nas inwestycjach, z lokalami w Bulwarze Staromiejskim na czele. Portfel ten uzupełnią projekty biurowe takie jak Wielka 27 czy biurowiec powstający w ramach Osiedla Grabiszyńskiego" - dodał.

Obecnie spółka ma w portfelu oddane do użytkowania obiekty z 2 tys. m kw. powierzchni wynajmowalnej, a w perspektywie trzech lat wielkość portfela powinna wzrosnąć 10-15 krotnie. W ofercie znajdują się także lokale mieszkalne przeznaczone na wynajem.

"Najwięcej jednostek tego typu powstaje w nowouruchomionych II etapie Osiedla Grabiszyńskiego (150 lokali) oraz w inwestycji przy ul. Armii Krajowej (niemal 400 lokali). Łącznie w sprzedaży mamy 400 lokali o tej charakterystyce. Do końca roku oferta w tym obszarze nie będzie uzupełniana" - poinformował prezes.

Zarząd spółki ocenia, że popyt na ten rodzaj nieruchomości będzie się utrzymywał na wysokim poziomie, a sytuacja związana z pandemią to jedynie zaburzenie trendu.

"Lokal pod wynajem traktowany jest nie tylko jako inwestycja, ale również forma zabezpieczenia kapitału i bazując na informacjach od klientów, właśnie ten drugi walor inwestycji w lokale pod wynajem jest dla nich szczególnie ważny z obecnych czasach" - ocenił prezes Misztal.

"Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że zwykle w tego typu lokalach ze względu na ich niewielką powierzchnię możliwe jest uzyskanie zdecydowanie wyższej stopy zwrotu niż przy większych jednostkach" - dodał.

i2 Development nie planuje obecnie wchodzenia na nowe rynki mieszkaniowe.

"Widzimy duży potencjał rozwoju na rynku wrocławskim, zresztą nie jesteśmy w tym odosobnieni, sądząc m.in. po informacjach o kolejnych firmach deweloperskich chcących wejść na rynek Wrocławia" - wskazał prezes.

Grupa działa także na hiszpańskiej Teneryfie, gdzie realizuje projekt 6 domów jednorodzinnych.

"Projekt rozwija się obiecująco, zainteresowanie nim jest duże, stąd nie wykluczamy, że będziemy dalej rozwijać się w tym kierunku" - ocenił prezes.

i2 Development to działająca od 2012 roku wrocławska firma deweloperska. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od maja 2016 roku. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki