REKLAMA

Żywność tanieje i będzie tanieć

2018-04-04 04:31
publikacja
2018-04-04 04:31

Nadchodzi chwila wytchnienia po galopujących podwyżkach cen z 2017 r. Do końca czerwca jaja potanieją o 21 proc., a mleko o 8 proc. - podaje środowa "Rzeczpospolita".

/ fot. alistaircotton / YAY Foto

Analitycy z banku BGŻ BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole, PKO BP i Alior Banku przygotowali dla "Rzeczpospolitej" prognozy cen podstawowych surowców rolnych. Przy użyciu algorytmów, swojego doświadczenia i wieści z rynku starają się wskazać, jak w ciągu najbliższego miesiąca, kwartału i roku zmienią się koszty mleka, zbóż, mięsa, jaj czy cukru. Tym razem - jak pisze "Rz" - mają dla konsumentów głównie dobre wieści.

Zdecydowanymi czempionami spadków cen będą: jaja i mleko. Ze względu na aferę z fipronilem w Europie Zachodniej i likwidacją tamtejszych stad niosek polskie jaja biły w ubiegłym roku rekordy eksportu i podwyżek cen. Dziś sytuacja wraca do normy, co - sądząc po prognozowanych spadkach - zajmie jeszcze trochę czasu.

"W związku z odbudową stad na Zachodzie Europy spodziewamy się dalszego spadku cen jaj" - mówi Łukasz Czech, analityk z BGŻ BNP Paribas. Gazeta dodaje, że na koniec czerwca ceny mają spaść w porównaniu do lutego o 21 proc., za setkę jaj zapłacimy od 23,9 zł do 29,45 zł. Dla porównania - pod koniec października 2017 r. średnia cena 100 jaj wynosiła 50 zł.

Jak pisze "Rz", mleko w grudniu kosztowało w skupie 152 zł za hektolitr, a w lutym 135 zł. Analitycy prognozują dalsze spadki: pod koniec kwietnia mleko może zejść poniżej 130 zł. Największe spadki prognozuje Jakub Olipra z Credit Agricole, który przewiduje, że na koniec czerwca mleko może kosztować nawet 116,1 zł. (PAP)

emi/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jasiek2017
Jak to? Niemozliwe ! Trole zaraz zaczna pisac, ze w Polsce jest duzo drozej niz na zachodzie!
search
Badania gbyly robione w sklepie w ktorym kilka miesiecy temu byl premier moraiecki. Tam maslo po 2,5 a czekilady po 1 zet to tak dla przykladu
zbyszek_od_dobrej_zmiany
Silvio, co ty na to?
ajwaj
No jasne, raj na ziemi Okr. Stolu + Magdalenki juz > juz prawie jest :)
Moze nie juz, ale :
""w ciągu najbliższego miesiąca, kwartału i roku"" :)
msciwy_ogorek
W polsce nic nie tanieje! Wszystko drożeje trzeba co rok lub 2 lata zmieniać firmę bo podywżek nie ma dla starych pracowników tylko dla nowych. Emerytur nie będzie i ogólnie wali się ten domek z kart. Trzeba nabić sobie jeszcze parę lat dobrego doświadczenia i uciekać bo nie będzie miał kto się nami zajmować za te W polsce nic nie tanieje! Wszystko drożeje trzeba co rok lub 2 lata zmieniać firmę bo podywżek nie ma dla starych pracowników tylko dla nowych. Emerytur nie będzie i ogólnie wali się ten domek z kart. Trzeba nabić sobie jeszcze parę lat dobrego doświadczenia i uciekać bo nie będzie miał kto się nami zajmować za te 40 lat na starość bo jesteśmy najszybciej wyludniającym się krajem w Europie z najniższym współczynnikiem dzietności.

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php/People_in_the_EU_%E2%80%93_population_projections
madarot
Najbardziej wkurzają mnie manipulacje tego rządu, niebawem okaże się, że GUS wykaże deflacje, a ceny w sklepach i tak nie spadną. Robią to wszystko po to, aby wydatki rządowe nie były za wysokie, np. waloryzacje emerytur, które w dużej mierze zależą od wykazanej inflacji przez GUS. Bardzo dobry przykład z ub. roku,Najbardziej wkurzają mnie manipulacje tego rządu, niebawem okaże się, że GUS wykaże deflacje, a ceny w sklepach i tak nie spadną. Robią to wszystko po to, aby wydatki rządowe nie były za wysokie, np. waloryzacje emerytur, które w dużej mierze zależą od wykazanej inflacji przez GUS. Bardzo dobry przykład z ub. roku, kiedy to GUS policzył 1,98% inflacji średniorocznej, a wszyccy widzieliśmy co się działo z cenami. Np. żywność nie drozała o 2% tylko o 20%.
mkx
Lokomotywy stanieją. To się wyrówna;)
slc350
Co oczywiście nie przełoży się na spadek ceny w sklepie, a jedynie zwiększy marżę sprzedawcy..... u nas nic nie tanieje....
qqryk
A mięsko o ile podrożeje? W grudniu szynkę (prawdziwą, nie hiperkową) kupowałem po 37 zł/kg a tydzień temu po 49 zł/kg.
madarot
no to wg GUS szynka staniała!

Powiązane: Żywność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki