Zysk netto mBanku w III kw. wyniósł 230,5 mln zł, wobec konsensusu 219,4 mln zł

Zysk netto grupy mBanku w trzecim kwartale 2016 roku spadł do 230,5 mln zł z 319,5 mln zł rok wcześniej - poinformował bank w komunikacie. Zysk banku okazał się 5,1 proc. powyżej oczekiwań analityków, którzy spodziewali się, że wyniesie on 219,4 mln zł.

Zysk netto mBanku w III kw. wyniósł 230,5 mln zł, wobec konsensusu 219,4 mln zł
Zysk netto mBanku w III kw. wyniósł 230,5 mln zł, wobec konsensusu 219,4 mln zł (mBank)

Oczekiwania trzynastu biur maklerskich co do zysku netto banku za trzeci kwartał wahały się od 206 mln zł do 230 mln zł.

Zysk netto w III kwartale 2016 roku spadł 28 proc. rdr i 41 proc. kdk.

Wskaźnik ROE netto wynosi 7,6 proc., podczas gdy w II kwartale było to 12,8 proc.

Po trzech kwartałach 2016 roku zysk netto grupy mBanku wynosił 926,8 mln zł.

Wynik odsetkowy banku w trzecim kwartale wyniósł 718,7 mln zł i był 1,7 proc. powyżej średniej oczekiwań rynkowych na poziomie 706,4 mln zł (w przedziale oczekiwań 690-719 mln zł). Wynik odsetkowy wzrósł 12 proc. rdr i 5 proc. kdk.

Marża odsetkowa w III kwartale wynosiła 2,3 proc., czyli była na poziomie z II kwartału.

Wynik z prowizji wyniósł 234,4 mln zł i był 6,6 proc. wyższy od oczekiwań rynku, który spodziewał się 220 mln zł (oczekiwania wahały się od 213 mln zł do 230 mln zł). Wynik z prowizji spadł 1 proc. rdr i wzrósł 12 proc. kdk.

W III kwartale 2016 grupa mBanku zanotowała 0,4 mln zł przychodów z tytułu dywidend wobec 2,6 mln zł w poprzednim kwartale i 14,3 mln zł w III kwartale 2015 roku, kiedy Bank otrzymał dywidendę od PZU.

Koszty w III kwartale wyniosły 499,9 mln zł, czyli były na poziomie oczekiwanym przez rynek (493,4 mln zł). Koszty wzrosły 8 proc. rdr i 2 proc. w ujęciu kwartalnym.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów wyniosły w trzecim kwartale 2016 roku 139,5 mln zł. Rynek oczekiwał tymczasem nieznacznie niższych odpisów na poziomie 136,2 mln zł. Odpisy wzrosły 18,4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Bank podał, że odpisy w segmencie bankowości detalicznej były stabilne w ujęciu kwartalnym, z kolei wartość odpisów w pionie korporacji i rynków finansowych wyniosła 61,1 mln zł, czyli była o 18,1 mln zł większa niż w poprzednim kwartale. mBank poinformował, że wzrost ten wynikał głównie z utworzenia rezerw na kilku klientach korporacyjnych, którzy złożyli do sądu wniosek o restrukturyzację.

Poziom kosztów ryzyka w III kwartale 2016 roku wyniósł 69 pb w porównaniu do 59 pb kwartał wcześniej.

Podatek bankowy w III kwartale wyniósł 89,8 mln zł, podczas gdy w II kwartale 89 mln zł.

Suma bilansowa Grupy mBanku na koniec III kwartału 2016 roku wyniosła 129,78 mld zł i była wyższa o 0,8 proc. w porównaniu z końcem czerwca 2016 roku.

Wartość kredytów i pożyczek netto na koniec września 2016 roku wyniosła 81 mld zł i była wyższa o 0,3 proc., w stosunku do końca czerwca.

Wartość depozytów klientów w III kwartale pozostała na prawie niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniosła 85,19 mld zł, przy czym zobowiązania wobec klientów indywidualnych wzrosły o 2,6 proc., a zobowiązania wobec klientów korporacyjnych spadły o 3,7 proc.

Wskaźnik kredytów do depozytów grupy mBanku ukształtował się na poziomie 95,1 proc.

Łączny współczynnik kapitałowy na koniec września 2016 roku wyniósł 18,6 proc., a współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 15,9 proc.

Prezes: mBank spodziewa się dobrego IV kwartału

mBank spodziewa się, że IV kwartał będzie dobry; przyniesie kontynuację wcześniejszych tendencji. Bank optymistycznie patrzy na 2017 rok - poinformował na konferencji prasowej prezes banku Cezary Stypułkowski.

"Jesteśmy dość optymistyczni jeśli chodzi o czwarty kwartał, on historycznie jest trochę silniejszy. Wydaje się, że aktywność naszych klientów będzie raczej rosnąć, a IV kwartał w przypadku naszego banku będzie dobry" - powiedział Stypułkowski.

"We wszystkich liniach powinniśmy co najmniej utrzymać obecne tendencje" - dodał.

Zysk netto grupy mBanku w trzecim kwartale 2016 roku spadł do 230,5 mln zł z 319,5 mln zł rok wcześniej. Po trzech kwartałach 2016 roku zysk netto grupy mBanku wynosił 926,8 mln zł.

"Strukturalnie oceniamy, że 2017 rok powinien być dla nas dobry, chyba że byłyby dość istotne spowolnienia, ale na to się nie zanosi. Dość optymistycznie patrzymy na przyszły rok" - powiedział Stypułkowski.

"Jak to się przełoży na zyskowność, to nie wiem. Po stronie przychodowej powinno być dobrze, po stronie kosztowej jesteśmy utrzymać bank na podobnym poziomie" - dodał.

Zdaniem prezesa musi ukształtować się jednolita linia orzecznicza sądów w procesach banków z klientami walutowych kredytów hipotecznych.

"W sprawach sądowych przez pewien proces musimy przejść, nie wykształciła się jednolita linia orzecznictwa" - powiedział Stypułkowski.

mBank może w I kw. '17 wyjść na rynek z większą emisją listów zastawnych w euro

mBank może w I kwartale 2017 roku wyjść na rynek z większą emisją listów zastawnych w euro - poinformował na konferencji prasowej prezes banku Cezary Stypułkowski.

"Planujemy wyjść z wyższą kwotą, prawdopodobnie będzie to w I kwartale" - powiedział Stypułkowski.

W 2015 roku mBank Hipoteczny wyemitował listy zastawne o wartości 1,5 mld zł. Plan na 2016 rok zakłada emisje o wartości 1,75 mld zł.

Odpisy z tytułu utraty wartości kredytów mBanku wyniosły w trzecim kwartale 2016 roku 139,5 mln zł. Odpisy wzrosły 18,4 proc. w ujęciu kwartalnym.

Bank podał, że odpisy w segmencie bankowości detalicznej były stabilne w ujęciu kwartalnym, z kolei wartość odpisów w pionie korporacji i rynków finansowych wyniosła 61,1 mln zł, czyli była o 18,1 mln zł większa niż w poprzednim kwartale. mBank poinformował, że wzrost ten wynikał głównie z utworzenia rezerw na kilku klientach korporacyjnych, którzy złożyli do sądu wniosek o restrukturyzację.

Christoph Heins, wiceprezes zarządu, poinformował, że w kolejnych okresach koszty ryzyka w segmentach korporacyjnych banków mogą być wyższe.

"W korporacjach mamy większą zmienność niż w detalu, to się wiąże z charakterem tej działalności" - powiedział Christoph Heins.

"Zakładam, że poziom ryzyka w segmencie korporacyjnym w sektorze będzie rósł w porównaniu z poprzednimi kwartałami. W naszym przypadku nie oznacza to, że jakość tego portfela spadnie" - dodał.

Poziom kosztów ryzyka mBanku w III kwartale 2016 roku wyniósł 69 pb w porównaniu do 59 pb kwartał wcześniej.(PAP)

seb/ jtt/ ana

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Mis6

Dziś oddałem wszystkie karty z mBanku. Lokaty i karty przeniosłem do innych a załatwiam przeniesienie limitu. Opłaty, opłaty i żadnych przywilejów, szczególnie dla starych klientów. Trzeba głosować portfelem a nie trzymać się przyzwyczajeń.

! Odpowiedz
0 1 ~Andrzej

Brawo jak będzie więcej takich jak Ty - banki przestaną podnosić opłaty tylko dlatego że mają stado leniwych baranów którym się nie chce przenosić konta.

! Odpowiedz
0 0 ~WiseMan

Banierzy ciągle tylko krecą i oszukują.. kolejna afera


http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/panama-papers-relacje-mediow-zagranicznych,140,0,2053260.html

GoldMAN Sachs:

Porozumienie rządu USA z Goldman Sachs dotyczy zarzutów o podejmowanie działań, które doprowadziły do światowego kryzysu finansowego 2008 roku. Chodzi o łączenie różnych papierów wartościowych z ryzykownymi obligacjami z amerykańskiego rynku nieruchomości i ukrywanie ryzyka związanego z zakupem tak "spakowanych" instrumentów finansowych. Ugoda przewiduje, że Goldman Sachs zapłaci 5 miliardów 60 milionów dolarów w ramach różnego rodzaju kar o odszkodowań, w tym dla kredytobiorców, których zadłużenie przekroczyło wartość nieruchomości.

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/goldman-sachs-zaplaci-w-koncu-kare-5,185,0,2058681.htmlDB Złoto i srebro:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deutsche-Bank-przyznal-sie-do-manipulacji-na-rynkach-zlota-i-srebra-7359930.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mms

mBank pobierał opłatę za wszystkie bankomaty jak do konta nie była przypięta żadna karta. Nie widzieli w tym żadnego problemu.

! Odpowiedz
1 1 ~niepelnosprawny_org

dajcie darmowe przelewy natychmiastowe jak mial sync (t mobile bankowe), a bedziecie krolami Polskich Bankow.....

! Odpowiedz
2 2 ~Baca

Jak widać pomaga im wzrost kursu Franka szwajcarskiego.
To nic, że polskie rodziny muszą płacić wyższe raty, niemiecki bank przecież musi się bogacić, prawda Panie Belka, Szczurek, Balcerowicz, Tusk, Kopaczowa itp podobne popleczniki z PO/PSL.
Zobaczymy niedługo jak poradzi sobie z tym nowa ekipa, na razie idzie im słabiutko a obietnice mieli wielkie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Alan

Po co płacić. Nich najpierw sąd rozstrzygnir o wysokości należności. Potem ewentualnie UCZCIWIE zacząć spłacać. Znam już ludzi, którzy to robią, i jakoś bank się nie spieszy by iść do sądu. Może czekają na przedawnienie, ale się nie doczekają. To nie te przypadki :)

! Odpowiedz
7 4 ~AntyLichwiarz

Banki to zalegalizowana lichwa. Pożyczają pieniądze majac z 10% tego co pożyczaja. Poźniej oczywiście musisz oddać 100%.
Czyli zarabiaja:
1. Na oprocentowniu WIBORu
2. Na marży
3. 90% kasy ktorej nigdy nie mieli

! Odpowiedz
0 3 ~noe

Wartość kredytów i pożyczek netto na koniec września 2016 roku wyniosła 81 mld zł. Wartość depozytów klientów w III kwartale pozostała na prawie niezmienionym poziomie w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniosła 85,19 mld zł. Jak to się ma do twojego twierdzenia o tym, że mają 10% tego, co pożyczają. Zanim zrobisz z siebie błazna i ośmieszysz się swoją niewiedzą, zastanów się czy warto

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~Piotr odpowiada ~noe

noe, ja mam wrażenie że ten AntyLichwiarz to wszędzie wrzuca ten swój post bo już ten post gdzieś widziałem. Popieram robienie z siebie idioty na portalu finansowym po prostu nie przystoi. AntyLichwiarz wrzuć swój post na portal plotkarski- tam zdobędziesz sławę i uznanie.

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT
MBANK 0,23% 442,00
2019-04-18 17:00:00
WIG -0,42% 60 910,11
2019-04-18 17:05:00
WIG20 -0,54% 2 365,36
2019-04-18 17:05:00
WIG30 -0,43% 2 717,60
2019-04-18 17:15:00
MWIG40 -0,05% 4 204,24
2019-04-18 17:15:00
DAX 0,57% 12 222,39
2019-04-18 17:34:00
NASDAQ 0,02% 7 998,06
2019-04-18 22:03:00
SP500 0,16% 2 905,03
2019-04-18 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.