Żyrinowski proponuje Polsce udział w rozbiorze Ukrainy

2014-03-18 11:29
publikacja
2014-03-18 11:29

Lider lojalnej wobec Kremla nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) Władimir Żyrinowski zaproponował we wtorek Polsce, Węgrom i Rumunii, by włączyły się do rozbioru Ukrainy.


Źródło: Thinkstock

Żyrinowski uczynił to z trybuny Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, podczas dyskusji nad uchwałą izby "O sytuacji na Krymie", w której z zadowoleniem odniosła się ona do wyrażonej w niedzielnym referendum przez mieszkańców tego ukraińskiego półwyspu woli przyłączenia się do Federacji Rosyjskiej.

Lider LDPR jest znany z kontrowersyjnych, nacjonalistycznych i wielkomocarstwowych wystąpień. Uważany jest za polityka bardzo dobrze wyczuwającego nastroje panujące na Kremlu, niektórzy analitycy uważają, że często mówi to, czego z różnych powodów powiedzieć nie może lub nie chce Kreml.

Żyrinowski oświadczył, że "Kijów nigdy nie zgodzi się na federalizację Ukrainy, gdyż nie jest już w stanie czymkolwiek rządzić". "W Kijowie nastąpił paraliż władzy" - podkreślił.

Zauważył, że "taki los zawsze spotykają podejmowane przez Ukrainę próby budowy państwa". Dodał, że Ukraińcy już 300 lat temu "miotali się" między Rosjanami, Szwedami, Turkami i Polakami. "I zawsze przegrywali" - zaznaczył.

Według Żyrinowskiego "nadszedł czas, by nie tylko rosyjskie ziemie wróciły pod rosyjską flagę". "Ziemie zachodniej Ukrainy w czasach reżimu stalinowskiego słusznie zostały przyłączone do Związku Radzieckiego. Chodziło o to, aby powstrzymać niemieckie armie jak najdalej (od granic ZSRR). Ale to nie były rosyjskie ziemie; to nie były ukraińskie ziemie" - oświadczył.

"To były polskie ziemie wschodnie - Łuck, Lwów, Tarnopol, Iwano-Frankowsk i Równe. Obwód zakarpacki - to Węgry. W Użhorodzie wszyscy mówią po węgiersku. Albo po rosyjsku. Nie ma żadnego związku z Ukrainą. I Czerniowce - w tym wypadku żadnego porozumienia nie było. Stalin zabrał Czerniowce dla zaspokojenia apetytu; porozumienia z Hitlerem nie było" - oznajmił.

Przywódca LDPR podkreślił, że "teraz nadszedł czas, by zwrócić (te ziemie)". "Są to trzy kraje NATO - Rumunia, Węgry i Polska. Chodzi zwłaszcza o Polskę. W jej wypadku mowa jest o pięciu wschodnich obwodach. Zniknie wówczas pojęcie zachodnioukraińskiego nazizmu, faszyzmu i rasizmu. Niech Polacy się tym zajmują. I Węgrzy, i Rumuni" - powiedział.

Zdaniem Żyrinowskiego "prawdziwa Ukraina, to centralna Ukraina, bez zachodnich ziem, które bardziej są polskie i bez wschodnich, które bardziej są rosyjskie". "Sumy, Czernihów, Chmielnicki, Połtawa, Winnica, Kirowohrad, Krzemieńczuk i Kijów - to można uważać za Ukrainę, choć i to było prezentem" - wskazał.

Prowadzący obrady przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin, jeden z najbardziej zaufanych współpracowników prezydenta FR Władimira Putina, w żaden sposób nie zareagował na wystąpienie Żyrinowskiego.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ ala/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Używane w niskich ratach? Bezpieczne na wakacje. Znajdź swoje wymarzone auto>>

Advertisement

Komentarze (36)

dodaj komentarz
~sarutahiko
"Zniknie wówczas pojęcie zachodnioukraińskiego nazizmu, faszyzmu i rasizmu. Niech Polacy się tym zajmują." - dzięki, to już było. II Rzeczpospolita miała problem z teroryzmem ukraińskich nacjonalistów - wystarczy.
~rysiek
jeśli by do tego doszło, włączenia kresów wschodnich do Polski to Niemcy by zażądali zwrotu ziem zachodnich....
~widz
Pierwszy raz w życiu Żyrynowski mówił rozsądnie !
~typek
Kiepski pomysł . Po co Polsce Ukraina bieda, smórd i ubóstwo. Niech banderowcy kiszą się we własnym sosie albo niech idą na rękę Rosji.

~tedi
Nasz rzad Polska nie potrafi a raczej nie chce dobrze pokierowac,gdyż patrza tylko jak sie nachapać.Polakow majac w D.... ,po co wiec nam ta ukraina?.Polskie wladze to banda zlodziei i cwaniakow ktorzy tylko slabego Polaka potrafią zgnebic i upokorzyc,sa zbyt tchuezliwi aby odebrac ziemie ktore byly nasze.
~kacper
Ukraina to apetyczny torcik, którego grzechem jest nie skonsumować. Nikt by na tym specjalnie nie ucierpiał. Niestety "nasi" politycy, to ciepłe kluchy, decyzyjni impotenci. Jedyne co potrafią robić to zatrudniać nowych urzędników, robić z ludzi więźniów w imię bezpieczeństwa i nakładać podatki.
~Irol
Mniej wiecej tak wygladala sytuacja Rzeczposplitej przed rozbiorami i przed 1939.Nie dziwota,ze nas rozebrali.Niestety jestemy za slabi,zeby odebrac co nasze
~hm
Każdy kraj ma swojego palikota:
http://s46.radikal.ru/i111/0907/47/840af7feffb1.jpg
~jarecki4747
Wreszcie jakaś konkretna, merytoryczna propozycja z Rosji.
~waszh
Jak sama nazwa wskazuje Ukraina w wolnym tlumaczeniu u krajana czyli polaka wegra rumuna ukraincy powinni sluzyc ten narod musi miec bat nad soba , sami widzicie do czego przez 22 lata doprowadzili po odlaczeniu sie od ruskich

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki