REKLAMA

Zwrot podatku w pigułce. W tym roku można otrzymać z powrotem nawet kilkanaście tysięcy złotych

Ewelina Czechowicz2023-04-07 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-04-07 06:00

Zwrot podatku za 2022 roku to temat odmieniany przez wszystkie przypadki. Dlaczego tak dużo? Dlaczego dwa lub nawet trzy przelewy? Dlaczego nie mogę odliczyć wszystkich ulg? Jak skorzystać z ulgi na termomodernizację, prorodzinnej czy ulgi na Internet? Co zrobić, aby otrzymać więcej – o tym rozmawialiśmy 4 kwietnia 2023 r. w trakcie specjalnego webinaru na Bankier.pl.

Zwrot podatku w pigułce. W tym roku można otrzymać z powrotem nawet kilkanaście tysięcy złotych
Zwrot podatku w pigułce. W tym roku można otrzymać z powrotem nawet kilkanaście tysięcy złotych
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Zwrot podatku - kiedy się należy?

Po reformie "Polskiego ładu" niektórzy podatnicy nadpłacili zaliczki na podatek. Podniesiona kwota wolna od podatku, podwyższony pierwszy próg podatkowy oraz nowe ulgi podatkowe sprawiają, że w tym roku podatnicy otrzymują nawet kilkanaście tysięcy zwrotu podatku.

O tym, jak zwiększyć zwrot podatku, rozmawialiśmy we wtorek z Beatą Boruszkowską - prezes Krajowej Izby Biur Rachunkowych.

Podatnik, żeby otrzymać zwrot podatku, musi spełnić kilka warunków. Po pierwsze złożona deklaracja podatkowa nie może zawierać błędów (niepoprawny numer rachunku bankowego). Jeżeli będzie zachodzić konieczność poprawy zeznania PIT i złożenia korekty, to terminy na zwrot podatku się zmieniają. Drugim warunkiem otrzymania pieniędzy z tytułu nadpłaty podatku jest brak zaległości, na przykład za niezapłacone mandaty. Zwrot podatku dochodowego może zostać także zatrzymany, jeżeli podatnik ma zaległości podatkowe z wcześniejszych lat lub zajęcia komornicze.

Jak otrzymać wyższy zwrot od fiskusa? 

Przystępując do analizy naszego zeznania za 2022 rok, warto dokonać sprawdzenia swojej sytuacji oraz przeanalizować, co robiliśmy w ubiegłym roku. W tym miejscu przypominamy pięć najważniejszych kroków:

 1. Sprawdź, czy opłaca ci się rozliczenie z małżonkiem lub dzieckiem, jeżeli jesteś rodzicem samotnie je wychowującym.
 2. Sprawdź, czy fiskus odda ci ulgę dla klasy średniej.
 3. Sprawdź, czy opłaca ci się zmiana formy opodatkowania.
 4. Sprawdź, czy skorzystałeś ze wszystkich należnych ulg podatkowych.
 5. Sprawdź, czy twoje rozliczenie jest poprawne, jeżeli nie - złóż korektę.

Ulgi podatkowe zwiększają zwrot podatku za 2022 r.

Rozliczając się fiskusem, warto też skorzystać ze wszystkich przysługujących nam preferencji podatkowych - dlatego warto znać ulgi podatkowe. Najwyższy zwrot podatku za 2022 rok dają:

 1. Ulga dla rodzin 4+
 2. Ulga na powrót
 3. Ulga dla pracującego seniora
 4. Ulga prorodzinna
 5. Ulga na termomodernizacje
 6. Ulga na internet
 7. Darowizny

W trakcie webinaru odpowiedzieliśmy na Państwa pytania o ulgę prorodzinną, wyjaśniliśmy jak w pełni ją rozliczyć. Przypomnieliśmy zasady rozliczania nowych ulg podatkowych. Opowiedzieliśmy o rozliczeniu ulgi na termomodernizację. Beata Boruszkowska wskazała zasady odliczenia i rozwiała wątpliwości w tym przedmiocie. Ponadto odpowiedzieliśmy na pytania naszych czytelników związane z tym, dlaczego niektórzy otrzymują więcej niż jeden zwrot podatku za 2022 rok.

Za 2022 rok dwa, a nawet trzy zwroty podatku

W związku z wynikiem reformy podatkowej w ramach "Polskiego ładu" niektórzy podatnicy mogą liczyć na dodatkowy zwrot podatku za 2022 r. O tym, kto może otrzymać nawet trzy przelewy za 2022 r., piszemy na łamach PIT.pl: 1, 2 lub 3 zwroty podatku od fiskusa w 2023 r. Wszystko, co musisz wiedzieć o swoim zwrocie.

Hipotetyczny podatek należny – fiskus dopłaca do PIT tym, którzy stracili na reformie

Dodatkowy zwrot podatku otrzymują osoby, które fiskus zawiadomił o tym, że poprzednie zasady rozliczenia były dla nich korzystniejsze. Stąd osoby, które straciły na likwidacji ulgi dla klasy średniej, otrzymują od fiskusa hipotetyczny podatek należny.

PIT za  2022 – kiedy możliwy jest zwrot nadpłaty podatku?

Najszybciej nadpłatę podatku otrzymują osoby  posiadające Kartę Dużej Rodziny. Podatnicy, którzy chcą skorzystać z tej preferencji, powinni zaznaczyć w składanej do urzędu skarbowego deklaracji podatkowej PIT-37, PIT-36 oraz PIT-28 pole "karta dużej rodziny".

Ponadto na zwrot podatku podatnicy czekają:

 • Do 45 dni w przypadku deklaracji złożonych elektronicznie,
 • Do 90 dni w przypadku, kiedy deklaracje złożone zostały w formie papierowej.

Po złożeniu korekty deklaracji termin otrzymania zwrotu podatku się wydłuża. W przypadku, kiedy po skorygowaniu deklaracji powstaje nadpłata podatku, można wraz z dokumentem korygującym złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty (art. 75 Ordynacji podatkowej). Zwrot nadpłaty podatku w przypadku korekty, zgodnie z art. 77 § 1 pkt 6 Ordynacji podatkowej, następuje w terminie 2 miesięcy od daty złożenia deklaracji korygującej, jednak nie wcześniej niż 3 miesiące od złożenia pierwotnego zeznania rocznego (jeżeli złożone zostało papierowo) lub 45 dni (jeżeli złożone zostało elektronicznie).

Status zwrotu można sprawdzić w e-Urzędzie Skarbowym

We e-Urzędzie Skarbowym od stycznia 2020 roku podatnicy mogą sprawdzić informacje o zwrotach z podatków PIT i VAT. W przypadku podatku PIT w usłudze dostępne będą informacje dotyczące statusu zwrotów z wszystkich form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wpłacanych przez podatnika, w tym przedsiębiorcę na indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy).

Podatnik może samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności.

W usłudze znajdzie się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

W programie e-pity.pl informacja o zwrocie tuż po przygotowaniu deklaracji

Osoby, które rozliczają się w programie e-pity.pl, informacje o zwrocie otrzymują przed wysłaniem deklaracji podatkowej. W programie w prosty i intuicyjny sposób można dodać ulgi podatkowe, które znacząco zwiększają zwrot podatku lub zmniejszają należny do zapłaty podatek. Program też pozwala na dokonanie korekty rozliczenia, w przypadku jeżeli zapomnieliśmy o ulgach, albo okazuje się, że korzystniej jest nam rozliczyć się z małżonkiem lub dzieckiem w przypadku samotnych rodziców.

Warto już dziś zainteresować się swoim rozliczeniem. Trzeba pamiętać, że czas rozliczeń upływa już 2 maja. Przed wysłaniem formularza warto sprawdzić, czy wartość podatku została poprawnie wyliczona i uwzględnia wszystkie przysługujące ulgi podatkowe. Wysyłka prawidłowej deklaracji pozwoli na szybsze otrzymanie zwrotu nadpłaconego podatku.

Materiał zawiera materiały promocyjne

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
kololux
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emreytura nie jest Ci potzerbna. Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki