REKLAMA

Zwolnienie z ZUS bez kryterium przychodu. PiS zgłosi poprawkę do tarczy

2020-04-15 16:34
publikacja
2020-04-15 16:34

PiS złoży w Senacie poprawki do ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, zakładające m.in. zniesienie kryterium przychodów przy zwolnieniu samozatrudnionych ze składek ZUS na 3 miesiące - poinformował minister w KPRM Łukasz Schreiber.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

"Składamy dwie niezwykle ważne poprawki. (...) Pierwsza z nich zakłada, że rozciągamy +Tarczę+ na firmy, które zostały założone od 1 lutego do 1 kwietnia" - powiedział.

"Obejmiemy (zwolnieniem ze składek ZUS na 3 miesiące - PAP) wszystkich, którzy prowadza własną jednoosobową działalność gospodarczą, którzy mogą mieć przychód wyższy niż 15 600 zł (trzykrotność przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia na 2020 r. - PAP)" - dodał.

Schreiber wskazał, że w przypadku zwolnienia ze składek ZUS nadal obowiązywać będzie kryterium spadku przychodów o co najmniej 15 proc.

Dodał, że koszt rozszerzenia zwolnienia z ZUS to ok. 1,7 mld zł miesięcznie.

Ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2U, którą w środę zajmie się Senat, rozszerza krąg przedsiębiorców, którzy będą uprawnieni do skorzystania z 3-miesięcznych „wakacji składkowych” o firmy zatrudniające do 49 osób.

Zastrzeżono, że firmy zatrudniające od 10 do 49 osób będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek. Zwolnieniem ze składek objęto też wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników.

Przewidziano też ponowną wypłatę świadczenia postojowego. Zamiast jednokrotnego wsparcia dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilnoprawne, będzie możliwość ponownego przyznania tego świadczenia, nie więcej niż trzykrotnie.

Zasadnicza część ustawy odnosi się do pomocy dla firm. Przewidziano, że ARP zaoferuje przedsiębiorcom różne instrumenty wspierające bieżącą płynność finansową. Kapitał ma być kierowany przede wszystkim do sektora transportowego. Pomoc ma polegać również na udzielaniu pożyczek płynnościowych umożliwiających wsparcie bieżącego funkcjonowania firm z 15 miesięczną karencją w spłacie.

Założono zwiększenie dostępności pożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Będą mogły je dostać podmioty, które nie zatrudniają pracowników. Aby skorzystać z umorzenia pożyczki, mikrofirma będzie musiała prowadzić działalność przez 3 miesiące od dnia udzielenia pożyczki. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy

Jak odzyskać pieniądze. Sposoby na dłużników.

Advertisement

Komentarze (19)

dodaj komentarz
karllos7799
czekam na tą nowele bo ograniczenia przychodu do 15 tyś to naprawdę pomysł z d.... jeszcze jakby dochód tak ograniczyli to rozumiem i sens widzę....
specjalnie_zarejestrowany2
Z 2,5mln firm kryteria spełnia mniej niż 1/3 co przyznał sam kłamier. Ustawa pisana z wyjątkowym cynizmem i sk..syństwem.
antek10
o Tych 15% straty to pierwszy raz słyszę. Byla mowa o przychodzie nie wiekszym niz 15600. A teraz ni z gruszki ni z pietruszki piszą o 15% straty w dochodzie. Słyszał ktos o tym wczesniej?
sammler
Masz rację - w obecnych przepisach nie ma warunku spadku przychodów. Warunkiem zwolnienia było nieprzekroczenie progu.

Więcej tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zwolnienie-ze-skladek-ZUS-na-3-miesiace

Wypowiadali się tu ludzie, którzy nie łapali się na ten warunek właśnie z powodu przychodów ok. 20 tys., z
Masz rację - w obecnych przepisach nie ma warunku spadku przychodów. Warunkiem zwolnienia było nieprzekroczenie progu.

Więcej tutaj: https://www.gov.pl/web/gov/zwolnienie-ze-skladek-ZUS-na-3-miesiace

Wypowiadali się tu ludzie, którzy nie łapali się na ten warunek właśnie z powodu przychodów ok. 20 tys., z których jednak dochód mieli tylko 2-3 tys.

Prawda jest taka, że to jest naprawdę nieporozumienie i kolejny program 1500+ dla (prawie) wszystkich - piszę to szczerze, bo po zniesieniu kryterium przychodowego nawet ja się na to załapię (a więc krytykuję w teorii wbrew sobie).

Bo pomoc (ulga w ZUS-ie) powinna być skierowana właśnie do tych ludzi, którym po rozliczeniu kosztów zostaje niewiele. A nie do informatyków na kontraktach zarabiających 15-20 tys. miesięcznie, którzy - przykładowo - rozliczając się po stawce dziennej mogą kombinować tak:

1) w kwietniu jest 1 dzień roboczy mniej niż w marcu, to daje już 5% spadku przychodów
2) przedłuży sobie święta o 2-3 dni wolnego, za który co prawda nie zapłaci mu zleceniodawca, ale da mu to łącznie 15% spadku przychodów względem marca i prawo do nieopłacenia ZUS-u przez 3 miesiące

A człowiek, który faktycznie ledwie zwiąże koniec z końcem (mając te 2-3 tys. dochodu) nie będzie miał prawa do tej ulgi, bo "na papierze" przychód nie spadł mu o te 15% miesiąc do miesiąca (bo np. prowadzi warzywniak i nie ma wpływu na to, że akurat jest wiosna i sprzedaje droższe produkty (nowalijki), które zawyżają mu przychód, ale nie dochód). Chyba że oczywiście zamknie sklep na kilka dni, ale w pomocy rządowej nie powinno chyba chodzić o to, żeby uczyć ludzi kombinowania? Zresztą zrezygnować z 15% dochodów gdy wystawia się fakturę na 20 tys. jest znacznie łatwiej niż gdy dochodu ma się 3 tys.

Nie podoba mi się to (choć jak mówiłem, w teorii krytykuję to wbrew sobie, bo też mógłbym skorzystać).
jes
A nie można dawać każdemu od razu ale potem sprawdzać czy spełniał kryteria? Kolejna zagrywka przedwyborcza. Ustalić jasne kryteria przychodu ale sprawdzać później. Kto wystąpił a wcale mu się nie należało będzie musiał zwrócić, z odsetkami.
lenon
To komunistyczne rozdawanie pieniędzy przedsiębiorcom jest przerażające.

Np. jeśli ktoś założył firmę 31 marca, to absolutnie nie powinno mu się pomagać bo wiedział o epidemii i na 100% zakłada intratny biznes na czasy zarazy.
kolumb1234
Pracownicy powini dostawać pensje całą brutto Z wszystkimi składkami na ZUS składkę zdrowotną itp sami płacić sobie te wszystkie składki i podatki jab by zobaczyli że dostają 4tys a po opłaceniu zostanie na rękę 2,5 tys to tego jak i innego rzadu nie było by w 2 tyg i uświadomić ich ze z tego co kupują 23 % vatu Pracownicy powini dostawać pensje całą brutto Z wszystkimi składkami na ZUS składkę zdrowotną itp sami płacić sobie te wszystkie składki i podatki jab by zobaczyli że dostają 4tys a po opłaceniu zostanie na rękę 2,5 tys to tego jak i innego rzadu nie było by w 2 tyg i uświadomić ich ze z tego co kupują 23 % vatu płaca drożej a jak im się uda coś odłożyć to od zysku z oszczędności mają zapłacić 19%podatku belki
infinum
> tego jak i innego rzadu nie było by w 2 tyg

no i właśnie dlatego, to przedsiębiorca płaci te podatki za pracownika
arturo77
w KRUSIE promocja 252zeta za 2 kwartal za dwie osoby-normalnie jest 800.tylko zusy w wiadomosciach a o tej promocji dla rolnikow dowiedzialem sie jak otworzylem list.

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki