REKLAMA

Zwiększony budżet programu "Mój Prąd" został wyczerpany. Nowy nabór w 2021 r.

2020-12-03 09:56
publikacja
2020-12-03 09:56
Zwiększony budżet programu "Mój Prąd" został wyczerpany. Nowy nabór w 2021 r.
Zwiększony budżet programu "Mój Prąd" został wyczerpany. Nowy nabór w 2021 r.
fot. Michaela Rehle / / Reuters

Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został wyczerpany, wsparcie trafi do 220 tys. prosumentów, którzy produkują energię elektryczną z instalacji fotowoltaicznych - poinformowało w czwartek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Resort zapowiada nowy nabór w 2021 r.

"Program +Mój Prąd+ okazał się ogromnym sukcesem. Zwiększony do 1,1 mld zł budżet programu został już wyczerpany, co oznacza, że wsparcie trafi aż do 220 tys. prosumentów, którzy już produkują energię elektryczną z instalacji PV. Z powodu wykorzystania podwyższonej alokacji w programie, Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW zamykają 7 grudnia br. nabór wniosków" - podało w komunikacie ministerstwo.

Dodano, że wnioski będzie można składać przez formularz zgłoszeniowy na stronie gov.pl do 6 grudnia br. włącznie.

Według, cytowanego w komunikacie, ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki dodatkowe 100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w krótkim czasie zachęciło kolejne 20 tys. polskich rodzin do ubiegania się o wsparcie z „Mojego Prądu”.

"To pokazuje, że zainteresowanie Polaków dotacjami do mikroinstalacji fotowoltaicznych cieszy się niezmiennie dużym zainteresowaniem. Można wręcz powiedzieć, że za sprawą programu +Mój Prąd+ fotowoltaika prosumencka przeżywa obecnie prawdziwy boom" – ocenił Kurtyka.

Zgodnie z regulaminem programu „Mój Prąd”, nabór wniosków trwa do 18 grudnia br. lub do wyczerpania alokacji. Zwiększony budżet programu do 1,1 mld zł odpowiadał 220 tys. wniosków przy maksymalnej kwocie dofinansowania 5 tys. zł. W ostatnim czasie liczba składanych wniosków dochodziła nawet do 2 tys. dziennie, dlatego budżet wyczerpał się i nabór zostaje zamknięty 7 grudnia br.

„Przy tej liczbie złożonych wniosków zakładam, że ich ocena i wypłata dotacji potrwa do połowy 2021 r. Jeśli zarejestrowane wnioski przekroczą zakładane 1,1 mld zł, to wypracujemy takie rozwiązanie, które uwzględni oczekiwania i potrzeby naszych potencjalnych beneficjentów" - zapewnił wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.

Informacje o szczegółach mają być przekazywane po zakończeniu oceny całego naboru. "Ale równolegle pracujemy razem z resortem klimatu i środowiska nad nową odsłoną „Mojego Prądu”. Chcemy rozszerzyć program o dotacje m.in. na punkty ładowania dla samochodów elektrycznych” – informuje Mirowski.

Według MKiŚ „Mój Prąd” to jeden z największych w Europie programów finansowania mikroinstalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW dla osób fizycznych, które wytwarzają energię elektryczną na własne potrzeby. Program wystartował w połowie 2019 r. Łączna moc instalacji ze złożonych wniosków da 1,2 GW, które rocznie wyprodukują ok. 1200 GWh/rok energii elektrycznej. Pierwsze dwa nabory „Mojego Prądu” przyczynią się do redukcji CO2 o 1 000 000 000 kg/rok. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Mój prąd

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki