Związkowcy z JSW rozpoczęli akcję protestacyjną i procedurę sporu zbiorowego

Związkowcy z Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której prezes stracił we wtorek stanowisko, rozpoczęli w środę akcję protestacyjną oraz procedurę sporu zbiorowego. Wysłali też list do premiera z prośbą o spotkanie. Domagają się dymisji ministra energii i odwołania członków rady JSW z jego nominacji.

(Bankier.pl)

"Od dziś we wszystkich zakładach Grupy Kapitałowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej (...) rozpoczynamy akcję protestacyjną. Domagamy się dymisji pana ministra Krzysztofa Tchórzewskiego oraz odwołania wszystkich członków Rady Nadzorczej z nadania Ministerstwa Energii" - napisały reprezentatywne organizacje związkowe JSW w środowym liście do Mateusza Morawieckiego, prosząc premiera o szybką reakcję i spotkanie.

Jak poinformował PAP wiceszef Solidarności JSW Roman Brudziński, także w środę związkowcy złożyli adresowane do zarządu spółki pismo, w którym domagają się wypłaty załodze JSW nagrody z ubiegłorocznego zysku firmy. Niespełnienie tego postulatu w ciągu trzech dni będzie oznaczać - według związków - rozpoczęcie sporu zbiorowego w spółce.

Rozpoczęta w środę akcja protestacyjna polega na oflagowaniu kopalń; niebawem mają tam pojawić się także banery i plakaty ze związkowymi postulatami - chodzi m.in. o dymisję ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz szefowej rady nadzorczej JSW Haliny Buk i innych członków rady mianowanych przez ministra. We wtorek rada odwołała ze stanowiska, przy sprzeciwie związków, prezesa JSW Daniela Ozona. W czasie obrad rady związkowcy pikietowali siedzibę resortu energii, chcieli też wejść do warszawskiego biurowca, gdzie obradowała rada.

"Nasze żądania to efekt wczorajszych wydarzeń w stolicy. Najpierw wyrzucono nas z warszawskiego biura naszej firmy, w której obradowała Rada Nadzorcza. Budynek otoczył szczelny kordon policji i ochroniarzy, którzy nie pozwolili nam ponownie wejść do środka. A później, w czasie obrad, RN bez podania przyczyn odwołała prezesa zarządu JSW SA Daniela Ozona. W związku z tym zorganizowaliśmy pikietę pod budynkiem Ministerstwa Energii. Do kilkuset manifestujących górników wyszedł minister Tchórzewski, a ponieważ zachował się skandalicznie, nie odpowiadając na pytania skandujących, został wygwizdany. Pracownicy JSW zażądali natychmiastowej dymisji Krzysztofa Tchórzewskiego" - czytamy w środowym liście związkowców do szefa rządu.

"Pan minister w ciągu ostatniego roku wielokrotnie nie dotrzymał danego nam słowa; jego działania za każdym razem wywołują chaos w firmie, pogorszenie wizerunku spółki i notoryczne spadki akcji JSW na giełdzie. Akcjonariusze i pracownicy zupełnie stracili do niego zaufanie. Nie chcemy, by powtórzyła się tragedia z 2015 roku, kiedy to firma stała na krawędzi upadku" - napisali związkowcy do premiera.

Pod listem, przekazanym również do wiadomości prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, podpisali się szefowie największych związków w JSW: Solidarności, Kadry i Federacji ZZG.

Jak poinformował Brudziński, w przyszłym tygodniu grupa związkowców z JSW zamierza złożyć wizytę w biurze poselskim Krzysztofa Tchórzewskiego w Siedlcach; wiceszef "S" w JSW nie podał dokładnego terminu wizyty ani liczby osób, które mają pojechać ze Śląska do biura ministra.

We wtorek minister Tchórzewski, który wyszedł do protestujących przed gmachem ministerstwa związkowców i zaprosił ich przedstawicieli na rozmowę, mówił m.in. że płace w JSW należą do większych w Polsce. "Moją sprawą jest, żeby tak było" – mówił szef resortu. Odnosząc się do odwołania prezesa spółki, Tchórzewski powiedział, że on i rada nadzorcza utracili zaufanie do Ozona. "Moim zadaniem jest, (...) ponieważ reprezentuję Skarb Państwa, żebyście byli bezpieczni i żebyście bezpiecznie funkcjonowali, i żeby spółka była w nadal w takiej dobrej sytuacji, jak jest. To jest moje zdanie. Ja muszę tych rzeczy pilnować, jestem za to odpowiedzialny" - mówił we wtorek związkowcom Tchórzewski.

Odwołany we wtorek ze stanowiska prezesa JSW Daniel Ozon kierował spółką od marca 2017 r. W oświadczeniu po jego odwołaniu przewodnicząca rady nadzorczej JSW Halina Buk poinformowała, że wśród przyczyn decyzji rady było m.in. nierealizowanie zobowiązań wynikających z umowy o zarządzanie, niewłaściwy nadzór nad spółkami grupy kapitałowej, nadmierne wydatki na wyjazdy służbowe, ograniczania radzie dostępu do informacji przy podejmowaniu kluczowych decyzji, świadome wprowadzanie w błąd strony społecznej co do procesów prowadzonych w spółce, a w efekcie utrata zaufania rady nadzorczej.

Ozon został odwołany na ok. dwa tygodnie przed upływem jago kadencji. Związki oczekują teraz "uczciwego" konkursu na zarząd JSW nowej kadencji. W końcu maja rada JSW ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne, które ma wyłonić prezesa spółki i jego czterech zastępców. Wtorek był ostatnim dniem przyjmowania zgłoszeń kandydatów, zaś rozmowy kwalifikacyjne z osobami spełniającymi określone w ogłoszeniu wymogi odbędą się w warszawskim biurze JSW dniach 24-26 czerwca. Na 26 czerwca zaplanowano także zwyczajne walne zgromadzenie JSW, podczas którego m.in. rozpatrzone będą sprawozdania rocznie z działalności zarządu i rady nadzorczej spółki.

Obecnie, decyzją rady nadzorczej, obowiązki prezesa JSW pełni Robert Małłek, oddelegowany do tej funkcji przez radę nadzorczą. W zarządzie JSW pozostali: wiceprezes ds. technicznych Tomasz Śledź oraz wiceprezes ds. pracowniczych, wybrany przez załogę, Artur Wojtków.(PAP)

(Planujemy kontynuację tematu)

autor: Marek Błoński

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 8 karbinadel

Jak widać, PiS traktuje spółki skarbu państwa jak swoją własność, i każe przelewać pieniądze z jednej do drugiej. Prezes który bardziej dba o interes firmy, niż partii, szybko traci u tej partii zaufanie

! Odpowiedz
18 10 luka07

Jak to jest że górnicy decydują o losie kopalni. Ogłoszają sobie wolne na koszt zakładu, w którym pracują narażając spółkę na milionowe straty za każdy dzień przestoju. Niech sobie sami założą kopalnie nieroby albo kupią od państwa udziały za swoje wysokie pensje i wtedy niech wybierają prezesa który będzie im wypłacał premie i radę nadzorczą jaką sobie wymarzą. Niestety tępi ślązacy mają w tyłku całą resztę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 1 trooper

Czarni w koloratkach jeszcze gorzej a rząd im tyłki liże.

! Odpowiedz
0 3 lelo1949 odpowiada trooper

A ty komu liżesz? PO?

! Odpowiedz
2 6 wektorwg

Obóz wolnościowy ....,,buchacha

! Odpowiedz
0 4 heldbaum

To akurat cytat z listu Konrada K. do premiera Morawieckiego. Piekna nazwa, bardzo mi sie podoba.

! Odpowiedz
1 13 heldbaum

Media zwiazane z obozem wolnosciowym nie podaja tej wiadomosci, totez to chyba jest fejk.

! Odpowiedz
2 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
12 16 jerloz210935

Wierni,ale mierni dobrze prosperującą spółkę doprowadzają do upadka skandal co robi ziobro,czy dalej prowadzi grę obsadzania swoimi stanowisk w spółkach.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
JSW 2,86% 18,00
2020-06-02 17:04:48
WIG 0,48% 48 879,21
2020-06-02 17:15:00
WIG20 0,16% 1 736,36
2020-06-02 17:15:01
WIG30 0,36% 2 011,33
2020-06-02 17:15:01
MWIG40 1,24% 3 478,56
2020-06-02 17:15:00
DAX 3,75% 12 021,28
2020-06-02 17:37:00
NASDAQ 0,12% 9 563,76
2020-06-02 19:34:00
SP500 0,47% 3 069,97
2020-06-02 19:35:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.