Zuchwała kradzież złotego sedesu z muzeum w Wielkiej Brytanii

Ten eksponat nie jest tak łatwo ukraść. Nie wciśnie się go do kieszeni spodni, jak część biżuterii, czy nie wytnie z ramy i zwinie w rulon, jak obraz. Złota toaleta o tytule "Ameryka", dzieło włoskiego artysty Maurizio Cattelana, została skradziona. Jej wartość szacuje się na 4 mln funtów (ok. 19 485 700 zł).

(fot. Gbs/Ropi / ZUMA Press)

Sedes zrobiony z 18-karatowego złota "wyparował" z muzeum umieszczonego w Blenhaim Palace w Wielkiej Brytanii, rodzinnego domu Winstona Churchilla. Złodzieje zostawili po tym dziele sztuki kawałek spłuczki i ledwo rozpoczętą rolkę papieru toaletowego. 

Złota toaleta miała definiować amerykański sen uosabiający bogactwo, do którego dąży się poprzez pracę. Jest to dzieło słynnego włoskiego artysty Maurizio Cattelana, który znany jest z licznych, czasami nawet obrazobójczych, prowokacji. Przez media określany jest nawet mianem "wielkiego psotnika".

Jak donosi "The Daily Mail", tuż po ujawnieniu kradzieży pierwsze podejrzenie padło właśnie na niego. Zdaniem niektórych mógł maczać palce w zniknięciu dzieła, by zyskać dzięki temu większy rozgłos. Nic dziwnego, w końcu w poprzedzający zniknięcie dzieła piątek w angielskim pałacu otwarto wystawę dzieł Włocha. Z toalety mogli, zgodnie z jej przeznaczeniem, korzystać zwiedzający. 

- Chciałbym wierzyć, że jest to tylko żart. Kto byłby na tyle głupi, by kraść toaletę? Zapomniałem, że przecież jest ze złota - oburzał się na łamach dziennika artysta. - Mam tylko nadzieję, że była to kradzież w stylu Robin Hooda - dodawał. 

(fot. TREVOR ADAMS / MATRIXPICTURES.CO.UK)

W związku z kradzieżą miał już zostać zatrzymany 66-letni mężczyzna. Jak podaje PAP, przebywa on w areszcie, ponieważ wyrywając podłączony klozet, zalał część pałacu - siedziby książąt Marlborough. 

Złotego wychodka na razie nie odnaleziono. 

aw

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 qaduq

Marzenie. Z takiego złotegp spuszczać wodę to cała przyjemność. Ino jakoś nad Tamizą rury nie pękają. Jak oni to robią?

! Odpowiedz
0 32 nhl

Pewna hrabina miała trzy nocniki : zloty , srebrny i zwykły blaszany , co zrobiła w 1945 gdy do pałacu weszła Armia Czerwona ?

odp; zrobiła pod siebie ,
tak mi się przypomniało
miłego wieczoru wszystkim .

! Odpowiedz
0 13 prs

Jak sedes jak caly kibel zajumany..

! Odpowiedz
22 28 1a2b

Świetny gadżet dla Czaskowskiego. Oczywiście oryginał jest (był) za drogi ale powinien dostać podróbkę w podzięce za całokształt albo Dulkiewicz powinna kupić ten kibel i zaprzęgnięta do rydwanu obwozić go po Gdańsku.

! Odpowiedz
0 15 1a2b

Dobrze, że nie skuli lastriko.

! Odpowiedz
0 6 silvio_gesell

Sra...ka na złocie.

! Odpowiedz
3 24 forfun

jaki głupek kradł by kibel - a jaki głupek zrobił go ze złota ???

! Odpowiedz
3 28 jes

Wielki artysta ... bo zrobił kibel. Wspaniała sztuka współczesna. Wiem, wiem, że to aluzja ale lepsze aluzje są nawet na demotywatorach a nikt z ich autorów nie robi wielkich artystów.

! Odpowiedz
4 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 4 karbinadel

Kolejny, który nie rozumie, co przeczytał. Złoty sracz był dziełem współczesnego artysty, i został tam zamontowany parę dni temu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne