Źródło UE: Trzy nowe kraje mają trafić na czarną listę rajów podatkowych

Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis mają zostać dodane w przyszłym tygodniu do unijnej czarnej listy rajów podatkowych - poinformowało PAP źródło unijne.

(Trivago)

Wcześniej źródła informowały, że w przyszłym wtorek mają być przez UE wykreślone z czarnej listy Bahrajn, Wyspy Marshalla i Saint Lucia. Kraje te zostaną przeniesiona na tzw. szarą listę.

Jeśli tak się stanie, na czarnej liście - biorąc pod uwagę Bahamy, Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych oraz Saint Kitts i Nevis - będzie dziewięć państw. Pozostałe sześć krajów to: Samoa Amerykańskie, Guam, Namibia, Palau, Samoa oraz Trynidad i Tobago.

Decyzja, podjęta przez unijnych ekspertów podatkowych, ma być zatwierdzona przez ministrów finansów UE na regularnym comiesięcznym posiedzeniu w przyszły wtorek.

Według źródła kraje UE zamierzają także w przyszły wtorek dodać na "szarą listę" takie kraje, jak Anguilla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Dominika i Antigua i Barbuda. To lista krajów, które nie przestrzegają unijnych standardów unikania opodatkowania, ale zobowiązały się do zmiany ich praktyki.

Początkowa czarna lista utworzona pod koniec ubiegłego roku zawierała 17 jurysdykcji, ale po miesiącu osiem z nich zostało usuniętych. Były to Barbados, Grenada, Korea Południowa, Makao, Mongolia, Tunezja, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Panama.

Usunięcie ostatniego z tych krajów z listy spotkało się z krytyką w związku z tzw. aferą Panama Papers. Śledztwo Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) z kwietnia 2016 roku ujawniło poufne dokumenty finansowe dowodzące tego, że międzynarodowe korporacje i bogacze wykorzystywali ten kraj do unikania podatków.

Decyzja o utworzeniu czarnej listy UE była w przeszłości krytykowana z tego powodu, że umieszczenie na niej danego kraju nie wiąże się z nałożeniem na niego żadnych sankcji. Poza tym na liście nie znalazły się państwa UE, choć działacze organizacji walczących z korupcją oceniali, że niektóre - np. Malta i Luksemburg - powinny na nią trafić.

Z Brukseli Łukasz Osiński

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 24 silvio_gesell

Nie spodziewałem się wpisania na listę funkcjonalnych rajów, jak Luksemburg, Malta i Gibraltar.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.