Źródło PAP: NBP kieruje sprawę do sądu przeciw posłowi Brejzie

Narodowy Bank Polski kieruje do sądu sprawę przeciw posłowi PO Krzysztofowi Brejzie za pomówienia i rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji godzących w dobre imię banku - dowiedziała się nieoficjalnie w czwartek PAP.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Brejza powiedział na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie, że nie są potrzebne "specustawy" wprowadzone przez PiS, jak ostatnia, ujawniająca zarobki pracowników szczebla kierowniczego w NBP.

"Dostałem dziś odpowiedź w trybie dostępu do informacji publicznej. Wynagrodzenie prezesa NBP Adama Glapińskiego, dzisiaj rano wpłynął faks, wynosi 60 tys. zł. Te informacje powinny być dostępne opinii publicznej od zaraz. A takie utajnianie, zatajanie, gmatwanie, kurtyna, służy jednemu: żeby Polska wyglądała jak państwo postsowieckie" - oświadczył.

Poseł podkreślił, że w państwie potrzeba większej "transparentności". "Transparentność, jawność życia publicznego jest podstawą funkcjonowania demokratycznego państwa. Jest podstawą elementarnych zasad funkcjonowania w polityce, w strukturach władzy" - mówił.

Jednocześnie podkreślił, że to, co czyni PiS i prezes Glapiński w Narodowym Banku Polskim, "to już nie jest dwór, to nie jest tworzenie księstwa, to są jakieś państwa szejków arabskich".

"Nie tylko wynagrodzenia, gdzie podstawą wynagrodzenia jest 50 tys., plus kilkanaście tysięcy w radzie BFG, ponad 60 tys., astronomiczne zarobki. Ale mamy informacje o wynajmowaniu przez NBP willi w Szwajcarii. Pytamy o to pana prezesa Glapińskiego, a odpowiedzi brak, cisza. Pytamy o podróże zagraniczne, uczestników. Odpowiedzi brak" - podkreślił Brejza.

"Kto brał udział w tej wyprawie do Davos? Kto w tej willi mieszkał? Czy mieszkały tam te panie? Czy prawdą jest, że bytował tam Marek Ch. ze sprawy KNF? Tak tworzy się oligarchia i nomenklatura" - podkreślił poseł. "Czy prawdą jest, że prezes Glapiński latał helikopterem na koszt NBP?" - mówił poseł.

Narodowy Bank Polski opublikował w środę na swoich stronach internetowych przeciętne wynagrodzenia brutto kadry kierowniczej w 2018 r. Z informacji tej wynika, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto otrzymywała dyrektor departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska - 49 tys. 563 zł. Na drugim miejscu pod względem przeciętnych wynagrodzeń miesięcznych brutto znalazł się dyrektor departamentu prawnego - 47 tys. 331 zł, a na trzecim - dyrektor departamentu innowacji finansowych z zarobkami 44 tys. 971 zł. Dyrektor gabinetu prezesa Kamila Sukiennik miała otrzymywać 42 tys. 760 zł.

We wtorek po południu w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy przewidującą jawność wynagrodzeń kadry kierowniczej w NBP. Nowela reguluje też maksymalną wysokość zarobków np. dyrektorów w banku.

Zmiany w prawie były konsekwencją doniesień medialnych dotyczących wynagrodzeń współpracowniczek prezesa NBP - szefowej departamentu komunikacji i promocji Martyny Wojciechowskiej oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamili Sukiennik.  (PAP)

autor: Mariusz Polit

mp/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 7 bankierkomentuje

a ten pan Brejza to w tę aferę nie jest zamieszany ? cos czuje ze pojdzie za to siedzieć bo chyba CBA ma na plecach - afera tym razem będzie Złota ? Może jurny Stefan tez cos tu wachal i łóżko załamał w ratuszu w Inowrocku ?


https://www.tvp.info/41525849/afera-fakturowa-w-inowroclawiu-zastraszana-urzedniczka- moje-dni-sa-policzone


https://pomorska.pl/afera-fakturowa-w-inowroclawia-z-watkami-obyczajowymi/ar/13194336


https://wpolityce.pl/polityka/364149-afera-fakturowa-w-inowroclawiu-to-prawdziwie-prywatne-miasto-w-ktorym-pierwsze-skrzypce-graja-ryszard-i-krzysztof-brejzowie


https://wiadomosci.wp.pl/afera-fakturowa-w-inowroclawiu-80-zarzutow-dla-naczelnik-wydzialu-kultury-6304828835477121a

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 7 antek10

Brawo panie pośle PO. Takich ludzi Polsce trzeba. Młodych , energicznych, nowoczesnych. A nie dziadów peerelowskich co ukrywają ile doją od państwa i na dodatek straszą sądem jak sie o nich mówi.

! Odpowiedz
6 20 jes

Dobrze, że NBP kieruje do Sądu. Trudniej będzie Glapciowi ukryć te wille.

! Odpowiedz
2 24 sonmi451

To co? Czas na Bank Gospodarki Krajowej? :-p

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil