REKLAMA

Będzie można łatwiej wymienić zniszczone banknoty

2020-11-29 08:15
publikacja
2020-11-29 08:15
fot. Karol Serewis / Zuma Press

Narodowy Bank Polski (NBP) wprowadził możliwość wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów za pośrednictwem przesyłek pocztowych lub kurierskich. Wcześniej zużyte banknoty można było wymieniać jedynie w kasie dowolnego banku działającego w Polsce.

NBP informuje, że zmiana ta została wprowadzona "w celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej".

Jak wynika z informacji banku centralnego, w wyniku wprowadzonych zmian osoby fizyczne mają dodatkowo możliwość przesyłania wniosku wraz ze zużytymi lub uszkodzonymi banknotami waluty polskiej przesyłką pocztową lub kurierską do Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

Łączna wartość banknotów przesłanych do centrali NBP nie może przekroczyć kwoty 2 tys. zł.

NBP przypomina, że banki zobowiązane są - na mocy zarządzenia prezesa NBP - wymienić zniszczony banknot, jeśli więcej niż 45 proc. jego pierwotnej powierzchni zachowało się w jednym kawałku i możliwe jest rozpoznanie jego nominału.

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej.

Banknot, który zachował ponad 75 proc. powierzchni, a także banknot przerwany bądź poplamiony, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
pavelcio79
W praktyce(i piszę to jako były pracownik banków) pracownicy banków odmawiali i wielu z nich odmawia przyjęcia zniszczonych znaków pieniężnych bzdurnie tłumacząc się(na swoje potrzeby), że można to zrobić tylko w NBP. Klient pozostawiany z tematem zostawał sam sobie... Powód? Nikt nie chciał trzymać niepełnych W praktyce(i piszę to jako były pracownik banków) pracownicy banków odmawiali i wielu z nich odmawia przyjęcia zniszczonych znaków pieniężnych bzdurnie tłumacząc się(na swoje potrzeby), że można to zrobić tylko w NBP. Klient pozostawiany z tematem zostawał sam sobie... Powód? Nikt nie chciał trzymać niepełnych paczek zniszczonych banknotów, bo tylko takie można zdać do NBP. Tak więc małe/mikro oddziały traktowały i nadal traktują sprawę na zasadzie "piłka parzy". A to przecież ustawowy obowiązek każdego banku przyjąć od klienta zniszczony znak pieniężny.
tchlix
To ja na szczęście się z czymś takim nie spotkałem, szybko przykładali części do siebie i wypłacali 100% nominalnej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki