REKLAMA
CHCESZ ZACZĄĆ INWESTOWAĆ?

Zniesienie wiz do USA może obniżyć ceny biletów lotniczych

2019-10-17 07:00
publikacja
2019-10-17 07:00
Zniesienie wiz do USA może obniżyć ceny biletów lotniczych
Zniesienie wiz do USA może obniżyć ceny biletów lotniczych
fot. Pixabay / / Pexels

Stany Zjednoczone są trzecią po Francji i Hiszpanii najchętniej odwiedzaną destynacją przez turystów na świecie. W przypadku polskich turystów nie ma ich nawet w dwudziestce najpopularniejszych kierunków. Dzięki zniesieniu wiz zainteresowanie podróżami do USA znacznie wzrośnie. Już zaraz po zapowiedzi zniesienia wiz Polacy szukali lotów do Stanów Zjednoczonych trzykrotnie częściej niż weekend wcześniej. Na zniesieniu wiz skorzystają polskie i amerykańskie biura turystyczne. Zwiększy się też liczba połączeń.

- Zniesienie wiz zdecydowanie zwiększy zainteresowanie polskich turystów Stanami Zjednoczonymi. USA są trzecią po Francji i Hiszpanii najchętniej odwiedzaną destynacją przez turystów na świecie. W przypadku polskich turystów, za sprawą ograniczeń wizowych i wysokich kosztów wyjazdów, nie ma ich nawet w dwudziestce. A Polacy podróżują coraz więcej i dalej, więc potencjał tego rynku jest duży. Zresztą sama zapowiedź zniesienia wiz spowodowała wzrost wyszukiwania ofert przelotów do Stanów Zjednoczonych kilkukrotnie - mówi agencji Newseria Biznes dr hab. Daniel Puciato, prof. WSB, menedżer kierunku turystyka i rekreacja w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu.

Polacy z roku na rok coraz więcej podróżują. GUS podaje, że na wyjazdy w 2018 roku Polacy wydali 72,5 mld zł, o blisko 10 proc. niż rok wcześniej. W czołówce znajdują się przede wszystkim kraje europejskie i północnej Afryki. Coraz chętniej decydujemy się na dalsze wyjazdy, wśród najpopularniejszych kierunków brakuje jednak Stanów Zjednoczonych. Informacja o zniesieniu wiz przy podróżach do 90 dni może to zmienić. Już teraz, jak wynika z danych wyszukiwarki Kayak.pl, w pierwszych dniach po zapowiedzi, Polacy szukali lotów do USA o 319 proc. częściej niż weekend wcześniej. W 2019 roku to 27 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

- W wyniku zniesienia wiz nastąpi zarówno wzrost zainteresowania turystów wyjazdami do Stanów Zjednoczonych, jak i wzbogacenie oferty turystycznej w tym kierunku, dlatego że korzyści z tego tytułu dla branży turystycznej są bezsprzeczne. Nastąpi wzrost obrotów biur podróży, które organizują wyjazdy w kierunkach amerykańskich oraz przewoźników z Polski. Będą zatem pozytywne skutki, zarówno dla turystyki biznesowej, kulturowej, jak i wypoczynkowej - ocenia dr hab. Daniel Puciato.

Polskie Linie Lotnicze LOT już zapowiedziały, że w 2020 roku uruchomią kolejne, dziewiąte już połączenie ze Stanami Zjednoczonymi. W sierpniu przyszłego roku zostaną zainaugurowane loty między Polską a Kalifornią. Także linie American Airlines zapowiedziały już uruchomienie bezpośredniego lotu na trasie Chicago-Kraków. Wzrosty sprzedaży mogą zanotować biura podróży, będzie można np. połączyć zwiedzanie USA z Karaibami.

- W Stanach Zjednoczonych mieszka 10 mln ludzi polskiego pochodzenia. Zniesienie wiz w związku z tym również zmniejszy problemy, które się wiążą z odwiedzaniem tychże osób - zaznacza ekspert.

Zniesienie wiz sprawi, że wyprawy do USA będą znacznie tańsze. Zamiast wizy i wydania 160 dol. wystarczy 14 dolarów na zarejestrowanie się w ESTA (konieczne przed wyjazdem do Stanów). Wstępne zapowiedzi LOT wskazują, że przewoźnik będzie chciał zwiększyć liczbę dostępnych miejsc w już latających samolotach. To z kolei może oznaczać spadek cen biletów.

- Początkowo na skutek dużego zainteresowania turystów tamtym kierunkiem nie spodziewałbym się obniżki cen, ale stopniowo, wraz ze wzrostem oferty, wraz ze stabilizacją popytu można się spodziewać lekkiej obniżki. Natomiast pamiętajmy, że Stany Zjednoczone są bardzo drogą destynacją, wielkość wydatków turystycznych jest tam największa na świecie i w ubiegłym roku wyniosła ponad 210 mld dol., czyli w przeliczeniu na jednego turystę jest to niemal 11 tys. zł - przypomina dr hab. Daniel Puciato.

Źródło:
Tematy
Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Najlepsze konto dla wymagających Klientów

Komentarze (10)

dodaj komentarz
karbinadel
Może czegoś nie rozumiem, ale większy popyt z reguły przekłada się raczej na wzrost cen, a nie ich spadek? Tym bardziej, że podaż może wzrosnąć tylko nieznacznie
zenonn
Nadal bełkot bez odpowiedzialności. Gawędziarze o bezwizowym ruchu do USA powinni być chłostani na rynku. Funkcjonariusze oszuści używający słów nieprawdziwych powinni natychmiast trafiać do pierdla.
Dziennikarzyna prowokator propagandysta powinien wyleciec z roboty i zwrócić wierszówkę.

VWP to nadal wiza turystyczna,
Nadal bełkot bez odpowiedzialności. Gawędziarze o bezwizowym ruchu do USA powinni być chłostani na rynku. Funkcjonariusze oszuści używający słów nieprawdziwych powinni natychmiast trafiać do pierdla.
Dziennikarzyna prowokator propagandysta powinien wyleciec z roboty i zwrócić wierszówkę.

VWP to nadal wiza turystyczna, tańsza, ale na gorszych warunkach, z wymogami wcześniejszego wypełniania formularza i łaską humoru oficera na lotniska.

Bez wizy to UE, Brazyli, Nowej Zelandii, .. Do Kalinigradu, Petersburga na krótko za darmo, ale z formularzem.
zenonn
Kogo stać wydać >5 tys za kilkudniową wycieczkę do USA nie martwi się ceną promesy wizowej.
VWP fascynuje chętnych do pracy na czarno? Z dotychczasową promesą łatwiej.
Dla kogo ważne VWP? Dla politykierów.
karbinadel
Na gorszych warunkach? W dotychczas obowiązującym systemie również byłeś zdany na łaskę oficera na lotnisku. Ubiegając się o wizę wypełniałeś formularz z dziesiątkami idiotyzowanych pytań, przypominający druk na paszport w PRL. Nie mówiąc już o kolejkach, czekaniu i opłącie
zenonn odpowiada karbinadel
Druk VWP jest niewiele prostszy.
Mając promesę już jesteś wstępnie zweryfikowany.
Z VWP jesteś podejrzany.
zenonn odpowiada karbinadel
Druk VWP jest niewiele prostszy.
Mając promesę już jesteś wstępnie zweryfikowany.
Z VWP jesteś podejrzany.

Za rejestrację w ESTA, trzeba zapłacić 14 dol.
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/
Po czesku, węgiersku jest, po polsku nie ma. Przyjaciele.
karbinadel odpowiada zenonn
Po polsku nie ma, bo to na razie zapowiedzi
grisza476
Nie prawda brak WiIZ super sprawa zadnych problemow. Moi znajomi z innych krajow gdzie wizy zniesiono sa zadowoleni. Natomiast tylko cwaniczki i oszuci nie sa wpuszczani do USA. Natomiast ktos jak twierdzi ze bedzie gorzej to jest to belkot i narzekanie na wszystko co dobre. Pozdarwiam narzekaczy i ludzie negatywnie myslacych :)
antek10
Dla USA to biznes - ruch bezwizowy.
zenonn
Z Polską nie będzie bezwizowego

Luty 2020 to realny termin dla chcących wybrać się do USA. Ale nie wszyscy będą zadowoleni. W powszechnym odbiorze, szczególnie tych pokrzywdzonych odmową wydania promesy w konsulatach w Polsce lub zawróconych na amerykańskich lotniskach, przystąpienie Polski do Visa Waiver Program spowoduje,
Z Polską nie będzie bezwizowego

Luty 2020 to realny termin dla chcących wybrać się do USA. Ale nie wszyscy będą zadowoleni. W powszechnym odbiorze, szczególnie tych pokrzywdzonych odmową wydania promesy w konsulatach w Polsce lub zawróconych na amerykańskich lotniskach, przystąpienie Polski do Visa Waiver Program spowoduje, że granice otworzą się na oścież. Tak jednak nie jest – zniesienie obowiązku ubiegania się o promesę wizową w konsulatach USA w Polsce nie zmienia twardego amerykańskiego prawa imigracyjnego. Rocznie z amerykańskich lotnisk, pomimo posiadania ważnej promesy, odsyłanych jest ok. 500 Polaków. Dokument jest sprawdzany, jeszcze zanim podróżny wsiądzie na pokład samolotu lecącego za Atlantyk. Czasami urzędnik weryfikujący kartotekę odradza wylot, jeśli dostrzeże jakieś uchybienia, jak np. przedłużenie bez zgody poprzedniego pobytu choćby o jeden dzień. Na amerykańskim lotnisku o losie przybysza zdecyduje oficer imigracyjny. Może go nie wpuścić na teren USA nie tylko wtedy, kiedy stwierdzi, że złamał w przeszłości przepisy, ale też jeżeli w wywiadzie ustali, że jest duże prawdopodobieństwo, iż chce on podjąć pracę na czarno. Choćby dlatego, że jest murarzem, a w kraju jego pochodzenia trwa w pełni sezon budowlany. Gdy dojdzie do takiej sytuacji, osoba niewpuszczona na terytorium Stanów Zjednoczonych jest odsyłana kolejnym samolotem do kraju ojczystego. Decyzja oficera imigracyjnego nie podlega negocjacjom.

https://forsal.pl/artykuly/1433452,ruch-bezwizowy-nie-oznacza-ze-granice-usa-otworza-sie-na-osciez-opinia.html

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki