REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zmiana w egzaminach na maklera oraz doradcę inwestycyjnego. MF konsultuje projekt

2021-04-30 08:54, akt.2021-04-30 12:39
publikacja
2021-04-30 08:54
aktualizacja
2021-04-30 12:39
Zmiana w egzaminach na maklera oraz doradcę inwestycyjnego. MF konsultuje projekt
Zmiana w egzaminach na maklera oraz doradcę inwestycyjnego. MF konsultuje projekt
fot. Krzysztof Kuczyk / / FORUM

Rozpoczęły się konsultacje projektu rozporządzenia dot. zmian w egzaminach na maklera i doradcę inwestycyjnego; celem zmian ma być ułatwienie dostępu do tych zawodów - informuje w piątek resort finansów i zapowiada, że nie będzie podwyżki opłat za egzaminy.

Chodzi o konsultacje projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie egzaminów na maklera papierów wartościowych i doradcę inwestycyjnego i sprawdzianu umiejętności. Potrwają one do 17 maja br.

"Zależny nam na optymalizacji systemu przeprowadzania egzaminów na maklera papierów wartościowych i doradcę inwestycyjnego oraz sprawdzianów umiejętności. Proponujemy rozwiązania oparte o doświadczenia powoływanych przez KNF komisji egzaminacyjnych. Chcemy zwiększyć szanse kandydatów na zdanie egzaminu. Pamiętajmy, że zakres regulacji prawnych jest większy z roku na rok" – wyjaśnia, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Piotr Patkowski.

Zgodnie z projektem sprawdzian umiejętności będzie obywał się raz w roku, w marcu, z możliwością jego przeprowadzenia w terminie egzaminu na maklera lub pierwszego etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego.

Przewidziano ograniczenie liczby egzaminów na doradcę inwestycyjnego do czterech w roku. Zachowany będzie pełen cyklu egzaminu składającego się z trzech etapów i sprawdzianu umiejętności w danym roku kalendarzowym.

Limit możliwych podejść do II i III etapu egzaminu na doradcę inwestycyjnego zostanie zwiększony z trzech do czterech, w przypadku wcześniejszego zaliczenia poprzedniego etapu egzaminu.

"Projekt rozporządzenia nie przewiduje podwyższenia opłat za wspomniane egzaminy" - podkreśla MF. (PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (13)

dodaj komentarz
prs
Makler z papierami moze "na emeryturze" czy "prywatnie" legalnie grac na gieldzie?
Zakladajac konto broker pyta o "profesje"?
Nie koliduje?..

Warto, czy moze.. nie warto..

Kurs ale.. specjalnie bez zaliczenia egzaminow?..
bankster-kreator
Doradca inwestycyjny... egzamin z doradcy inwestycyjnego. Jak ktoś wie które inwestycje są zyskowne to zgarnia grube siano z rynku i nie marnuje czasu na doradzanie za parę stów. Gdzie tu logika? Kiedy pojawi się akredytowany doradca lekkich obyczajów i egzamin na niego? Już widzę te nagłówki reklamowe: szkolenie na doradcę Doradca inwestycyjny... egzamin z doradcy inwestycyjnego. Jak ktoś wie które inwestycje są zyskowne to zgarnia grube siano z rynku i nie marnuje czasu na doradzanie za parę stów. Gdzie tu logika? Kiedy pojawi się akredytowany doradca lekkich obyczajów i egzamin na niego? Już widzę te nagłówki reklamowe: szkolenie na doradcę obyczajowego i egzamin z lekkich obyczajów: "u nas zdasz za pierwszym razem".
bankster-kreator
Miałoby to sens jakby doradza mi doradził i razem zrobilibyśmy zakupy i podpisałby się pod tym, że jak ta jego inwestycja przyniesie straty to on mi te straty pokryje a jak przyniesie zysk to on weźmie od tego procent. A takim doradcom który nie bierze odpowiedzialności za swoje dorady to ja mogę być we wszystkim. Chce Miałoby to sens jakby doradza mi doradził i razem zrobilibyśmy zakupy i podpisałby się pod tym, że jak ta jego inwestycja przyniesie straty to on mi te straty pokryje a jak przyniesie zysk to on weźmie od tego procent. A takim doradcom który nie bierze odpowiedzialności za swoje dorady to ja mogę być we wszystkim. Chce ktoś jakiś dorad bo wyciągałam właśnie kryształową kulę.
shocke
Typowe nie znam się ale się wypowiem. Doradca inwestycyjny to stanowisko pracy w funduszu inwestycyjnym polegające na zarządzaniu aktywami a nie ze siedzi sobie koleś i doradza jakiemuś Mietkowi. Zgodnie z wymogami KNF ktoś taki musi być licencjonowany.
bankster-kreator odpowiada shocke
a fundusze inwestycyjne czyimi pieniędzmi zarządzają ?
shocke odpowiada bankster-kreator
A jakie to ma znaczenie? Przychodzisz z pieniędzmi, zamrażają ci je na 5 lat trwania umowy inwestycyjnej a potem dostajesz zwrot z inwestycji albo nie. Tyle twojego udziału.
demeryt_69 odpowiada shocke
Ten kolo kreuje legendy miejskie nie od dziś - to jego 'specjalność' :)
bankster-kreator odpowiada shocke
"zamrażają ci je na 5 lat trwania umowy inwestycyjnej a potem dostajesz zwrot z inwestycji albo nie. Tyle twojego udziału." - dlatego tyle widziały mnie te fundusze i ci ich "doradcy licencjonowani". Moja szkła kula ma lepsze statystyki niż ci doradcy i nie pobiera prowizji.
itso_agresja_indukowana odpowiada bankster-kreator
ja tez chce szklaną kulę nadaje się taka co się nią potrząsa i zaczyna padać śnieg wtedy bessa ? :D
itso_agresja_indukowana odpowiada itso_agresja_indukowana
''Miałoby to sens jakby doradza mi doradził i razem zrobilibyśmy zakupy i podpisałby się pod tym, że jak ta jego inwestycja przyniesie straty to on mi te straty pokryje a jak przyniesie zysk to on weźmie od tego procent. '' - te rozwiązanie jest idealne dla klasy robotniczej reszta to oszustwo

Powiązane: 500 zł dla emerytów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki