„Złoty pociąg”: drugi dzień prac przy 65. kilometrze trasy Wrocław-Wałbrzych

Od wczoraj trwają prace na linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych, mające na celu odnalezienie „złotego pociągu”. Rzecznik prasowy ekipy poszukiwawczej poinformował na Facebooku, że na zapisach z georadaru widać strop tunelu, w którym ma znajdować się rzekomy „złoty pociąg”.

Zdjęcie z georadaru zostało wykonane 15 sierpnia, kiedy to 65. kilometr trasy Wrocław-Wałbrzych został przebadany przez firmy z Polski i Niemiec.

We wtorek geolodzy wykonali dwa wykopy kontrolne – pierwszy na głębokość 4 m, drugi – 8 m. W pierwszym z nich natknięto się na litą skałę, w drugim – na samą ziemię. Jak twierdzi Andrzej Gaik, rzecznik poszukiwaczy, zdaniem geologa ziemia ta pochodzi z innego miejsca. W środę ekipa dokonała trzeciego wykopu, który teraz sięga 7 metrów. Jak zapewnia Gaik, jeszcze dziś eksploratorzy mają zwiększyć go do 9 metrów. - Prace posuwają się powoli, ponieważ musimy uważać na kable i światłowody, które znajdują się w pobliżu - powiedział.

Rzecznik dodał, że według geologa ziemia w miejscu prowadzenia wykopu została nawieziona i podkreślił, że ekipa znalazła na terenie poszukiwań pręty zbrojeniowe czy elementy ceramiczne z czasów II wojny światowej.

Odkrywcy zastrzegli, że ich prace mają potrwać do końca sierpnia. Spodziewają się oni jednak rezultatów już w tym tygodniu. Zgodnie z planami, eksploratorzy mają wykonać trzech przekopów w 30-metrowych odstępach. Prace przeprowadza firma XYZ należąca do Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy rok temu ogłosili, że w okolicach Wałbrzycha znajduje się „złoty pociąg” wypełniony kosztownościami z czasów II wojny światowej.

Koszty poszukiwania „złotego pociągu” pokrywane są przez osoby prywatne. Mogą one sięgnąć nawet 150 tys. zł. W prace poszukiwawcze zaangażowanych jest ponad 60 osób – m.in. archeologowie, chemicy, geologowie czy saperzy.

W grudniu ubiegłego roku badania terenu, na którym ma się znajdować „złoty pociąg”, zlecił Urząd Miasta Wałbrzycha. Podjęły się go krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza i firma XYZ. Zdaniem naukowców z AGH pociąg nie istnieje, zaś raport firmy XYZ mówił o anomaliach występujących w przebadanym gruncie, co może świadczyć o istnieniu składu kolejowego z czasów II wojny światowej.

AŚ/PAP

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~wer

Sezon ogorkowy w pelni.

! Odpowiedz
0 0 ~gość

Problem w tym że złoto z pociągiem zniknęło bez śladu zanim weszła sowiecka armia. Ruscy nie znaleźli świadków to i nie wydobyli złota. Nawet NKWD,KGB, SMIERSZ jasnowidzami nie są.

! Odpowiedz
1 4 ~Egon_Olsen

Wszystko to lipa, aby lud prosty miał się czym podniecać a dziennikarze robotę.Jednak gdyby rzeczywiście znaleźli kosztowności to byłby to towar pochodzący z przestępstwa, a więc, że tak powiem, nieco trefny.

! Odpowiedz
1 4 ~ererer

robią sobie z was jaja już od ponad roku, teraz niby ma być finał już wczoraj miał być a zaraz powiedza że znaleźli pół cegły i pręta ale to dlatego że pociąg jest już blisko tylko troochę obok i będą robić szum kolejny rok

koniec końcu rozpowie się że ten wyimaginowany pociąg był ale go żydzi ukradli i naiwni polacy lubiący narzekać będą mieli ucztę do nienawiści tymczasem od początku ktoś robił sobie z was jaja tymi historyjkami

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 3 ~Leszczu

Koszty 150 kola ? Nie ma sprawy, biore to na siebie. Byleby chociaz jakis tunel odkopali co sie nadaje na zwiedzanie, muzeum itd. Dzis nie tak latwo o rentowna inwestycje.

! Odpowiedz
1 0 ~janko

150 tyś na znalezienie. Jak się znajdzie, to grube dziesiątki milionow na odkopanie bez uszkodzeń.

! Odpowiedz
3 3 ~RAZ_adobrze

niech się wezmą raz a dobrze i odkopią to złoto, a nie się bujają rok czasu! skandal!

! Odpowiedz
3 11 ~anty_ryży-kutong

aj waj oddawać nam szekle mordercy naziole swojocz aj waj

:)

! Odpowiedz
5 7 ~Edek

a ten georadar po ilu był piwach? mój szwagier Stefan po kilku połówkach to spotkał Yeti na Kasprowym raz

! Odpowiedz
2 15 ~Polak

Zapytajcie się NKWD,KGB, SMIERSZ gdzie jest skarb z Wałbrzycha

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil