REKLAMA

Złoty okazał się słabą walutą

Krzysztof Kolany2015-01-15 12:22główny analityk Bankier.pl
publikacja
2015-01-15 12:22
Złoty okazał się słabą walutą
Złoty okazał się słabą walutą
fot. ŁUKASZ KORZENIOWSKI / / EastNews

Wystarczyła jedna decyzja zagranicznego banku centralnego, aby euro podrożało o prawie 2%, a kurs dolara wystrzelił w górę o 10 groszy. Reakcja złotego pokazuje, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od wydarzeń zachodzących na rynkach finansowych.

W południe za euro płacono 4,3262 złotego, czyli o 7,5 grosza więcej niż przed ogłoszeniem decyzji Szwajcarskiego Banku Narodowego. Dolar kosztował 3,6920 zł, wcześniej osiągając nawet kurs 3,7324 zł, co było najwyższym notowaniem „zielonego” od marca 2009 roku.

Tak zareagował złoty na decyzję SNB (Bankier.pl)Tak silne osłabienie złotego w reakcji na decyzję SNB można uznać za zaskoczenie. W jaki sposób uwolnienie kursu EUR/CHF wpływa na polską gospodarkę? Tutaj kluczowa jest kwestia blisko 700 tys. kredytów mieszkaniowych denominowanych we franku, jakie banki sprzedały Polakom.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego w listopadzie 2014 roku zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu „frankowych” hipotek wynosiło 130,98 mld złotych. Ale to już dane nieaktualne. Przy wzroście kursu CHF/PLN z 3,50 zł do 4,17 zł wycena tych zobowiązań rośnie do 156 mld zł.

Oznacza to, że prywatne zadłużenie Polaków zwiększyło się o 25 miliardów złotych. To wywołało obawy o wpływ tego czynnika na dynamikę konsumpcji oraz na jakość frankowego portfela kredytowego polskich banków. I to wystarczyło, aby polska waluta stracił na wartości nie tylko wobec franka, ale też w stosunku do euro.

Kuczyński: Czekajmy, aż opadnie kurz

Start odtwarzacza ...

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (65)

dodaj komentarz
~StefanZ
Złoty okazał się słabą walutą ? A masz lepszą alternatywę? Moze przejdźmy na Euro albo Dollara albo najlepiej od razu na Ruble.
~luc
Zapomnieli dodać ,że pies Obamy miał problem z kupą poranną !!!!To zdecydowało o tym ,że złoty właśnie stracił na wartości znacznej niż by się mogło wydawać .Ja się nie dziwię ,że złotówka maleje w oczach tym bardziej jak rośnie nawalona kupa psa Obamy .Słaba jest także dlatego ,że co poniektórzy oglądają Zapomnieli dodać ,że pies Obamy miał problem z kupą poranną !!!!To zdecydowało o tym ,że złoty właśnie stracił na wartości znacznej niż by się mogło wydawać .Ja się nie dziwię ,że złotówka maleje w oczach tym bardziej jak rośnie nawalona kupa psa Obamy .Słaba jest także dlatego ,że co poniektórzy oglądają i podziwiają długość swojego h....ja !!
~cinkciarz
Nie oszukujmy się -złoty okazał sie być kałem!
~jasnowidz
Niestety, dla banksterów złota era ich ponad stuletniej prosperity i dominacji banków przemija, dzisiaj ich prezesi zachowują się jak tłuste żaby w gorącym rondlu, a przy nich politycy też zaczynają odczuwać gorączkę.
~Schechter
Słaba to będzie PO 10 zł za dolara.
~bomba
Niby eksport zyska ale nie żal Wam że nasza złotówka jak dziwka każdy wali ją w d..pę?
~malkontent
To przecież wspaniała szansa dla polskiego eksportu, przynajmniej tak mi to zawsze tłumaczyli... a dla tych, którzy co roku jadą do Szwajcarii na narty to przecież nie problem. No chyba, że ktoś nie zdążył sobie kupić scyzoryka.
~ewa
CBDP - Co Było Do Przewidzenia
~wars
Ziutek , pamiętasz jak 28 grudnia napisałem , że w styczniu frank będzie PO 4 zł ? a dolar PO 5

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki