Złośliwa aplikacja w AppStore. Użytkownicy iOS mogli stracić 479 zł

Jak dotąd większość złośliwych aplikacji dotyczyła systemu Android, jednak tym razem to użytkownicy systemu iOS mogli paść ofiarą oszustów. Aplikacja dostępna w Appstore wykorzystywała czytnik linii papilarnych, aby potwierdzić zakup abonamentu na kwotę 479 zł. 

(fot. Regis Duvignau / Reuters)

Jak podaje serwis Niebezpiecznik, w Appstorze pojawiła się aplikacja "Food Calories Detector". Dzięki niej można było w szybki sposób podliczyć zjedzone kalorie. Wystarczyło zrobić zdjęcie posiłkowi, a aplikacja miała przedstawić wartość kaloryczną jedzenia. Na czym polegał haczyk? Aby otrzymać spersonalizowane wyniki, należało przyłożyć palec na 10 sekund do czytnika linii papilarnych, co potwierdzało zakup w aplikacji. Użytkownik kończył z kosztownym abonamentem za bagatela 479 zł.

Apple, według informacji Niebezpiecznika, zareagował błyskawicznie i usunął aplikację z Appstore. Jednak nie odinstalował już ściągniętych programów, które zdążyły zmienić koszty abonamentu na 4,99 zł. 

Osoby, które nie przeczytały komunikatu o potwierdzeniu płatności, mogą złożyć reklamację do Apple. "Możesz też, jeśli rzadko instalujesz (kupujesz) nowe aplikacje w sklepie Apple, wyłączyć “akceptowanie” transakcji palcem (lub twarzą). Przy takim ustawieniu będziesz musiał wpisywać swoje hasło, aby potwierdzić chęć zakupu. Jest to bezpieczniejsza opcja dla mniej “uważnych” użytkowników, którzy mają problem ze sprawnym oderwaniem palca z TouchID, kiedy na ekranie pojawia się komunikat z prośbą o potwierdzenie subskrypcji" - radzi Niebezpiecznik. 

WS

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 6 kaczka-po-smolensku

dlatego ja place nokia 6210 z 1999 z przyklejona naklejka mojej karty :))))) widok kasjerów bezcenny

! Odpowiedz
0 1 po_co

To może być rozwiązanie na bramkach gdzie z uporem maniaka chcą ode mnie kartę do ręki -.-

! Odpowiedz
2 4 konzument

Pewnie i na bogatych tez nie trafilo jak wydaja swoje wszystkie oszczednosci zeby wozic sie z ta papierowka... Dobrze niech placa za wcciskanie palcow gdzie nie trzeba.

! Odpowiedz
7 8 wizytator

Eeee tam, na biednych nie trafiło.

! Odpowiedz
1 6 trollmaster

Robin, to ty?

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.