Ziemia (nie) dla rolników

Na podstawie nowych przepisów do rolników powinno trafić z Agencji Nieruchomości Rolnych 70 tys. ha państwowej ziemi. Tymczasem narzekają oni na kłopoty z jej nabyciem - informuje "Nasz Dziennik".

Mimo nowych przepisów, które odbierają największym dzierżawcom część gruntów należących kiedyś do państwowych gospodarstw rolnych w celu przekazania ich rolnikom indywidualnym na powiększenie gospodarstw rodzinnych, ziemia ta często do nich nie trafia.

Dzieje się tak, gdyż w przetargach obok rolników, którzy chcą powiększyć swoje gospodarstwa, często uczestniczą tzw. słupy, czyli podstawieni ludzie kupujący ziemie dla kogoś innego. Głównie robią to dla firm lub osób prywatnych, zarówno z kraju jak i zagranicy. Dysponując gotówką tak podbijają na przetargach ceny, że eliminują miejscowych rolników.

Największy problem tego typu ma występować w województwie zachodniopomorskim.(PAP)

sto/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endi

W Polsce ziemia jest nie dla rolników a dla obszarników , do niedawna modne były plantacje orzechów - 200 ha dawało ok. 600 000 samych dopłat rocznie , już w pierwszym roku zwracały się wszelkie koszty , a wielu " rolników " wogóle nawet nie zbierało swoich orzechów .Takim plantatorem orzechów jest np . były wiceminister środowiska M. Trzeciak mający 200 ha plantację orzechów w Reczu - woj . zachodniopomorskie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pegasuss

i do takich celów , potrzebny jest cwaniakom Herr Tusk i jego urzędnicy , którzy nie chcą lub nie mogą , lub też mają płacone za taki myk . Taka sprzedaż powinna być obwarowana pewnymi warunkami np. mają być poczynione inwestycje związane z rolnictwem .

!
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil