REKLAMA

Zieloni domagają się bardziej restrykcyjnych przepisów antysmogowych w Małopolsce

2019-09-04 17:03
publikacja
2019-09-04 17:03

Bardziej restrykcyjne przepisy antysmogowe oraz ograniczenie możliwości wycinek drzew – to postulaty kandydatów partii Zielonych, którzy wystartują z małopolskich i świętokrzyskiej list wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

O swoich planach kandydaci mówili podczas środowego briefingu prasowego na bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Kandydaci partii Zieloni, startujący z list KO w Małopolsce to: Artur Mazur (okręg 13 - Kraków), Adam Lubański (okręg 12 - Chrzanów), Stanisław Pater (okręg 14 - Nowy Sącz), Piotr Szklarski (okręg 15 - Tarnów). Z województwa świętokrzyskiego startował będzie Robert Jarkiewicz.

Artur Mazur z okręgu krakowskiego zapowiedział, że będzie walczył o bardziej restrykcyjne przepisy antysmogowe. Kandydat ten chciałby centralnej ustawy antysmogowej, która – jak mówił – pozwoliłaby w krótkim czasie zniwelować wszystkie źródła niskiej emisji i do 2030 r. zlikwidować wszystkie piece węglowe. Ustawa ta pozwoliłaby też – w zamyśle kandydata – zidentyfikować ubóstwo energetyczne. "Nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie byli pozbawieni źródła ogrzewania, więc precyzyjnie musimy określić, jaki budżet jest potrzebny - by wszystkich było stać na ekologiczne źródła ogrzewania" – mówił.

Mazur ocenił, że trzeba bardziej restrykcyjnie podchodzić do "obwarzanka krakowskiego" (gminy okalające Kraków-PAP), a małopolska uchwała antysmogowa powinna zawierać surowsze zapisy. "Bez tego Kraków dalej będzie odczuwał skutki dymienia" – powiedział.

Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony terenów leśnych, które "pomogą złagodzić nam skutki globalnej katastrofy klimatycznej". "Niedawno w okolicach Krakowa, w Krzeszowicach, miała miejsce masowa wycinka drzew" – mówił. Zaznaczył, że będzie zabiegał o ograniczenie wycinek drzew szczególnie w obrębie aglomeracji i miast.

Koalicję Obywatelską tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Otwórz konto mBiznes Standard w mBanku, zyskaj 350 zł oraz aktywnie korzystaj z konta w którym masz gwarancję braku opłat przez 2 lata i 0 zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym

Komentarze (1)

dodaj komentarz
annakwa
Partia Zieloni o formacja bardzo szybko znajdująca teraz nowych zwolenników. Zieloni najlepiej bowiem odczuwają sygnały jakie daje nam przyroda. Trzeba umieć je odczytywać i nie pozwolić na zniszczenie naszej planety. Nie pozwolić na zanieczyszczanie powietrza, na niszczenie czystych wód, na wszechobecne wycinki drzew. Musimy zachować Partia Zieloni o formacja bardzo szybko znajdująca teraz nowych zwolenników. Zieloni najlepiej bowiem odczuwają sygnały jakie daje nam przyroda. Trzeba umieć je odczytywać i nie pozwolić na zniszczenie naszej planety. Nie pozwolić na zanieczyszczanie powietrza, na niszczenie czystych wód, na wszechobecne wycinki drzew. Musimy zachować tą planetę dla następnych pokoleń. O to postarają się Zieloni, jeśli wejdą do Sejmu.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki