REKLAMA
WEBINAR

Zieloni domagają się bardziej restrykcyjnych przepisów antysmogowych w Małopolsce

2019-09-04 17:03
publikacja
2019-09-04 17:03

Bardziej restrykcyjne przepisy antysmogowe oraz ograniczenie możliwości wycinek drzew – to postulaty kandydatów partii Zielonych, którzy wystartują z małopolskich i świętokrzyskiej list wyborczych Koalicji Obywatelskiej.

fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

O swoich planach kandydaci mówili podczas środowego briefingu prasowego na bulwarze Czerwieńskim w Krakowie. Kandydaci partii Zieloni, startujący z list KO w Małopolsce to: Artur Mazur (okręg 13 - Kraków), Adam Lubański (okręg 12 - Chrzanów), Stanisław Pater (okręg 14 - Nowy Sącz), Piotr Szklarski (okręg 15 - Tarnów). Z województwa świętokrzyskiego startował będzie Robert Jarkiewicz.

Artur Mazur z okręgu krakowskiego zapowiedział, że będzie walczył o bardziej restrykcyjne przepisy antysmogowe. Kandydat ten chciałby centralnej ustawy antysmogowej, która – jak mówił – pozwoliłaby w krótkim czasie zniwelować wszystkie źródła niskiej emisji i do 2030 r. zlikwidować wszystkie piece węglowe. Ustawa ta pozwoliłaby też – w zamyśle kandydata – zidentyfikować ubóstwo energetyczne. "Nie możemy pozwolić na to, żeby ludzie byli pozbawieni źródła ogrzewania, więc precyzyjnie musimy określić, jaki budżet jest potrzebny - by wszystkich było stać na ekologiczne źródła ogrzewania" – mówił.

Mazur ocenił, że trzeba bardziej restrykcyjnie podchodzić do "obwarzanka krakowskiego" (gminy okalające Kraków-PAP), a małopolska uchwała antysmogowa powinna zawierać surowsze zapisy. "Bez tego Kraków dalej będzie odczuwał skutki dymienia" – powiedział.

Zwrócił też uwagę na konieczność ochrony terenów leśnych, które "pomogą złagodzić nam skutki globalnej katastrofy klimatycznej". "Niedawno w okolicach Krakowa, w Krzeszowicach, miała miejsce masowa wycinka drzew" – mówił. Zaznaczył, że będzie zabiegał o ograniczenie wycinek drzew szczególnie w obrębie aglomeracji i miast.

Koalicję Obywatelską tworzą: Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pś/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
annakwa
Partia Zieloni o formacja bardzo szybko znajdująca teraz nowych zwolenników. Zieloni najlepiej bowiem odczuwają sygnały jakie daje nam przyroda. Trzeba umieć je odczytywać i nie pozwolić na zniszczenie naszej planety. Nie pozwolić na zanieczyszczanie powietrza, na niszczenie czystych wód, na wszechobecne wycinki drzew. Musimy zachować Partia Zieloni o formacja bardzo szybko znajdująca teraz nowych zwolenników. Zieloni najlepiej bowiem odczuwają sygnały jakie daje nam przyroda. Trzeba umieć je odczytywać i nie pozwolić na zniszczenie naszej planety. Nie pozwolić na zanieczyszczanie powietrza, na niszczenie czystych wód, na wszechobecne wycinki drzew. Musimy zachować tą planetę dla następnych pokoleń. O to postarają się Zieloni, jeśli wejdą do Sejmu.

Powiązane: Smog

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki