REKLAMA
WEBINAR

Zgłoszenie uchodźców możliwe wstecz. Hotelarze otrzymają świadczenie 70 zł

2022-04-28 15:55
publikacja
2022-04-28 15:55

Hotelarze i przedsiębiorcy, którzy udzielili zakwaterowania uchodźcom wojennym z Ukrainy, a wcześniej nie zgłosili tego faktu, będą mogli to zrobić wstecz. Da im to możliwość pobrania świadczenia w kwocie 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy, również wstecz – powiedział w czwartek PAP wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Zgłoszenie uchodźców możliwe wstecz. Hotelarze otrzymają świadczenie 70 zł
Zgłoszenie uchodźców możliwe wstecz. Hotelarze otrzymają świadczenie 70 zł
fot. ZOHRA BENSEMRA / / Reuters

W ubiegłym tygodniu Tatrzańska Izba Gospodarcza (TIG) zwróciła uwagę na problem hotelarzy spod Tatr, którzy przyjęli uciekinierów już drugiego dnia wojny, zanim zaczął funkcjonować system przydzielania uchodźców prowadzony przez wojewodę. Z tego powodu część pomagających hotelarzy została pozbawiona świadczeń na utrzymanie uchodźców. Wojewoda spotkał się w tej sprawie z członkami TIG.

Wojewoda przekazał, że w przypadku lokowania uchodźców w miejscach, gdzie prowadzona jest działalność hotelarska, tam kwota świadczenia będzie maksymalna, czyli 70 zł na dzienne utrzymanie uchodźcy. W przypadku osób prywatnych, które kwaterują uchodźców jest to kwota 40 zł.

"Inne koszty utrzymania są w hotelu, inne w domu prywatnym" – argumentował wojewoda i dodał: "Staramy się jak najlepiej współpracować z hotelarzami. Przy okazji po raz kolejny dziękuję tym, którzy otworzyli swoje przedsiębiorstwa, aby pomóc uchodźcom".

W Małopolsce jest ok. 31 tys. miejsc dla uchodźców w blisko 1,1 tys. obiektach, przygotowanych przez wojewodę i samorządy. Baza ta – jak podkreślił wojewoda – jest na bieżąco dostosowywana. Z takich noclegów korzysta obecnie ok. 24 tys. osób.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Urząd wojewódzki przekazał swoje oczekiwania Tatrzańskiej Izbie Gospodarczej – przedsiębiorcy, jeśli potwierdzą przyjęcie uchodźców, powinni otrzymać środki wstecz.

"Liczymy, że Izba zachowa się fair wobec samorządów, ale i że we własnym gronie będzie szukała najbardziej optymalnych rozwiązań, jeśli chodzi o relokację, bo naprawdę tylko współpraca administracji rządowej, samorządowej, przedsiębiorców jest gwarantem tego, że w tym trudnym okresie przejdziemy suchą stopą przez czas koniecznego udzielania wsparcia przyjaciołom z Ukrainy" – powiedział wojewoda małopolski.

Prezes TIG Agata Wojtowicz powiedziała PAP, że wojewoda zaproponował rozwiązanie satysfakcjonujące przedsiębiorców.

"Ważne jest to, że możemy relokować uchodźców w ramach naszego regionu, tak, aby uchodźcy pracujący, albo dzieci chodzące do szkoły nie zmieniały środowiska. Zgłosiliśmy także potrzeby organizacji kursów języka polskiego i wydaje się, że w tym temacie będzie przychylność pana wojewody. My także zobowiązaliśmy się pomóc panu wojewodzie w kolejnych relokacjach. Z naszej strony jest wola pomocy" – powiedziała Wojtowicz.

Uchodźców przyjęły 24 firmy zrzeszone w TIG. Są to hotele oraz pokoje gościnne. Niektóre obiekty musiały zwolnić miejsca z uwagi na wcześniejsze rezerwacje turystyczne na zbliżający się weekend majowy. Miejsca udało się znaleźć w innych ośrodkach.

"Najważniejsze, że nikt nie zostało wyrzucony. Uchodźcy zostają u nas, tylko zmieniają lokum" - powiedziała PAP prezes TIG.(PAP)

autorzy: Szymon Bafia, Beata Kołodziej

szb/ bko/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (1)

dodaj komentarz
inwestor.pl
Prawo nie działa wstecz, ale socjal w Polsce to i owszem.

Powiązane: Uchodźcy z Ukrainy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki