REKLAMA

Zerowa stawka VAT na książki? Rząd prosi KE

2020-04-23 17:50, akt.2020-04-23 18:46
publikacja
2020-04-23 17:50
aktualizacja
2020-04-23 18:46

Występujemy do Komisji Europejskiej z prośbą, z postulatem o obniżenie stawki VAT-owskiej na książki drukowane do stawki zerowej - poinformował w czwartek podczas briefingu prasowego w siedzibie MKiDN wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

fot. / / Flickr

"Dzisiaj jest Międzynarodowy Dzień Książki i w tych trudnych czasach dla polskiej kultury - wiemy wszyscy, że pandemia nie oszczędza i instytucji kultury, i ludzi kultury - w pewnym sensie mamy dziś dobrą wiadomość dla kultury. (...) Jest to wiadomość dotycząca obniżenia VAT-u na książki drukowane do stawki zerowej" - powiedział prof. Piotr Gliński.

Zapowiedział, że premier Mateusz Morawiecki, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i MKiDN, na prośbę środowisk wydawców, księgarzy, wystąpi do UE o obniżenie stawki VAT na książki drukowane do stawki zerowej.

Przypomniał, że dotychczasowy VAT na książki drukowane wynosi 5 proc. Jak mówił, "najniższy z możliwych, według prawodawstwa europejskiego, ale wydaje się, że te szczególne okoliczności związane z pandemią są argumentem, który może przeważyć szalę i dlatego występujemy do Komisji Europejskiej z prośbą, z postulatem o obniżenie stawki VAT-owskiej na książki drukowane do stawki zerowej".

Gliński zaakcentował, że ten ruch polskiego rządu "jest oczywiście spowodowany tym, że chcemy, żeby książka była bardziej dostępna, żeby instytucje i ludzie kultury, którzy także muszą żyć w sensie finansowym, biznesowym mogli ten trudny czas, w lepszej kondycji, przeżyć".

"Chcielibyśmy, żeby ta stawka była utrzymana także i po pandemii. Kultura zasługuje na to, żeby ją wspierać. Państwo jest za to odpowiedzialne" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że wystąpienie o zmianę obowiązującej regulacji do UE "na ogół trwa kilka miesięcy". "My będziemy aplikowali, argumentowali w związku z tą sytuacją (pandemii - PAP), która w tej chwili jest. Ona jest szczególna i takie wyłączenia w innych obszarach, co prawda tych pierwszofrontowych, miały już miejsce. Mówię o wyłączeniach VAT-owskich" - wyjaśnił.

"Książka jest też artykułem pierwszej potrzeby. Moim zdaniem także w czas epidemii" - podkreślił.

Gliński podziękował w czwartek "wszystkim ludziom związanym z książką" i z okazji ich święta złożył im "najgorętsze, najserdeczniejsze życzenia". "Myślę, że najlepszy prezent, jaki mógł być dziś dla nas wszystkich - to właśnie ta decyzja (o wystąpieniu do UE o obniżkę VAT na książki)" - ocenił.

"Jednocześnie chciałem powiedzieć, że (...) my zwiększamy z roku na rok wydatki państwa na wsparcie czytelnictwa. Mamy Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa, który będzie programowany na następny okres, i tam zwiększenie budżetowe będzie jeszcze większe. Rozwijamy wsparcie czytelnictwa we wszystkich obszarach" - zapewnił minister kultury.

Uczestnicząca w briefingu w siedzibie MKiDN prezes Stowarzyszenia Pisarzy Polskich Anna Nasiłowska przypomniała, że 17 kwietnia br. jej stowarzyszenie skierowało do wicepremiera Glińskiego list, który "wyrażał niepokoje naszego środowiska". "I jako postulat drugi (...) napisaliśmy postulat przywrócenia zerowej stawki VAT-u na książki. Prawdę mówiąc, nawet nie oczekiwałam, że coś takiego może poruszyć ten kamień i coś takiego może się stać" - wyjaśniła.

"Obcowanie z książką papierową - to jest zupełnie inna klasa, inna kultura kontaktu z tekstem" - podkreśliła, apelując do ministra kultury "o zwiększenie pomocy dla bibliotek".

Z kolei dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski zwrócił uwagę, że "każde działanie, które pozwala przybliżyć lub obniżyć cenę książki to jest krok w bardzo dobrym kierunku". "Zerowa stawka VAT to jest postulat oczywisty. Chcemy, żeby książki były jak najszerzej dostępne" - dodał.

Wskazał, że "dzisiejsze badania czytelnictwa pokazują, że narzędzia, z których korzystamy, są skuteczne". "Nie tylko zatrzymaliśmy negatywny trend spadkowy, ale także widzimy lekki wzrost. (...) To jest bardzo dobra wiadomość" - wyjaśnił Makowski.

"Drugą dobrą wiadomością jest to, że wśród najczęściej czytanych są polskie autorki, polscy autorzy. I to jest zmiana obserwowana od niedawna" - mówił.

Dyrektor Biblioteki Narodowej przyznał, że "bardzo nam zależy na tym, żeby zerowa stawka VAT udała się" i zapowiedział "wspieranie tych działań rządu". "Jest to postulat, który jest bardzo korzystny i dla rynku wydawniczego, ale także po części dla bibliotek w kraju" - podkreślił.

Polska wystąpi do Unii Europejskiej o derogację pozwalającą na zmianę stawki VAT na VAT 0 proc. Na podstawie art. 395 dyrektywy VAT państwa członkowskie Unii Europejskiej mają możliwość wprowadzenia szczególnych środków stanowiących odstępstwo od przepisów ww. dyrektywy w celu upraszczania poboru VAT lub zapobiegania niektórym formom uchylania się od opodatkowania lub unikania opodatkowania. Prawo do zastosowania szczególnego środka uwarunkowane jest decyzją Rady, na wniosek Komisji Europejskiej.

Prezydent: Mam nadzieję, że KE zgodzi na się na zerową stawkę VAT na książki

W trakcie czwartkowego oświadczenia transmitowanego na Twitterze prezydent poinformował, że w sprawie 0 proc. VAT na książki rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim oraz wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim.

"W ostatnim czasie rynek książki przechodzi kryzys, a koronawirus dołączył się do tego wszystkiego i spowodował rzeczywiście, że na tym rynku sprzedaży książki doszło de facto do krachu" - powiedział prezydent.

"Polski rząd zwróci się do KE o derogację prawną i wprowadzenie przynajmniej na jakiś czas VAT-u w wysokości 0 proc. na książki" - dodał.

Prezydent wyraził nadzieję, że wprowadzenie 0 proc. stawki VAT na książki, które doprowadziłoby w efekcie do obniżenia cen książek, wpłynęłoby na wzrost ich sprzedaży i byłoby zachętą do kupna książek.

"Mam nadzieję, że dostaniemy zgodę z KE na to, żeby ta stawka VAT-u derogacyjna, 0 proc. mogła być u nas wprowadzona" - mówił prezydent.

autorzy: Grzegorz Janikowski, Katarzyna Krzykowska, Mateusz Roszak

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane: Zmiany w VAT

Komentarze (5)

dodaj komentarz
masekrut555
Po kiego nam rząd skoro sam nie może ani też nie potrafi rządzić???
grzegorzkubik
Pamiętam jak PO wprowadziła ów Vat bo już był kiedyś zerowy. A co do KE to cóż. Czas się ewakuować z tego ustrojstwa. To skandal, że my musimy o to pytać UE!
itsofunny
Co ma robić minister kultury podczas epidemii przynajmniej znalazł pomysł na głębszy deficyt.
wnr
Czy mamy jeszcze niepodległy kraj? Nawet w temacie podatku od książek musimy się prosić EU - dramat!
frugal
Dobra decyzja, szkoda że musimy prosić o to UE. Swoją drogą to przy podwyżce podatków (np akcyzy) rząd tłumaczył że weźmie ją na barki przedsiębiorca a przy obniżce to jednak konsument skorzysta :) Szkoda że ludzie nie oglądają paragonów bo wiedzieliby że to nie firmy płacą podatki tylko konsumenci, ci pierwsi Dobra decyzja, szkoda że musimy prosić o to UE. Swoją drogą to przy podwyżce podatków (np akcyzy) rząd tłumaczył że weźmie ją na barki przedsiębiorca a przy obniżce to jednak konsument skorzysta :) Szkoda że ludzie nie oglądają paragonów bo wiedzieliby że to nie firmy płacą podatki tylko konsumenci, ci pierwsi jednie monetę przekazują do US.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki