REKLAMA

Zeman: Czesi irracjonalnie boją się wprowadzenia euro

2017-06-22 15:37
publikacja
2017-06-22 15:37

Ludzie w Czechach irracjonalnie boją się wprowadzenia euro, choć byłaby to jedynie zmiana skali opisu zjawisk ekonomicznych, analogiczna do zmiany skali mierzenia temperatury - oświadczył w czwartek czeski prezydent Milosz Zeman.

fot. Eduardo Munoz / / Reuters

"Republika Czeska jest przygotowana na wejście do strefy euro od niecałych dziesięciu lat, spełniamy kryteria z Maastricht, ale istnieje tutaj bariera mentalna. Tylko 30 procent Czechów jest za wejściem do strefy euro" - powiedział Zeman na forum dyskusyjnym w Pradze.

Według niego poparcie dla euro sięga natomiast na Słowacji 70 procent. "Słowacki rząd nie rozpisywał referendum (przed wejściem do strefy euro), wyszedł z założenia, że zobowiązanie się do przyjęcia euro jest częścią umowy akcesyjnej. I tak po trosze wmusił euro słowackiej gospodarce wbrew ówczesnej woli swych obywateli. I popatrzcie na rezultat" - zaznaczył czeski prezydent.

Wyraził pogląd, że euro przyniosłoby jedynie podobną zmianę jak zastąpienie skali temperatury Reaumura skalami Celsjusza i Fahrenheita. "Nie zmieni się temperatura, zmieni się tylko skala, w której te zjawiska ekonomiczne będą przedstawiane, to wszystko. Ale ludzie się po prostu irracjonalnie boją euro" - podkreślił.

Dodał, że wprowadzenie wspólnej europejskiej waluty nie przyniosłoby uszczerbku czeskiej suwerenności.

dmi/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Kupuj taniej wszystko, czego potrzebujesz z pożyczką bez prowizji. RRSO 12,08%

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~jan
Patologia polega na tym, ze bogaci dzieci nie maja, a biedni maja.Nasze dzieci maja pracować na nasze emerytury, a nie na emerytury nie swoich rodziców!
~cycek
Ostatnio Eurostat podał ceny ponad 200 prodoktow w krajach UE ciekawie wypada porównanie Polski do krajów z regionu które przyjęły Euro tj. Słowacja, Litwa,Łotwa,Estonia we wszystkich tych krajach jest znacznie drożej, myślę że przejście na Euro swoje zrobiło....
xemir
Prościej dla kogo? Ja i wielu moich rówieśników pomagało od dzieciństwa rodzicom w polu. Nie mieliśmy w dzieciństwie wiele czasu na zabawę, nie wspominając o możliwościach rozwoju różnych swoich zainteresować, jakie mają obecne żyjące dzieci. Teraz na starość się nimi opiekujemy. Na dodatek bez większej perspektywy Prościej dla kogo? Ja i wielu moich rówieśników pomagało od dzieciństwa rodzicom w polu. Nie mieliśmy w dzieciństwie wiele czasu na zabawę, nie wspominając o możliwościach rozwoju różnych swoich zainteresować, jakie mają obecne żyjące dzieci. Teraz na starość się nimi opiekujemy. Na dodatek bez większej perspektywy na otrzymanie "kiedyś" tego, co nam w formie podatków zabiera państwo. Innymi słowy, najpierw pracowaliśmy dla naszych rodziców, teraz pracujemy na naszych rodziców i na siebie, bo w przyszłości nie będzie już komu pracować na nas. Wcale ani nam, ani tym bardziej im nie jest prościej.
silvio_gesell
"Ludzie w Czechach irracjonalnie boją się wprowadzenia euro, choć byłaby to jedynie zmiana skali opisu zjawisk ekonomicznych, analogiczna do zmiany skali mierzenia temperatury"

Bzdura, bo każdy kraj ma inną naturalną stopę procentową. To jak używanie tego samego termometru do określenia czy komuś jest
"Ludzie w Czechach irracjonalnie boją się wprowadzenia euro, choć byłaby to jedynie zmiana skali opisu zjawisk ekonomicznych, analogiczna do zmiany skali mierzenia temperatury"

Bzdura, bo każdy kraj ma inną naturalną stopę procentową. To jak używanie tego samego termometru do określenia czy komuś jest ciepło czy zimno bez względu na to czy ma ubranie czy nie. Żeby wspólna waluta nie prowadziła do rozwarstwienia społecznego musi obowiązywać na tym samym obszarze, na którym obowiązuje system fiskalny.

UE będzie popadać w coraz poważniejsze kłopoty gospodarcze póki strefa euro nie będzie mieć wspólnego budżetu, lub nie nastąpi powrót do walut narodowych. Innych opcji nie ma.

https://en.wikipedia.org/wiki/Optimum_currency_area#European_Union
xyz83
Tutaj się zgadzam. Ale co do świadczeń które należą się rodzicom na dzieci jak psu buda nie zgodzimy się nigdy. Wolałbym żeby po prostu nie zabierano. Chyba że ludzie pośrednio przyznają że są idiotami skoro uważają że można dostać od państwa coś za darmo.
silvio_gesell odpowiada xyz83
Wydawanie pieniędzy na dzieci to żadna przyjemność - to zwykła praca, a za prace dostaje się pieniądze. Tak samo na dzieci publiczne pieniądze wydają szkoły oraz placówki zdrowia, i z tego tytułu nauczyciele i lekarze dostają pieniądze. Powtarzam, że rzeczywistym emitentem pieniądza są zawsze dzieci - więc dzieci Wydawanie pieniędzy na dzieci to żadna przyjemność - to zwykła praca, a za prace dostaje się pieniądze. Tak samo na dzieci publiczne pieniądze wydają szkoły oraz placówki zdrowia, i z tego tytułu nauczyciele i lekarze dostają pieniądze. Powtarzam, że rzeczywistym emitentem pieniądza są zawsze dzieci - więc dzieci powinny płacić nauczycielom, lekarzom i właśnie rodzicom. Jeżeli nie będą płacić to ten pieniądz trafi do posiadaczy depozytów pod postacią odsetek oraz do właścicieli nieruchomości pod postacią wzrostów ich cen.
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Dziwne ale ok.
silvio_gesell odpowiada xyz83
Było prościej gdy dzieci pomagały rodzicom w polu, a na starość się nimi opiekowały. ;)

Jeśli nie chcemy powrotu do ustroju agrarnego gdzie pracuje się od 7 roku życia, gdzie trzeba się wyżywić pracą własnych rąk, i gdzie nie ma emerytur to powinnismy emitować pieniądze poprzez świadczenia na dzieci oraz
Było prościej gdy dzieci pomagały rodzicom w polu, a na starość się nimi opiekowały. ;)

Jeśli nie chcemy powrotu do ustroju agrarnego gdzie pracuje się od 7 roku życia, gdzie trzeba się wyżywić pracą własnych rąk, i gdzie nie ma emerytur to powinnismy emitować pieniądze poprzez świadczenia na dzieci oraz uzależnić wysokość emerytur od dochodów dzieci. System oparty na dochodach pasywnych przestanie działać gdy populacja krajów OECD zacznie maleć, a to już za kilka lat.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki