REKLAMA

Ze stołecznego ratusza wyciekły dane osobowe

2021-07-01 08:34
publikacja
2021-07-01 08:34
Ze stołecznego ratusza wyciekły dane osobowe
Ze stołecznego ratusza wyciekły dane osobowe
fot. Photon photo / / Shutterstock

"Prezydent m. st. Warszawy informuje, że omyłkowo przesłaliśmy w wiadomości elektronicznej do osób nieuprawnionych numery ksiąg wieczystych, które są zawarte w rejestrach cen nieruchomości" - przekazał w komunikacie opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej stołeczny ratusz.

Jak napisano w komunikacie z dnia 21 czerwca "incydent bezpieczeństwa polegał na tym, że system informatyczny działał nieprawidłowo i wygenerował zestawienie, w którym znalazły się niepotrzebne, nadmiarowe informacje – numery ksiąg wieczystych".

Taka sytuacja miała miejsce 27 maja oraz 2, 7 i 9 czerwca 2021 roku. Rejestry z danymi osobowymi zostały wysłane do czterech odbiorców. W załączniku widnieje ponad tysiąc adresów ze wszystkich warszawskich dzielnic, których dotyczy zdarzenie.

Ratusz informuje, że "natychmiast po odkryciu błędu, wysłaliśmy do nieuprawnionych odbiorców prośbę, by usunęli wykazy". Odbiorcy zostali również zobowiązani do zachowania poufności danych, które do nich dotarły. Nie mogą udostępniać ich innym. Zostali też pouczeni o konsekwencjach prawnych związanych z nieuprawnionym przetwarzaniem i wykorzystywaniem danych osobowych.

11 czerwca 2021 roku o zdarzeniu został poinformowany Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

W przekazanych danych były numery ksiąg wieczystych. Znając ten numer, można poznać dane osobowe właściciela np. imię, nazwisko, imiona rodziców czy numer PESEL.

Jak informują urzędnicy, na razie nie trafiły do nich żadne informacje o wykorzystaniu lub upublicznieniu przesłanych danych. Zachęcają jednak do "podjęcia działań zabezpieczających przed ewentualnym nieuczciwym wykorzystaniem danych". Można to zrobić, wykorzystując system informacji kredytowej, by sprawdzić, czy ktoś nie próbuje wziąć kredytu, wykorzystując nielegalnie zdobyte dane osobowe. Ratusz prosi też wszystkich, którzy dowiedzą się o takiej sytuacji, aby natychmiast poinformowali o tym policję.

Do dyspozycji mieszkańców jest Inspektor Ochrony Danych Osobowych w Urzędzie m.st. Warszawy – Katarzyna Kretkiewicz. Można się z nią skontaktować pod numerem telefonu 22 443 30 00 lub mailem iod@um.warszawa.pl.

Jako pierwszy o sprawie poinformował portal haloursynow.pl. (PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
kenn
Chwilka... czy to nie ten rząd właśnie niedawno wymusił na społeczeństwie spis powszechny CAŁEGO narodu, rzekomo w celach statystycznych, z danymi, które powinny być anonimowe, ale są NIEANONIMOWE?

Oraz niedawno zmienił prawo, że instytucje rządowe nie dotyczy problem ochrony danych osobowych?
and00
I co takiego tajnego w tym spisie napisałeś? Jakie masz wykształcenie, czy może czym się zajmujesz?
Bo oczywiście nikt, nawet CBA z cbś by to takich danych nie dotarli
wnr
Słowo klucz jeśli chodzi o Czaska i świtę - WYCIEK
zenonn
"Odbiorcy zostali również zobowiązani do zachowania poufności "
BOLACY NIC SIĘ NIE STAŁO!
Wybrańcy narodu wyślą niewygodnym poufne dane i drużynę antyterrorystów do odstrzelenia łba posiadaczowi nieuprawnionych danych komputerze.
Zacząć eliminację od kartofla i ferajny
and00
No przecież Trzaskowskim niedawno opublikował raport w którym jak byk stoi że jest doskonałym prezydentem
Ps
Znając właścicieli nieruchomości można nieźle lody kręcić.
Ale wiadomo, Warszawskie władze słyną z uczciwości, i nikt tam nigdy na nieruchomościach nic
e691
I co teraz, czy ktoś za to poniesie jakieś konsekwencje? Teraz ratusz powinien zawiadomić wszystkie te osoby których dane przesłał nieuprawnionym odbiorcom oraz w razie np. wyłudzenia kredytu zadośćuczynić osobom poszkodowanym.
ezpz
Na szczęście nasze szczegółowe dane podawane w spisie powszechnym są i będą bezpieczne, bo chroni je święta tajemnica statystyczna :)
ameba1
Pokropią kąkuter kropidłem i pam buk będzie chronił.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki