Zdanowska: Łódź ma szansę stać się głównym węzłem przesiadkowym w Polsce

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska uważa, że po wybudowaniu w mieście tunelu średnicowego łączącego dworce Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieńcem, Łódź ma szansę stać się głównym węzłem przesiadkowym w Polsce, jeśli chodzi o komunikację kolejową.

Zdanowska: Łódź ma szansę stać się głównym węzłem przesiadkowym w Polsce
Zdanowska: Łódź ma szansę stać się głównym węzłem przesiadkowym w Polsce (fot. Michał Kaźmierczak / FORUM)

Mówiła o tym w czwartek na spotkaniu z mediami.

Kilka dni temu PKP PLK ogłosiły przetarg na budowę tunelu łączącego dworce kolejowe w Łodzi. Inwestycja ma kosztować ok. 2 mld zł brutto. Zdaniem przedstawicieli PKP PLK tunel, który będzie wybudowany pod centrum miasta, "radykalnie usprawni kolej aglomeracyjną i ruch dalekobieżny". Będzie przedłużeniem linii kolejowej z Łodzi Fabrycznej, gdzie obecnie kończą się tory. Doprowadzi on ruch pociągów do dwóch innych łódzkich dworców: Łodzi Kaliskiej oraz Łodzi Żabieniec. Wybudowanie tunelu ma umożliwić w Łodzi ruch dalekobieżny w kierunkach północ-południe i wschód-zachód.

Zdaniem prezydent Zdanowskiej Łódź ma szansę stać się głównym węzłem przesiadkowym w Polsce, jeśli chodzi o komunikację kolejową. Przypomniała, że do tej pory mówiło się o mieście, że "ma swoje dworce przesiadkowe w Koluszkach i Kutnie". "Teraz jest szansa, że dzięki tunelowi pociągi będą miały możliwość szybkiego przejazdu przez Łódź, a nowo wybudowany dworzec Łódź Fabryczna będzie dawał podróżnym komfort przesiadania się" - powiedziała.

Obecny na spotkaniu dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich (ZIM) Grzegorz Nita jest przekonany, że po wybudowaniu tunelu na pewno pojawią się w Łodzi pociągi łączące duże polskie miasta oraz pociągi międzynarodowe. Według niego, kolej sama będzie zainteresowana, aby zwiększyć liczbę połączeń.

Inwestycja obejmuje m.in. budowę nowego połączenia kolejowego wraz z dwoma nowymi przystankami w tunelu: u zbiegu ulic Zielonej, Zachodniej i Kościuszki (przystanek Centrum) oraz u zbiegu ulic Ogrodowej, Karskiego i Drewnowskiej (przystanek Ogrodowa). O ich powstanie wnioskowali m.in. mieszkańcy Łodzi.

Jak poinformowano na czwartkowej konferencji, tunel, który łodzianie nazwali już małym metrem, będzie miał ponad 4 km. Część inwestycji będzie wykonywana metodą drążenia tarczą, która ma mieć 11 metrów średnicy; pozostała - metodą odkrywkową. W dużej części tory będą na głębokości 30 metrów. Znajdujące się w tunelu przystanki mają mieć ponad 150 metrów długości.

Szacunkowy koszt inwestycji ma wynieść ok. 2 mld zł brutto. Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków unijnych. Prace projektowe i budowalne zaplanowane są na lata 2017-2022.

Budowa tunelu średnicowego jest drugim etapem projektu nazwanego Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego. Pierwszym była trwająca od 2011 r. budowa tunelu kolejowego na odcinku Łódź Widzew - Łódź Fabryczna wraz z nowym dworcem kolejowym na stacji Łódź Fabryczna.

Powstały dworzec - według PKP PLK - jest największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Stanie się on kluczowym elementem Nowego Centrum Łodzi i główną częścią tzw. węzła multimodalnego, łączącego kolej aglomeracyjną i konwencjonalną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy.

Pierwsze rozkładowe pociągi z Łodzi Fabrycznej odjadą 11 grudnia br. Wartość tego kontraktu wyniosła 1,75 mld zł brutto. (PAP)

jaw/ bap/ je/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Post

Inwestycje w centrum Polski i w Łodzi strzał w 10-tkę.
Najlepsze miejsce w Polsce.
Łódź coraz ładniejsza.
Z najlepszą komunikacją

! Odpowiedz
1 0 ~zbyszek1

To ta pani jeszcze jest prezydentem?

! Odpowiedz
0 1 ~aqa

Najpierw kolejarze od torów niech spojrza laskawym okiem na tory łódź - Zgierz gdzie każdy pociag godzine jedzie bo take bagno torowisko. A potem róbcie tunele. A swoja droga WZ wypalilo.

! Odpowiedz
2 0 ~niepelnosprawny_org

jest węzłem, ale głównym raczej nie bedzie...

! Odpowiedz
2 2 ~StanRS

To już nie mieli nikogo lepszego wybrać?!? W Łodzi jest Zdanowska, a w Warszawce Gronkowiec. Jaki "elektorat takie prezydentki.

! Odpowiedz
2 3 ~jangcy

Weź lepiej dobrego adwokata.

! Odpowiedz
6 4 ~ob

Dlaczego do dziś nie siedzą w więzieniach wszyscy skompromitowani złodziejskimi aferami przestępcy=prezydenci polskich miast - Gronkiewicz- Waltz,Adamowicz,Dutkiewicz, Grobelny,Zdrojewski,Zdanowska,Kropiwnicki,..?
W Chinach za takie przekręty lata temu dostaliby karę śmierci i słuch by o nich zaginął !!!
Konfiskata mienia i sądy doraźne dla oczyszczenia ze złodziei,pasożytów i wandali wszystkich polskich samorządów !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 6 ~Retman

No to przenieś się do Chin. W normalnym kraju nie wystarczą pomówienia. Trzeba mieć dowody

! Odpowiedz
1 0 ~Autor

Troll...

! Odpowiedz
0 0 ~LOLek

No jak tak możesz, przecież ona czysta jak ta lelija! Jak nie przymierzając Sawicka!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.