REKLAMA
WEBINAR

Zatruł się pestycydami. Firma Bayer ma wypłacić odszkodowanie francuskiemu rolnikowi

2022-12-08 11:11
publikacja
2022-12-08 11:11

Sąd w Lyonie nakazał niemieckiej firmie Bayer wypłacić francuskiemu rolnikowi Paulowi Francois odszkodowanie w wysokości 11 135 euro za zatrucie pestycydami – poinformował w czwartek dziennik „Le Monde”. Francois domagał się odszkodowania w wysokości 1 mln euro.

Zatruł się pestycydami. Firma Bayer ma wypłacić odszkodowanie francuskiemu rolnikowi
Zatruł się pestycydami. Firma Bayer ma wypłacić odszkodowanie francuskiemu rolnikowi
fot. Ina Fassbender / / FORUM

W 2004 roku rolnik zatruł się pestycydami firmy Monsanto, obecnie należącej do koncernu Bayer, kiedy sprawdzał zbiornik swojego opryskiwacza.

Wprowadzony na rynek herbicyd Lasso został zakazany trzy lata później ze względu na jego rakotwórczy potencjał. W 2007 roku Francois pozwał Monsanto, co rozpoczęło jego wieloletnią batalię sądową przy powtarzających się hospitalizacjach, śpiączce, ostrych bólach głowy, amnezji i innych dolegliwościach 58-letniego dziś rolnika.

Historia Paula Francois zainspirowała nawet twórców serialu telewizyjnego „Jeux d'influence”, emitowanego na kanale Arte.

„Z pewnością po raz pierwszy francuski wymiar sprawiedliwości potępił producenta pestycydów za zatrucie rolnika, ale 11 135 euro za 15 lat życia, utratę zdrowia i bezsenne noce, to za mało“ – stwierdził rozczarowany wysokością odszkodowania Francois, który żądał 1 mln euro odszkodowania.

Prawnik rolnika wskazuje, że w 2018 roku sąd w Kalifornii nakazał Monsanto zapłacenie ponad 289 mln dolarów odszkodowania ogrodnikowi, który zachorował na raka po kontakcie z herbicydem na bazie glifosatu, produkowanym przez amerykańską firmę.

Francois nie zdecydował jeszcze, czy będzie się odwoływał od wyroku. Firma Bayer, z którą kontaktował się „Le Monde”, informuje, że przyjmuje do wiadomości „wyważoną decyzję” sądu, która „odpowiada na mniej niż 1 proc. wniosku o odszkodowanie pana Paula Francois” oraz że „będzie przestrzegać wszystkich postanowień niniejszej decyzji".

Francois i wspierające go stowarzyszenia oskarżają firmę Bayer o kontynuowanie produkcji pestycydu w innej formie pomimo zakazu UE oraz dalszej sprzedaży produktu pod innymi nazwami handlowymi.

Bayer kontynuuje m.in. produkcję acetochloru, który jest zakazany w UE od 2013 roku ze względu na jego potencjał rakotwórczy zaburzający gospodarkę hormonalną. Firma produkuje go w Belgii na eksport poza UE. W latach 2014-2020 władze belgijskie zezwalały każdego roku na eksport około 2500 ton acetochloru na Ukrainę, do Maroka, Egiptu, Kenii i Kazachstanu.

Z Paryża Katarzyna Stańko 

Źródło:PAP
Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
mirek6504
Amerykanie wyprodukowali a później uciekli ,,skąd my to znamy

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki