Darmowy program do rozliczania PIT

wersja na Windows

Przycisk pobierania programu e-pity

lub uruchom online TERAZ

Redakcja poleca

Rozliczającym PIT-y kolejny rok z rzędu polecamy sprawdzony, a przy tym darmowy program e-Pity. To proste w obsłudze narzędzie, z którym poradzi sobie każdy podatnik. Co ważne - umożliwia też wysłanie gotowego druku do urzędu skarbowego.

Malwina Wrotniak

Malwina Wrotniak redaktor naczelna Bankier.pl

Zaskakująco niski zwrot podatku? Sprawdź, co możesz zrobić

W sytuacji, gdy pomylimy się w swoim zeznaniu podatkowym i dostaniemy niższy zwrot podatku, niż oczekiwaliśmy, lub będziemy musieli zapłacić wyższą kwotę, nadal nie jest to sytuacja bez wyjścia. Podatnicy, którzy zauważyli błąd po terminie złożenia deklaracji mogą złożyć korektę.

(YAY Foto)

Podatnicy mają aż pięć lat na złożenie korekty rozliczenia za rok 2018. Jednak chcąc skorygować przekazanie 1 proc. podatku, musimy zdążyć przed końcem maja. Jeśli podatnicy, którzy rozliczali PIT-37 i PIT-38, zaakceptowali automatyczne rozliczenie z usługi Twój e-PIT i chcieliby wprowadzić zmiany, mogą to zrobić. Warto jednak wiedzieć też o tym, że jeśli urząd rozpocznie postępowanie w naszej sprawie, nie możemy już skorzystać z prawa do korekty zeznania podatkowego

Jak złożyć korektę PIT?

Za pomocą zeznania korygującego podatnicy mogą nanieść zmiany w pierwotnie złożonej deklaracji podatkowej. Jeśli to zrobią, poprzednio złożone zeznanie, lub to, które zostało zatwierdzone automatycznie, nie będzie brane pod uwagę. Korektę PIT można złożyć w tradycyjny sposób w wybranym urzędzie oraz on-line. Można wybrać do tego program do rozliczania PIT'ów, który znacznie ułatwi nam tę czynność. Podatnik nie ma obowiązku informowania urzędu, dlaczego wprowadza zmiany.   

Korekta zeznania podatkowego powinna być złożona za pomocą przeznaczonego do tego formularza. Przykładowo, jeśli w tym roku postanowimy nanieść zmiany w PIT z 2016 roku, musimy to zrobić za pomocą formularza, który obowiązywał w tamtym czasie. 

Jeśli w korekcie wykażemy więcej podatku do zapłaty, niż w deklaracji złożonej za pierwszym razem, to  łącznie z korektą powinniśmy zapłacić należny podatek wraz z odsetkami za zwłokę.

Ostatnia szansa na przekazanie 1 proc. podatku

Do 31 maja 2019 r. po zalogowaniu i wybraniu opcji korekty w zeznaniu rocznym PIT-37 oraz PIT-38, dostępnym w usłudze Twój e-PIT, można zmienić lub dodać dane organizacji pożytku publicznego (OPP), aby przekazać jej 1 proc. swojego podatku. Od 1 czerwca zmiany w tym zakresie nie będą możliwe. Aby wprowadzić korektę, wystarczy zalogować się na stronie Twój e-PIT lub nanieść zmiany za pomocą programu e-pity.

Joanna Leja

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

 • Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.