REKLAMA

Zaskakująca liczba Polaków na Wyspach

2020-12-03 07:19
publikacja
2020-12-03 07:19
Zaskakująca liczba Polaków na Wyspach
Zaskakująca liczba Polaków na Wyspach
fot. Fotorzepa / / FORUM

773 tysiące – tylu naszych rodaków wystąpiło do 30 września 2020 r. o prawo do pobytu w Zjednoczonym Królestwie. Opublikowane właśnie dane brytyjskiego MSW dają pełny obraz skali polskiej emigracji na Wyspy po 2004 r. - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Gazeta podaje, że według kwartalnego raportu MSW w Londynie 773 tysiące Polaków złożyło do 30 września podanie o stały pobyt w Zjednoczonym Królestwie.

"Ci, którzy zameldują się do 31 grudnia w Wielkiej Brytanii, mają co prawda czas do 30 czerwca na wystąpienie o taką zgodę. Raport pokazuje jednak, że od później wiosny tego roku liczba osób, które w związku z brexitem chcą uregulować swój status, gwałtownie zmalała. Można więc z dużą dozą pewności założyć, że przytłaczająca większość Polaków, którzy chcą pozostać w Zjednoczonym Królestwie, już ma legalizację swojego pobytu za sobą" - podaje gazeta.

"Rzeczpospolita" informuje, że aż 80 proc. naszych rodaków otrzymało zgodę na stały pobyt. Nie byłoby to możliwe bez wykazania przez petenta, że przynajmniej od pięciu lat legalnie przebywa w Królestwie. Tylko 18 proc. Polaków nie było w stanie spełnić tego warunku i musi się zadowolić statusem przejściowym. Upoważnia on do pozostania pięć lat w Zjednoczonym Królestwie z założeniem, że w tym czasie dana osoba ostatecznie ureguluje swój status. 2 proc. podań Polaków zostało odrzuconych.

Gazeta podaje, że tylko 34 proc. Rumunów otrzymało zgodę na stały pobyt. W przypadku Włochów ten wskaźnik wynosi 42 proc., Portugalczyków – 59 proc., Hiszpanów – 46 proc. a Francuzów – 62 proc. Łącznie o prawo do stałego pobytu wystąpiło 4,06 mln obywateli Unii i Szwajcarii – więcej, niż zakładano w Londynie. Polacy stanowią wśród nich największą grupę. Jednak proporcjonalnie do liczby ludności kraju znacznie więcej osiedliło się na Wyspach Rumunów (670 tys.) czy Portugalczyków (306 tys.).

Zaskakuje też duża liczba Włochów (401 tys.) i Hiszpanów (246 tys.). To efekt załamania gospodarek południa Europy tak w latach 2009–2010, jak i obecnie, w okresie pandemii.

"Rzecz niezwykła, w Irlandii Północnej zaraz po Polakach największą grupę imigrantów stanowią przyjezdni z Litwy, kraju z liczbą ludności 13 razy mniejszą od Polski. Za tymi liczbami kryje się dramat uboższych krajów Europy Środkowej, które za otwarcie brytyjskiego rynku pracy przez Tony’ego Blaira i jego następców zapłaciły prawdziwym wykrwawieniem swojej ludności, w szczególności młodzieży. Nawet po latach wśród imigrantów z Unii tylko 2 proc. ma powyżej 65. roku życia" - pisze Rz.(PAP)

reb/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
jas2
Za tymi liczbami kryje się dramat uboższych krajów Europy Środkowej, które za otwarcie brytyjskiego rynku pracy przez Tony’ego Blaira i jego następców zapłaciły prawdziwym wykrwawieniem swojej ludności, w szczególności młodzieży.
pstrzezek
Większy dramat widzę w twoich komenatrzach. Bo nawet gdyby było w nich trochę prawdy to twoi idole z PiSu powinni coś z tym zrobić by przyciągnąć ludzi spowrotem prawda?
antek10
Jak masz ojca w SB lub innego komucha to robote masz załatwianą od lat. Reszta pojechała do pracy aby nie siedzieć na bezrobociu. co w tym złego?
anty12
I co te miernoty z PiSu zrobily zeby sciagnac Polakow spowrotem do Polski ? Nic. Od rana do wieczora propaganda i straszonko.
max5000
Mam nadzieję, że rząd zmieni prawo i odbierze im prawo do głosowania w wyborach parlamentarnych i prezydenckich w Polsce. Powinno być jak w Niemczech. Jak ktoś mieszka dłużej niż 25 lat poza granicami kraju to traci prawo do głosowania.
antek10
Powinni robić test IQ. Połowa tych co karmi sie jadem z TVP by poodpadała.
max5000 odpowiada antek10
No tak, bo wg takich jak ty głosować powinni tylko wyznawcy PO czerpiący wiedzę z tvn i gazety wyborczej z dyplomami wyższych uczelni.
ravauw
i niech ta "elyta" tam zostanie....
pstrzezek
oj frustracik znad Wisły się oburzył
coś nie wyszło w życiu? trzeba kogoś obwinić a LGBT is Żydzi już nie w modzie
oj smuteczek
kasanowaistara
Najbardziej to mnie rozbawila czesc cytatu Rzeczpospolitej o "prawdziwym wykrwawieniu swojej ludności". Brzmi to dosc dramatycznie, jakby to nie byla wina kiepskiej lokalnej polityki gospodarczej krajow Europy Sr-Wsch i jakby ktos co najmniej podkladal ich ludziom karabin do skroni zeby emigrowali do UK.

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki