REKLAMA

Coraz mniej wypłacanych zasiłków rodzinnych

2020-06-03 07:07
publikacja
2020-06-03 07:07

Ubiegłoroczna waloryzacja progu w funduszu alimentacyjnym nie zatrzymała negatywnego trendu w liczbie dzieci objętych wsparciem. Gminy wypłacają też mniej zasiłków rodzinnych - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

/ fot. Filip Błażejowski / FORUM
Jak podaje w środę "DGP", z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w 2019 r. zasiłek otrzymywało 2 mln dzieci, z kolei świadczenia z funduszu alimentacyjnego (FA) były przyznane dla 233,1 tys. osób. To oznacza, że w porównaniu do 2018 r. liczba dzieci korzystająca z tych dwóch rodzajów wsparcia spadła, bo wtedy było ich odpowiednio 2,19 mln oraz 259 tys.

Świadczenia z FA zostały wprowadzone w 2008 r. i od samego początku uzależnione były od spełniania kryterium dochodowego. Wysokość kryterium była przez 11 lat zamrożona na poziomie 725 zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Dopiero w ubiegłym roku próg został po raz pierwszy zwaloryzowany i teraz wynosi 800 zł.

"Okazuje się jednak, że w żaden sposób nie wpłynęło to na odwrócenie lub nawet zatrzymanie tendencji spadkowej. W 2019 r. ośrodki pomocy społecznej wypłacały średnio 233,1 tys. świadczeń miesięcznie, przy czym jeszcze na jego początku ich liczba wynosiła 241 tys. Natomiast od października do grudnia, gdy trwał już nowy okres, a ich wypłaty i prawo do świadczeń były ustalane w oparciu o zwaloryzowane kryterium dochodowe, pomoc finansowa trafiała do 215 tys. dzieci" - zaznaczono w artykule.

"Jednej z przyczyn można by dopatrywać się w tym, że mniej dzieci potrzebuje wsparcia z FA, bo ich rodzice płacą alimenty, ale decydujące znaczenie ma tutaj długi okres, w którym próg nie był zmieniany" – mówi dr Piotr Broda-Wysocki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Dodaje, że w tym samym czasie poprawiała się sytuacja materialna rodzin (rosła bowiem wysokość wynagrodzeń, w tym – zwłaszcza w ostatnich latach – najniższej pensji), a to wypychało samotne matki z systemu pomocy z uwagi na to, że przekraczały kryterium.

Prof. Ryszard Szarfenberg z Uniwersytetu Warszawskiego wskazuje, że przyczyny spadku liczby wypłacanych zasiłków rodzinnych są podobne jak w FA.

"Przy czym trzeba pamiętać, że sytuacja rodzin jest o tyle lepsza, że mogą korzystać ze świadczenia wychowawczego, więc mogą tak bardzo nie odczuwać braku zasiłków rodzinnych" – wskazuje prof. Szarfenberg. Dodaje jednak, że nie można przy tym uznać, że z uwagi na program 500 plus zasiłki rodzinne tracą swoją rację bytu.

ozk/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki