REKLAMA

Zasiłek dla bezrobotnych. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie

2021-03-02 09:40
publikacja
2021-03-02 09:40
Zasiłek dla bezrobotnych. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie
Zasiłek dla bezrobotnych. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, by otrzymać świadczenie
fot. Marian Zubrzycki / / FORUM

Zasiłek dla bezrobotnych przysługuje osobom niezatrudnionym, które są zarejestrowane w urzędzie pracy. Sprawdzamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać świadczenie, oraz ile wynosi kwota zasiłku dla bezrobotnych w 2021 r.

We wrześniu ubiegłego roku w związku z pandemią Covid-19 rząd zadecydował o podwyższeniu świadczenia dla osób bezrobotnych. W ciągu pierwszych 90 dni w ramach kuroniówki otrzymać można 1,2 tys. zł. Wcześniej kwota zasiłku przez pierwsze trzy miesiące wynosiła 881,30 zł.

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 r. – dla kogo?

Wrześniowa zmiana przepisów dotycząca wysokości kwoty zasiłku dla bezrobotnych nie wpłynęła na warunki, które należy spełnić, aby otrzymać świadczenie. Osoby ubiegające się o tzw. kuroniówkę muszą:

  • być zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy,
  • posiadać co najmniej roczny staż pracy i wykazać, że pracownik przepracował minimum 365 dni w ciągu 18 miesięcy poprzedzających rejestrację w urzędzie pracy,
  • udowodnić, że otrzymywały za swoją pracę pensję w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia.

Należy zwrócić uwagę, że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje tylko w sytuacji gdy dla osoby bezrobotnej nie ma propozycji odpowiedniej pracy, propozycji stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, prac interwencyjnych lub robót publicznych.

Zasiłek dla bezrobotnych 2021 r. – ile wynosi?

Od 1 września 2020 roku zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1,2 tys. zł miesięcznie przez okres 90 pierwszych dni posiadania prawa do tzw. kuroniówki. Natomiast po tym czasie bezrobotny może otrzymać 942,30 zł miesięcznie. Łącznie okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie może przekroczyć sześciu miesięcy.

Więcej na temat zasiłku dla bezrobotnych można przeczytać w artykule Eweliny Czechowicz pt. "Zasiłek dla bezrobotnych - 1200 zł od 1 września 2020 roku".

DF

Źródło:
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
tytush
wystarczy wprowadzic takie same zasilki i takie same zasady wyplacania zasilku dla bezrobotnych w Polsce jak jest w Hiszpanii to rejestrowe bezrobocie osiagnie okolo 5 000 000 ludzi w Polsce - a jak nie ma zasilkow to nie ma bezrobocia rejestrowego
W ciągu ostatnich 6 lat przed utratą pracy, pracownik musi co najmniej
wystarczy wprowadzic takie same zasilki i takie same zasady wyplacania zasilku dla bezrobotnych w Polsce jak jest w Hiszpanii to rejestrowe bezrobocie osiagnie okolo 5 000 000 ludzi w Polsce - a jak nie ma zasilkow to nie ma bezrobocia rejestrowego
W ciągu ostatnich 6 lat przed utratą pracy, pracownik musi co najmniej przez 360 dni opłacać składki na ubezpieczenie społeczne
Utrata pracy nastąpiła z przyczyn dotyczących pracodawcy, bez winy pracownika
Bezrobotny może nie przyjąć zaproponowanej przez urząd pracy tylko jeżeli jest ona niezgodna z jego wykształceniem, albo jeżeli praca znajduje się w odległości większej niż 60km od jego miejsca zamieszkania.

Czas trwania zasiłku dla bezrobotnych w Hiszpanii zależy od stażu pracy bezrobotnego i wynosi minimalnie 4 miesiące , maksymalnie dwa lata, z reguły jednak jest udzielany na pół roku, a następnie przedłużany o kolejne półrocza.
Wysokość zasiłku przez pierwsze 6 miesięcy wynosi 70% średniej pensji za ostatni rok, potem zostaje obniżony do 60%.
santoriusz
Mnie to interesuje dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich nie zainteresuje się tym problemem, przecież "jeśli stwierdzi, że z powodu celowego działania lub zaniechania przez organ, organizacje albo instytucje zobowiązane do przestrzegania i realizacji wolności człowieka i obywatela nastąpiło naruszenie prawa oraz zasad współżycia Mnie to interesuje dlaczego Rzecznik Praw Obywatelskich nie zainteresuje się tym problemem, przecież "jeśli stwierdzi, że z powodu celowego działania lub zaniechania przez organ, organizacje albo instytucje zobowiązane do przestrzegania i realizacji wolności człowieka i obywatela nastąpiło naruszenie prawa oraz zasad współżycia i sprawiedliwości społecznej" jak można mówić o sprawiedliwości społecznej gdy osoba samotna staje się bezrobotna i ma wyżyć za 942,30 zł miesięcznie.
anty12
Ten kraj to jest zart.Kacapki z pisu rzadza 6 lat i oczywiscie nie zmienili w ty temacie nic. Wiecie, an tym lewakich zgnilym zachodzie zasilek to ok 80 % pensji a ty miska ryzu. Meryt, wina Tuska czy kacapka z PiSu ?
wizytator
To jest dopiero żenada. Właściwie to po co płacimy te wszystkie składki? A jak to sie ma do państw rozwiniętych? O Stanach nie wspomnę. Tam się liczy popyt wewnętrzny. U nas tania siła robocza.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki