REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Zarząd PKO BP chce warunkowo przeznaczenia na dywidendę 1,25 mld zł

2016-06-02 18:48
publikacja
2016-06-02 18:48

[Aktualizacja 3.06] Zarząd PKO BP rekomenduje warunkowo przeznaczenie na dywidendę 1,25 mld zł, czyli 1 zł dywidendy na akcję. Jeśli do 8 grudnia 2016 roku PKO BP przejmie kontrolę nad innym podmiotem lub nastąpią zmiany regulacyjne lub zaleceń nadzorczych to PKO BP nie wypłaci dywidendy - poinformował bank w komunikacie.

fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu

Rekomendacja zarządu ma pozytywną opinię rady nadzorczej banku.

Zgodnie z propozycją zarządu akcjonariusze zdecydować mają o podziale łącznie 3,82 mld zł, z czego 2,57 mld zł pochodzić ma z zysku za 2015 rok, a 1,25 mld zł z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych.

Na dywidendę dla akcjonariuszy trafić ma 1,25 mld zł, a na kapitał zapasowy 2,5 mld zł.

Bank podał, że taki podziału zysku zarząd proponuje dokonać pod warunkiem, że do 8 grudnia 2016 roku spełnią się łącznie następujące warunki:

- Bank nie przejmie kontroli nad bankiem lub innym podmiotem sektora finansowego przez bezpośrednie lub pośrednie nabycie pakietu akcji ani nie nabędzie uprawnienia i nie zaciągnie obowiązku takiego przejęcia kontroli;

- nie nastąpią zmiany regulacyjne lub zmiany zaleceń nadzorczych wpływające na wymogi w zakresie funduszy własnych Banku, które - według poziomu wskaźników adekwatności kapitałowej ujętych w sprawozdaniu finansowym Banku za 3. kwartał 2016 r. - spowodowałoby brak możliwości wypłaty dywidendy w zgodzie z wymaganiami regulacyjnymi i zaleceniami nadzorczymi.

Jeśli warunki te nie zostaną spełnione dywidenda nie będzie wypłacona i na kapitał zapasowy trafi 3,75 mld zł.

"Rekomendowany sposób podziału zysku za 2015 r. zmierza do uzależnienia sposobu podziału zysku osiągniętego w 2015 roku od potencjalnych czynników wpływających na potrzeby kapitałowe Banku. Obejmują one ewentualne działania Banku dotyczące możliwego zaangażowania w procesy akwizycji podmiotów działających w sektorze bankowym lub innych podmiotów sektora finansowego, a także czynniki zewnętrzne dotyczące potencjalnych zmian regulacyjnych lub zaleceń nadzorczych, wpływających na wymogi w zakresie funduszy własnych Banku" - napisano w komunikacie.

Zarząd banku zobowiązany ma być do podjęcia uchwały w sprawie stwierdzenia spełnienia warunków dywidendy najpóźniej 9 grudnia 2016 r.

"Termin ten został oznaczony w sposób umożliwiający Bankowi przeprowadzenie niezbędnych analiz, a także z uwzględnieniem możliwych terminów przedstawienia nowych wymagań nadzorczych w zakresie funduszy własnych oraz określenia ich wpływu na poziomy wskaźników adekwatności kapitałowej ujętych w sprawozdaniu finansowym Banku za 3. kwartał 2016 r., co z kolei jest konieczne dla stwierdzenia Spełnienia Warunków Dywidendy lub braku ich spełnienia" - napisano w komunikacie.

W przypadku spełnienia warunków dywidendy dniem dywidendy ma być 30 września, a terminem jej wypłaty 20 grudnia 2016 r.

W czerwcu 2015 roku ZWZ PKO BP uchwaliło przeznaczenie 1,9 mld zł z zysku osiągniętego w 2014 roku na kapitał zapasowy, a 1,25 mld zł pozostawiło niepodzielone. (PAP)

seb/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (34)

dodaj komentarz
~Denzel
Dywidendy na pomniki muzea święta i co z tego skoro.narod biedny Państwo najlepiej reprezentuje spolecznstwo ktoremu się dobrze powodzi wtedy widac to zadowolenie.
~KaczyBolek
Właśnie prezes powiedział ze huta będzie a nie dywidenda
~Kris
Oszukuja akcjonariuszy. W ofercie publicznej nabrali wielu emerytow gwarantujac systematyczne wyplacanie dywidendy a teraz kombinują. Nie dość,że nie wypłacili z zysku 2014r. to teraz łaskawie daja tylko 1 zl i to jeszcze uwarunkowane. Chcecie zrobić akwizycję? Ok . Macie na to duzo kasy odłożonej na funduszu zapasowym.Oszukuja akcjonariuszy. W ofercie publicznej nabrali wielu emerytow gwarantujac systematyczne wyplacanie dywidendy a teraz kombinują. Nie dość,że nie wypłacili z zysku 2014r. to teraz łaskawie daja tylko 1 zl i to jeszcze uwarunkowane. Chcecie zrobić akwizycję? Ok . Macie na to duzo kasy odłożonej na funduszu zapasowym. Za te ostatnie 2 lata to powinni wypłacic min. 2 zl/akcja i bez żadnych warunków. A prezes Jagiełło o sobie na pewno pamięta i wysokich premiach.
~tele
Ten komunikat,niby zawily,biznesowy a tak naprawde prosty jak "drut':jak budzet na koniec roku bedzie dziurawy deficyt zbyt duzy to bank wyplaci dywidende dla zalatania dziury.Jak bedzie z budzetem lepiej,to wg wytycznych rzadowych przelejemy pieniadze na zakup np.nowej emisji akcji PZU,BGK lub np.nadaży sie doskonala Ten komunikat,niby zawily,biznesowy a tak naprawde prosty jak "drut':jak budzet na koniec roku bedzie dziurawy deficyt zbyt duzy to bank wyplaci dywidende dla zalatania dziury.Jak bedzie z budzetem lepiej,to wg wytycznych rzadowych przelejemy pieniadze na zakup np.nowej emisji akcji PZU,BGK lub np.nadaży sie doskonala okazja na zakup akcji np.KW,JSW itd.
~lolek2s
Ewidentnie robią wszystkich w bambuko, tak to jest z rządowymi spółkami. Lepiej było mi kupić PKO SA tak wypłacają co roku dywidendę i przeliczając na dzisiaj wartość akcji do dywidendy to wychodzi w S.A. 1,5zł a BP zapowiadane na razie 1zł
~bankowy
No to POkazali prezs może być dumny,podobno największy polski bank 12 lat na giełdzie, cena akcji na debiucie w 2004 roku, a dywidenda za lata 2014-2015 - i to POd warunkiem 1zł
~heh
Niekupowanie pod dywidendę to błąd. Nie dadzą żadnych kredytów, a podatek dotyczy tego roku.
~Byłypracownik
Pięknie, wypłacą na pewno sobie (zarządowi) sowite premie. Jak Pan Jagiełło nastał w PKO BP S.A. to mówił pracownikom, że jak chcą premii to niech kupią sobie akcje PKO BP SA i wtedy będą mieć premie w postaci wzrostu cen akcji i dywidendy, jakbym go posłuchał to gdzie bym teraz był? - pytanie Pięknie, wypłacą na pewno sobie (zarządowi) sowite premie. Jak Pan Jagiełło nastał w PKO BP S.A. to mówił pracownikom, że jak chcą premii to niech kupią sobie akcje PKO BP SA i wtedy będą mieć premie w postaci wzrostu cen akcji i dywidendy, jakbym go posłuchał to gdzie bym teraz był? - pytanie retoryczne.
~Lisek
To znaczy że w tym roku ,mimo zysków, pazernie , znów wszystko dla siebie?
Tak piszą te komunikaty,tak zawile,żeby nic nie zrozumieć,napiszcie wprost....
Że możemy się oblizać smakiem!Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki