REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zarząd Orbisu proponuje skup do 28,38 proc. akcji własnych; NWZ zwołane na 12 XI

2019-10-16 09:42
publikacja
2019-10-16 09:42

Zarząd Orbisu zdecydował o zwołaniu NWZ w celu ustanowienia programu nabycia do 28,38 proc. akcji własnych w celu umorzenia i utworzenia kapitału rezerwowego w wysokości 850 mln zł - wynika z projektu uchwały na NWZ zwołanego na 12 listopada. Propozycja jest alternatywą do proponowanego przez Accor upoważnienia zarządu do wypłaty zaliczki na poczet dywidendy.

Proponowany okres upoważnienia zarządu do skupu wynosi dwa lata od daty przyjęcia programu.

Cena nabycia akcji miałaby być nie niższa niż 65 zł i nie wyższa niż 150 zł za sztukę.

Zarząd wnioskuje w tym celu o zasilenie kapitału rezerwowego kwotą w wysokości 850 mln zł z kapitału zapasowego (ze środków tego kapitału pochodzących z zysku, które mogą być przeznaczone na wypłatę dywidendy).

Jak podano w komunikacie Orbisu, zdaniem zarządu, po sprzedaży całej hotelowej działalności serwisowej (tzw. light asset business) za łączną kwotę 1,218 mld zł netto, z czego 579,6 mln zł netto należne bezpośrednio spółce, co ma nastąpić 31 października 2019 r., spółka będzie dysponowała nadwyżką finansową.

"Mając na względzie racjonalną gospodarkę finansową emitenta i jego grupy oraz możliwe do realizacji w krótkim i średnim terminie cele inwestycyjne związane z częścią nieruchomościową, zarząd emitenta proponuje akcjonariuszom upoważnienie zarządu do przeprowadzenia skupu akcji własnych spółki w celu umorzenia w maksymalnej liczbie 13.076.923, stanowiących łącznie nie więcej niż 28,38 proc. kapitału zakładowego emitenta" - podał Orbis.

"W opinii zarządu emitenta, proponowany poziom programu nabycia akcji własnych nie powinien mieć negatywnego wpływu na rozwój części nieruchomościowej, realizowanej poprzez różne procesy inwestycyjne: rozwój organiczny, nabywanie i modernizacje istniejących budynków oraz budowę nowych obiektów" - dodano w komunikacie.

Jak podano, propozycja zarządu stanowi alternatywę do propozycji dystrybucji przez spółkę środków do akcjonariuszy, zgłoszonej we wrześniu przez większościowego akcjonariusza, Accor, w której akcjonariusz zażądał od Orbisu dodania do porządku obrad NWZ, które odbędzie się 18 października, punktu w sprawie podjęcia uchwały umożliwiającej zarządowi wypłatę zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy i utworzeniu w tym celu kapitału rezerwowego w kwocie 850 mln zł.

W opinii zarządu Orbisu, nabycie akcji własnych jest efektywną i atrakcyjną metodą dystrybucji zysku do akcjonariuszy.

"W przyszłości zarząd emitenta nie wyklucza dystrybucji zysku do akcjonariuszy w inny sposób, w tym poprzez wypłatę zaliczki na dywidendę, wypłatę dywidendy, itp., z tym, że obecnie zarząd emitenta nie prowadzi działań w tym kierunku" - podał Orbis.(PAP Biznes)

pel/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki