Żarnecki wydzierżawi - tylko i aż - jeden sklep Almy

Sąd odrzucił wniosek Tomasza Żarneckiego o dzierżawę wydzielonej części Almy, w osobnym komunikacie spółka poinformowała jednak, że biznesmen otrzymał zgodę na dzierżawę jednego sklepu - na ulicy Pilotów w Krakowie. To najważniejszy adres na sklepowej mapie spółki.

Tomasz Żarnecki - nowy główny udziałowiec Almy
Tomasz Żarnecki - nowy główny udziałowiec Almy (Puls Biznesu)

- Zarząd Alma Market SA w restrukturyzacji informuje, iż w dniu 16 lutego 2017 roku otrzymał informację o wydaniu postanowienia z dnia 15 lutego 2017 roku Sądu Rejonowego dla Krakowa – Śródmieścia w Krakowie, VIII Wydział Gospodarczy do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych o wyrażeniu zgody na zawarcie ze spółką Alma Kraków Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Krakowie umowy dzierżawy zorganizowanej części przedsiębiorstwa Spółki, obejmującej zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością handlową Spółki w obiekcie handlowym – supermarkecie w Krakowie przy ul. Pilotów nr 6 - czytamy w komunikacie spółki.

Zgoda obejmuje zawarcie umowy dzierżawy na czas nieoznaczony pomiędzy zarządcą masy sanacyjnej Almy, a spółką Alma Kraków sp. z o.o. (nie mylić z giełdową Almą) zależną od Tomasza Żarneckiego, który niedawno stał się także głównym akcjonariuszem głównej Almy. Oznacza to więc, że sklep na ul. Pilotów będzie działał pod skrzydłami zewnętrznej spółki (Alma Kraków), to ona będzie czerpała ewentualne zyski z placówki oraz regulowała bieżące opłaty i koszty - także pracownicze. Dodatkowo giełdowa Alma od Almy Kraków otrzyma co miesiąc czynsz dzierżawczy (kwoty nie podano). Sąd wyraził także zgodę, by giełdowa Alma odsprzedała Almie Kraków część zapasów sklepowych.

To jednak koniec dobrych informacji dla Tomasza Żarneckiego. Sąd oddalił wniosek biznesmena o dzierżawę z 17 stycznia 2017 roku. Zakładał on dzierżawę przez Almę Kraków zorganizowanej części przedsiębiorstwa Almy, obejmującej zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością handlową. Żarnecki przewidywał, że potrwa ona 25 miesięcy od daty podpisania, a w razie zawarcia układu z wierzycielami – 12 miesięcy po dniu prawomocnego zakończenia postępowania sanacyjnego prowadzonego wobec Spółki w drodze zatwierdzenia układu. Umowa miała także zawierać prawo pierwokupu. Ta dotycząca sklepu na ul. Pilotów takiego zapisu nie zawiera. Przyszłość pozostałych sklepów nie jest znana.

Sąd zajął się także kwestią rady wierzycieli i odrzucił wniosek o powołanie takiego organu w składzie PKO BP, BZWBK oraz Bać-Pol SA. Pojawiła się z kolei nadzieja, że Alma odzyska radę nadzorczą. Obecnie po rezygnacjach osób związanych ze starym akcjonariatem - przede wszystkim rodziny Mazgajów - w organie tym nie zasiada ani jeden przedstawiciel. W rozmowie z Bankier.pl Piotr Rybicki, ekspert corporate governance, wskazywał, że formalnie Alma nie może żyć bez rady nadzorczej. - Spółka akcyjna musi posiadać radę nadzorczą, która w przypadku spółki publicznej musi być co najmniej pięcioosobowa. I nie ma od tego żadnego odstępstwa - przekonywał Rybicki. Sytuacja może się wyjaśnić 14 marca na zwołanym niedawno WZA. Wówczas akcjonariusze mają zająć się problemem rady nadzorczej

Wszystkie te wydarzenia mają jednak miejsce w cieniu decyzji sądu z 10 lutego o umorzeniu postępowania sanacyjnego w Almie. Decyzja wprawdzie nie jest jeszcze prawomocna - spółka wciąż działa tak jakby była objęta restrukturyzacją - już jednak zdążył się pojawić wniosek spółki o upadłość likwidacyjną

W artykule z 31 stycznia 2017 roku pisaliśmy, że spółka ma w zasadzie dwa wyjścia w przypadku zaakceptowania wniosku o umorzenie sanacji. Pierwsza to standardowa likwidacja, w trakcie której majątek spółki jest dzielony pomiędzy wierzycieli i - jeżeli starczy - akcjonariuszy. Druga to tzw. przygotowana likwidacja, która umożliwiałaby przetrwanie biznesu Almy. Dla obecnych akcjonariuszy i wierzycieli de facto sprowadzałaby się jednak do tego samego - podziału majątku przez syndyka.

Dla akcjonariuszy to fatalna wiadomość, upadłość likwidacyjna będzie dla nich bowiem oznaczała czekanie na spłatę wierzycieli. Rzadko się jednak zdarza, by po rozdzieleniu majątku przez syndyka między wierzycieli cokolwiek jeszcze zostało dla właścicieli. W akcjonariacie niedawno pojawił się Tomasz Żarnecki, który objął emisję ratunkową i jest teraz głównym udziałowcem Almy. Wcześniej ze spółki uciekło dwóch z trzech głównych akcjonariuszy - Ipopema i OFE PZU. Znaczący pakiet akcji sprzedał także ojciec biznesu - Jerzy Mazgaj. 

Adam Torchała

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
3 25 ~peterpeterek

ZARNECKI?
BEDZIE MIALA GDZIE INSPEKCJA JEZDZIC NA KONTROLE ,BO W NOWOSADECKIM LECLERKU LUDZIE PRACUJA U NIEGO ZA GLODOWE STAWKI PO 250GODZ W MIESIACU.
PLACI DO REKI, NIE NA KONTO I TRZEBA STAC W KILKA GODZIN W KOLEJCE JAK PO JALMUZNE.
UCHOWAJ NAS BOZE OD TAKICH "IWESTOROW"

! Odpowiedz
2 13 ~meloman

Był kiedyś taki artysta u nas.. nazywał się Żar Miszel Żar. Pięknie grał, do dzisiaj jego melodie rozbrzmiewają pomiędzy opustoszałymi barakami.

! Odpowiedz
2 34 ~laszlo

Niezłe selfie, czym robione, taboretem?

! Odpowiedz
6 5 ~vre

Niedługo koniec ferii to i takie komentarze się skończą ...

! Odpowiedz
1 9 ~babciastasia odpowiada ~vre

takich gnojków to powinni za torbę .. i na drzewo!

! Odpowiedz
1 4 ~Wacek

....ale zakręcili ! , Alma SA - Alma zoo - Alma ?.......alma już była :-((( ,,,,,

! Odpowiedz
7 17 ~Handlowiec

Zero szans na przetrwanie. Podobne problemy będzie mieć też "Piotr i Paweł"

! Odpowiedz
4 13 ~Eskimos

Faktycznie, Piotr i Paweł też mają ,,super lokalizację ".
Najczęściej wewnątrz jakiegoś budynku, schowani przed światem.

! Odpowiedz
9 8 ~xyz

Piotr i Paweł pozostał jedyną większą polską siecią. Po bankructwie Almy zacząłem u nich zamawiać.

Schowane lokalizacje? To nie ma znaczenia, większych zakupów spożywczych nie dokonuje się pod wpływem impulsu.

! Odpowiedz
ALMA -3,57% 0,54
2017-10-19 16:49:46
WIG -1,13% 63 745,00
2017-10-19 17:15:00
WIG20 -1,39% 2 467,49
2017-10-19 17:15:00
WIG30 -1,08% 2 838,04
2017-10-19 17:15:00
MWIG40 -0,55% 4 820,03
2017-10-19 17:15:00
DAX -0,41% 12 990,10
2017-10-19 17:36:00
NASDAQ -0,67% 6 579,90
2017-10-19 18:14:00
SP500 -0,22% 2 555,55
2017-10-19 18:14:00

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl
Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl