Zamknięto cztery kąpieliska morskie z powodu zanieczyszczeń

Cztery nadmorskie kąpieliska: Ustronie Morskie, Sarbinowo, Unieście oraz Mielno zamknięto z powodu zanieczyszczenia wody bakteriami Escherichia coli - poinformowała PAP rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie Małgorzata Kapłan.

(fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER / EastNews)

W pobranych próbkach wody stwierdzono przekroczenia norm obecności tych bakterii.

To pierwsze w tym sezonie wakacyjnym zamknięte kąpieliska. W Ustroniu Morskim nie można kapać się od 9 lipca. W kolejnych kąpieliskach zakaz wprowadzono dzień później. Obowiązuje on do odwołania.

Jak podkreśliła Kapłan, przyczynę zanieczyszczenia powinien ustalić organizator kąpieliska, w tym przypadku jednostki samorządu.

Zgodnie z wymogami sanitarnymi, w przypadkach zamknięcia kąpieliska jego zarządca ma obowiązek ustawienia tablic informujących o zakazie kąpieli.

Rzeczniczka poinformowała, że dopuszczalna norma zanieczyszczeń bakteriami w wodzie kąpieliska to 1000 jednostek bakterii na 100 ml wody. W pobranych z przez nas próbkach stwierdzono ich od 1200, nawet do 2300 w przypadku Unieście - zaznaczyła.

Pytana o możliwe powody zanieczyszczenia rzeczniczka odparła, że być może przepływający statek zanieczyścił wody Bałtyku, bądź np. bakterie mogą pochodzić z jednego z ośrodków wczasowych w pobliżu plaży.

Prawdopodobnie już w poniedziałek zostaną pobrane kolejne próbki, by sprawdzić czy woda się oczyściła - poinformowała Kapłan.

Wszystkie kąpieliska nad zachodniopomorskimi jeziorami są czynne.

Według specjalistów, namnażaniu bakterii sprzyjają: wysoka temperatura, bezwietrzna pogoda i brak opadów. Szczepy bakterii coli są groźne dla zdrowia, mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, mdłości i wymioty. (PAP)

epr/ laz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~peter

Właśnie wróciłem z Hiszpanii. Było świetnie! Ciepłe morze o każdej pore dnia a dla leniwców basen pod domem. Cudnie. A polskie wybrzeże - piękne jesienią, na spacery.

! Odpowiedz
1 5 ~Lojj

Aaaa ... takie tam polskie dziadostwo i do tego sie okazuje jeszcze ze kila i mogila w promocji.

! Odpowiedz
0 2 ~sdfsdf

Nie moge juz patrzec na takie debilne komentarze, stanie sie jakaś bzdura to zaraz polskie dziadostwo, tak to tylko w polsce, nienormalny kraj itp. Czlowieku czy ty myslisz nad tym co piszesz??? Te bakterie pochodza z kalu ludzi i zwierzat, to ze sie czasem pojawiają w wiekszych ilosciach to normalka, po kilku dniach same giną bo zyc mogą tylko w jelitach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 5 ~fre

tylko debil tam jedżdzi ceny europejskie a morzee brudne i zimne
tylko zagranica

! Odpowiedz
1 2 ~Paweł

Jako mieszkaniec Gdańska zgadzam się z powyższą opinią. Bałtyk jest zimny, a szansa na deszcz (nawet latem) jest większa niż na słońce. Do tego w sezonie jest drogo i tłoczno. Nasze morze jest fajne, ale poza sezonem. W sezonie lepiej wybrać się na południe europy.

! Odpowiedz
1 10 ~bubu

Byłem w Międzyzydrojach. Dramat. Europejska stolica kiczu i byle jakości. Budy z tandetą, hałas (niby muzyka) wszędzie. w nocy do białego rana również. Jak kto jedzie by w Biedronce kupić 6pak + bułka z puszką + poszaleć w nocy na plaży i nad ranem rozpieprzyć kilka ławek to ok. super miejsce dla hołoty. w krzakach można fajnie siku zrobić po piwie, byle w placek nie wejść.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~as

Toś mnie nie pocieszył, wybieram się z rodziną w pobliże...ale nie do samych M. bo tam po prostu nic nie ma, z wyjątkiem epidemii kleszczy (byłem w 2011 zobaczyć na parę godzin).

! Odpowiedz
0 6 ~Man

Dlaczego zdjęcie przedstawia plażę w Gdyni?
Informacja nie dotyczy przecież plaży w Gdynia/

! Odpowiedz
0 5 ~as

Cały czas ta sama fota z 3miasta (klif redłowo) się pojawia w art. bankstera :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne