REKLAMA
PILNE

Zamach terrorystyczny w Barcelonie. Ciężarówka wjechała w tłum ludzi

2017-08-17 17:27
publikacja
2017-08-17 17:27

[Aktualizacja 18.08, 18:35] Co najmniej 13 osób zginęło, a ponad 50 zostało rannych w czwartkowym zamachu terrorystycznym w Barcelonie - podały katalońskie władze. Do zorganizowania ataku przyznało się Państwo Islamskie. Premier Hiszpanii Mariano Rajoy udał się na miejsce tragedii. W piątek hiszpańskie władze poinformowały, że sprawca został zastrzelony wczoraj w Cambrils przez policję.

fot. David Armengou / / EFE

Jak podają hiszpańskie media, biała furgonetka wjechała na chodnik na Placu Katalońskim, potrącając kilkadziesiąt osób. Sprawcy uciekli z miejsca wypadku. Lokalne media informują, że dwóch uzbrojonych mężczyzn zabarykadowało się w jednej z restauracji. Funkcjonariusze policji mają dowód osobisty jednego z napastników - wynika z niego, że pochodził z Melilii, hiszpańskiej enklawy w Maroku.

Władze Katalonii podały, że w związku z atakiem zatrzymano dwie osoby. Hiszpańska policja poinformowała, że zidentyfikowana została jedna osoba podejrzana o udział z zamachu. Nadal nie wiadomo, ilu zamachowców wzięło udział w ataku.

Kierowca wjechał w czwartek furgonetką w dwóch policjantów w trakcie kontroli w centrum Barcelony - poinformowała katalońska policja na Twitterze. Nie wiadomo, czy incydent ten ma związek z zamachem w Barcelonie, w którym zginęło kilkanaście osób. Policja podała też, że kierowca, który zaatakował funkcjonariuszy, "został zlokalizowany". Wcześniej hiszpańskie media poinformowały, że jeden policjant został ranny w tym incydencie.

Jedna osoba podejrzana o udział w zamachu terrorystycznym w Barcelonie zginęła w wymianie ognia z policjantami - podał Reuters, powołując się na gazetę "La Vanguardia". Do wymiany ognia, jak podaje gazeta, doszło w mieście Sant Just Desvern, leżącym pod Barceloną.

Premier Rajoy poinformował, że zajmie się w Barcelonie koordynacją akcji mających na celu zapewnienie maksimum bezpieczeństwa i pomoc dla osób poszkodowanych w zamachu, a także ujęcie sprawców. Burmistrz Barcelony Ada Colau powiedziała, że miasto uczci w piątek w południe ofiary zamachu minutą ciszy.

fot. Andreu Dalmau / / EFE

Carles Puigdemont prezydent Generalitatu - rządu katalońskiego wzywa mieszkańców Barcelony do maksymalnej ostrożności. Generelitat poinformował, że weryfikuje informacje o ataku. Generalna Dyrekcja Ochrony Ludności prosi mieszkańców, by komunikowali się z bliskimi za pomocą portali społecznościowych, aby odciążyć sieci telefoniczne.

Konsulat Generalny RP w Barcelonie pozostaje w kontakcie z władzami hiszpańskimi; nasze służby konsularne monitorują sytuację - poinformowało PAP MSZ. Na obecną chwilę brak szczegółów co do liczby osób poszkodowanych w ataku, czy też ich obywatelstw - dodał resort.

Do największego zamachu w Hiszpanii doszło w 2004 roku, w pociągach podmiejskich pod Madrytem. W eksplozjach zginęło ponad 190 osób, rannych co najmniej 2 tysiące.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (20)

dodaj komentarz
pkc
Gdyby w Polsce dalej rzadziła Przestepcza Organizacja mielibyśmy takie wjazdy samochodami
silvio_gesell
To jest któryś raz z kolei, gdy indeksy giełdowe spadają zanim nastąpi atak. Nigdy nie jest tak, że zamach powstrzymuje wzrosty, albo że rośnie pomimo zamachu. Ktoś wie wcześniej że nastąpi zamach i finansuje organizację terrorystyczną otwierając krótkie pozycje wcześniej niż reszta rynku.
xyz83
To może zadziałać tylko w krótkim albo w ultrakrótkim terminie (kilka dni lub intraday). W dłuższym takie zdarzenia nie wpływają na rynek.
silvio_gesell odpowiada xyz83
To wystarczy by odpowiednio zarobić. Nie jestem fanem teorii spiskowych, ale siedzę na giełdzie po uszy i wiem co piszę. Te zamachy służą spekulacji giełdowej na dużym lewarze.
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Owszem, to wystarczy żeby zarobić ale nie jest tak że najpierw finansuje się zamachowców żeby zarobić na zamachu i krótkotrwałej reakcji. Zbyt długa różnica horyzontów czasowych moim zdaniem choć może się mylę.
Raczej napompowany rynek szuka pretekstu albo ktoś rzeczywiście coś wie i obstawia zawczasu (co uważam
Owszem, to wystarczy żeby zarobić ale nie jest tak że najpierw finansuje się zamachowców żeby zarobić na zamachu i krótkotrwałej reakcji. Zbyt długa różnica horyzontów czasowych moim zdaniem choć może się mylę.
Raczej napompowany rynek szuka pretekstu albo ktoś rzeczywiście coś wie i obstawia zawczasu (co uważam za moralnie naganne ale przecież nie o to na rynku chodzi).
silvio_gesell odpowiada xyz83
A to że rynek jest napompowany to wiemy. Jeśli pieniądz jest realnie ujemnie oprocentowany, a akcje nie, to firmy będą same skupować swoje akcje za posiadaną gotówkę. To jest zdegenerowany kapitalizm, bo przestaje działać mechanizm w którym spółki przynoszące straty bankrutują, gdyż straty pokrywają wzrostami cen A to że rynek jest napompowany to wiemy. Jeśli pieniądz jest realnie ujemnie oprocentowany, a akcje nie, to firmy będą same skupować swoje akcje za posiadaną gotówkę. To jest zdegenerowany kapitalizm, bo przestaje działać mechanizm w którym spółki przynoszące straty bankrutują, gdyż straty pokrywają wzrostami cen akcji. W sumie kapitał to inaczej pogłowie, więc kapitalizm nie działa gdy wiemy że przyszłe pokolenie będzie mniej liczne.
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Kapitalizm nie działa jeśli przyszłe pokolenia będą mniej liczne ale fajny przyrost zapewnia zazwyczaj socjalizm. Jedno jest więc drugiemu potrzebne, od kasy na rozdawnictwo w jedną stronę do dopływu taniej siły roboczej w drugą :)
silvio_gesell odpowiada xyz83
Wręcz przeciwnie, przyrost bierze się z wiary, a socjalizm jest mu wrogi. Dlatego ZSRR zaczął się wyludniać i się rozpadł, a Polska pozostała silna. Dominującą religią zawsze jest ta, która zapewnia najwyższą dzietność, to raczej oczywiste.

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/1e/Natural_Population_Growth_of_Russia.PNG
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Przyrost moim zdaniem bierze się z biedy a socjalizm doskonale jej sprzyja. Dyskusje o wierze jako takiej celowo pomijam.
Jeśli będzie mieć bogaty to będzie też mieć biedny. Ale zabierzesz bogatemu i rozdasz biednym to wszyscy będą mieć jedno wielkie nic. Dlatego zawsze będę za kapitalizmem ale tym zdrowym czyli że
Przyrost moim zdaniem bierze się z biedy a socjalizm doskonale jej sprzyja. Dyskusje o wierze jako takiej celowo pomijam.
Jeśli będzie mieć bogaty to będzie też mieć biedny. Ale zabierzesz bogatemu i rozdasz biednym to wszyscy będą mieć jedno wielkie nic. Dlatego zawsze będę za kapitalizmem ale tym zdrowym czyli że się tak wyrażę "przyhamowywanym".
xyz83 odpowiada silvio_gesell
Btw ta grafika pokazuje że dopiero za kapitalizmu zaczęło się prawdziwe wyludnienie.

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki