REKLAMA

Zalew wyników z NewConnect. Główny rynek wciąż każe czekać

Adam Hajdamowicz2019-02-14 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-02-14 06:00

Jedynie pojedyncze spółki z Głównego Rynku GPW podały wyniki za IV kwartał 2018 roku. Ze względu na obecne przepisy sytuacja inwestorów jest teoretycznie lepsza nawet… na rynku NewConnect.

fot. Borys Skrzyński / / Puls Biznesu

Spośród spółek z najważniejszych indeksów warszawskiego parkietu wyniki za cały ubiegły rok pokazali nieliczni. Jedynymi pozytywnymi wyjątkami są tu sprawozdania roczne Unicredit i Żywca, a także raporty za IV kwartał 2018 roku Orlenu i Komputronika. Można tu także wspomnieć o niezaudytowanych wynikach kilku podmiotów z sektora finansowego (m.in. Santandera, ING czy mBanku). Na tym jednak koniec i oprócz wspomnianych spółek już nikt inny nie przedstawi wyników przed 15 lutego. To, co wielu może zaskoczyć, to fakt, że raporty znacznie szybciej publikują nawet spółki z powszechnie deprecjonowanego rynku NewConnect.

Wszystkiemu winne są uderzające w inwestorów przepisy, które weszły wraz z początkiem 2017 roku. Zgodnie z nimi spółki w przypadku raportów za I i III kwartał mają na ich opublikowanie aż 60 dni od zakończenia danego kwartału, zamiast 45 dni jak to było dawniej. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w pozostałych okresach. Za II kwartał raportu nie trzeba bowiem przekazywać w ogóle (wystarczy raport półroczny w terminie do 3 miesięcy od zakończenia półrocza), z kolei raport za IV kwartał można zastąpić raportem rocznym, na którego publikację spółki mają obecnie aż 4 miesiące.

Niestety coraz więcej spółek stara się z tego korzystać i rok w rok kolejne podmioty decydują się na przesunięcie publikacji na późniejszy termin. Prawdziwy wysyp raportów rocznych z głównego rynku mamy zatem dopiero na koniec kwietnia, a w obecnym roku na ostatni dzień tego miesiąca publikację sprawozdań przewidziało aż 76 spółek. Jest to zatem rekordowo słaby wynik, o 7 raportów gorszy od zeszłorocznego.

NewConnect bije Główny Rynek na głowę?

Znacznie prościej (i szybciej) jest natomiast na rynku NewConnect. Tam spółki na opublikowanie raportów za IV kwartał mają 45 dni, które właśnie teraz upływają. Nie może zatem dziwić fakt, że znaczną część wyników z „małej giełdy” poznamy już jutro (15 lutego), w momencie, gdy większość dużo bardziej znanych podmiotów z GPW jeszcze nawet o tym nie myśli.

Czy zatem można powiedzieć, że alternatywny rynek pod względem informacyjnym bije na głowę główny parkiet? I tak, i nie. Z jednej strony drobni inwestorzy mogą oczywiście poznać wyniki spółek we w miarę rozsądnym terminie, a nie ponad kwartał po zakończeniu roku. Nie można jednak zapominać, że raportów kwartalnych z NewConnect nijak nie można porównywać z raportami rocznymi z głównego rynku. Te pierwsze mają zwykle zaledwie po kilkanaście stron i ograniczają się w zasadzie do „suchego” podania liczb. Raporty roczne muszą natomiast spełniać mnóstwo bardzo wyśrubowanych wymogów, przez co ich objętość bywa niejednokrotnie wielkości solidnej książki.

Pod względem informacyjnym raporty z NewConnect są zatem jedynie skromnym wycinkiem tego, z czym mamy do czynienia w przypadku większych spółek. Jak jednak mówi przysłowie: lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu, a skrywane (zgodnie z prawem) sprawozdania z głównego rynku mocno uderzają szczególnie w drobnych inwestorów. Oni realną sytuację swoich spółek poznają bardzo późno i z całą pewnością by nie narzekali, gdyby uzyskali wcześniejszy dostęp choćby do tak okrojonych wyników.

Źródło:
Adam Hajdamowicz
Adam Hajdamowicz
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Głównym obszarem jego zainteresowań są rynki akcji, w szczególności skupia się na opisywaniu sytuacji spółek z Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Śledzi także wpisy na listę ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Absolwent finansów i rachunkowości na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu, posiadacz licencji maklera papierów wartościowych nr 3313.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Newconnect

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki