REKLAMA

Zaległości płatnicze branży fitness to ok. 113 mln zł. BIG InfoMonitor

2021-05-28 06:06
publikacja
2021-05-28 06:06
Zaległości płatnicze branży fitness to ok. 113 mln zł. BIG InfoMonitor
Zaległości płatnicze branży fitness to ok. 113 mln zł. BIG InfoMonitor
fot. William Choquette / / Pexels

Przeterminowane zobowiązania branży fitness wzrosły w ciągu roku o jedną piątą, do niemal 113 mln zł - wynika z najnowszych danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Biura Informacji Kredytowej. Przedsiębiorcy liczą, że ich sytuacja finansowa poprawi się po zniesieniu obostrzeń covidowych.

Od piątku - zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów - przy zachowaniu określonych rygorów sanitarnych działalność mogą wznowić m.in. baseny, kluby fitness i siłownie.

Jak czytamy w informacji BIG InfoMonitor i BIK, szacowane przez branżę straty od połowy października 2020 r. do wiosny wyniosły około 2,3 mld zł. Wskazano też, że z tarczy PFR udało się skorzystać jedynie 15 proc. firm sektora, które otrzymały niecałe 380 mln zł. Z kolei z tarczy 6.0, o wsparcie z której mogło starać się 85 proc. podmiotów branży, wypłacono ok. 46 mln zł.

"Spadek zachorowań na koronawirusa, osiągany dzięki coraz powszechniejszym szczepieniom przeciw COVID-19, sukcesywnie przekłada się na luzowanie obostrzeń w kolejnych obszarach gospodarki. Dotarł też do branży fitness. Jej start, z uwagi na obopólną korzyść prowadzących je firm, jak i kondycji oraz zdrowia klientów, jest naprawdę wyjątkowo dobrą informacją" – powiedział cytowany w komunikacie prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak. Wyraził nadzieję, że wielu Polaków, kierując się dbałością o zdrowie i kondycję fizyczną, zmieni nawyki, które wymusiła pandemia.

Jak napisano w komunikacie, zamknięcie obiektów, a także niepokrywająca wszystkich potrzeb branży pomoc państwa przełożyły się na przyrost zaległości branży fitness. Powołując się na dane zgromadzone w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor i bazie BIK, wskazano, że od marca ub.r. do marca br. zobowiązania sektora podwyższyły się o 19,3 mln zł do 112,6 mln zł.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Zaznaczono, że skala tej zmiany (o 21 proc.) pokazuje, że pandemia dała się mocno we znaki obiektom sportowym i pracującym w nich zwykle na jednoosobowej działalności gospodarczej trenerom. Na koniec marca - jak czytamy - zaległości miało niecałe 4 proc. podmiotów prowadzących działalność sportową, rozrywkową i rekreacyjną, w której mieszczą się szeroko pojęte kluby fitness.

"Oznacza to, że płatności opóźnione o co najmniej 30 dni na kwotę min. 500 zł wobec partnerów biznesowych i banków wykazywała co 25. firma z tej branży. Łączna kwota zaległości 1552 przynależących do niej przedsiębiorstw (aktywnych, zawieszonych i zamkniętych firm) przekroczyła 112,6 mln zł. Przez rok przybyło 76 podmiotów z problemami w rozliczeniach. Średnia zaległość przypadająca na firmę związaną ze sportem czy rozrywką to już ponad 72,5 tys. zł" - napisano.

Największy przyrost nieuregulowanych zaległości zanotowano wśród prowadzących obiekty sportowe: ich zobowiązania - jak napisano - zwiększyły się w ciągu roku o 8,8 mln zł. Nieznaczny spadek zauważono natomiast wśród klubów sportowych (o 0,3 mln zł), co BIG InfoMonitor i BGK tłumaczą rosnącą liczbą członków chcących ćwiczyć nawet mimo ograniczeń.

"Należy myśleć optymistycznie, cieszyć się z odbicia, jednak zachować przy tym chłodne, racjonalne działanie i być ostrożnym w doborze partnerów biznesowych" - wskazał Grzelczak. Zauważył, że mimo luzowania gospodarki wciąż wiele firm może mieć problemy z zachowaniem płynności finansowej.

Z badania dla BIG InfoMonitora wynika, że 39 proc. przedsiębiorców z branży fitness spodziewa się, że gdy zostaną zniesione obostrzenia, ich sprzedaż będzie lepsza niż przed pandemią, 45 proc. zakłada, że utrzyma obroty, a tylko 4 proc. przewiduje pogorszenie. (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki