REKLAMA

Załamanie giełdowych notowań amerykańskiego giganta

2017-11-13 22:53
publikacja
2017-11-13 22:53
Załamanie giełdowych notowań amerykańskiego giganta
Załamanie giełdowych notowań amerykańskiego giganta
fot. Stephane Mahe / / FORUM

Kurs akcji General Electric tąpnął w poniedziałek o ponad 7 proc., zaliczając najsilniejszy spadek od przeszło ośmiu lat. Inwestorzy negatywnie przyjęli informacje o cięciu dywidendy i obniżce prognoz finansowych.

To był fatalny dzień dla akcjonariuszy GE. Notowania tego przemysłowego konglomeratu zanurkowały o 7,17 proc. i osiągnęły najniższy kurs zamknięcia (19,02 USD) od niemal 5 lat. Był to także najsilniejszy dzienny spadek notowań General Electric od 2009 roku. Od początku roku kurs GE spadł już o 38 proc.

General Electric to spółka wyjątkowa. Ten liczący sobie 125 lat przemysłowy gigant jest najstarszym komponentem średniej przemysłowej Dow Jonesa, a jego współzałożycielem był sam Thomas Edison. To symbol przemysłowej i technologicznej dominacji Stanów Zjednoczonych.

Ale ostatnio GE nie zachwyca wynikami i przechodzi proces restrukturyzacji. Firma ogranicza skalę działalności i chce się skupić na kluczowych branżach: energetyce, lotnictwie i medycznej. Aby oszczędzić gotówkę, dywidenda zostanie zmniejszona o połowę, do 12 centów kwartalnie. GE wypłaca dywidendę nieprzerwanie od roku 1899 (!), zaś ostatnia jej obniżka miała miejsce w 2009 roku podczas pierwszej po 1945 roku globalnej recesji.

O ile decyzja o drastycznym cięciu dywidendy nie była dla rynku zaskoczeniem, to inwestorzy bardzo źle przyjęli kolejne negatywne informacje. Pod wpływem nakazów amerykańskiego nadzoru giełdowego GE będzie musiała obniżyć tegoroczny zysk operacyjny o 2,1 mld dolarów, a przychody o 1,4 mld USD. Zarząd GE spodziewa się, że w 2017 roku zysk na akcję (EPS) wyniesie 1,04-1,12 USD. Rynkowy konsensus zakładał EPS na poziomie 1,10 USD.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1600 zł premii!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
sel
Ale cena ropy była dość wysoka a tych petrodolarów w postaci obligacji dostawali też sporo, co z tego jak dzisiaj nie wolno im tych obligacji sprzedać a ropa musi być tania? od razu poprawia się demokrację w tym feudalnym i religijnym kraju.
open_mind
Pewnego razu w 1974 roku. Pewien gościu o nazwisku Richard Nixon zagadał do króla z Arabii saudyjskiej, wiesz co my będziemy was ochraniać, ale będzie to was kosztować, a co zapytał król, a to że swoją ropę będziecie sprzedawać tylko za perto dolary. I to jest to o czym już cały świat dzisiaj mówi – o upadku Pewnego razu w 1974 roku. Pewien gościu o nazwisku Richard Nixon zagadał do króla z Arabii saudyjskiej, wiesz co my będziemy was ochraniać, ale będzie to was kosztować, a co zapytał król, a to że swoją ropę będziecie sprzedawać tylko za perto dolary. I to jest to o czym już cały świat dzisiaj mówi – o upadku perto dolara a tym samym ameryki. Dlaczego, bo Arabowie są w rozsypce a Azja rozpoczyna emisje Petroyuana. Reszta w tym linku. https://www.youtube.com/watch?v=Pdql_sXXTgo
erdwa
No tak... to teraz Chiny będą bronić Arabów przed Ameryką. Z dwoma lotniskowcami na krzyz i silnikami do samolotów kupowanymi u putina. rozumiem
open_mind odpowiada erdwa
"rozumiem" Nie za bardzo, i obawiam się że nie jesteś wstanie.


open_mind
Spokojnie to tylko ćwiczenia. W razie czego wyłączą rynek. Takie są plany. Świat ma utrzymywać USA. A u niepokornych mogą znaleźć broń masowego rażenia, albo atomówki gotowe do odpalenia i rozwalić kraj i jego przywódców. Co jak co ale w tym mają wprawę. Zawszę mówię że największe szczęście w życiu człowieka Spokojnie to tylko ćwiczenia. W razie czego wyłączą rynek. Takie są plany. Świat ma utrzymywać USA. A u niepokornych mogą znaleźć broń masowego rażenia, albo atomówki gotowe do odpalenia i rozwalić kraj i jego przywódców. Co jak co ale w tym mają wprawę. Zawszę mówię że największe szczęście w życiu człowieka to znaleźć prawdziwych fachowców, w tym wypadku od wprowadzania demokracji. Komu komu demokracja komu, bo żebyśmy nie musieli rozwalić mu domu.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki