Obajtek: Zakup Energi jest korzystny dla Orlenu, trwają analizy bloku C w Ostrołęce

Planowany zakup Energi jest korzystny dla biznesu Orlenu, gdyż mocno rozwija jego segment energetyczny - ocenia prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Analizuje on różne warianty związane z blokiem energetycznym Ostrołęka C, o decyzjach poinformuje po przejęciu gdańskiej spółki.

(FORUM)

"Zakup Energi jest jednym z ważniejszych projektów Orlenu, gdyż bardzo mocno rozwija nogę energetyczną. Ale ta transakcja wzmocni również Energę. Wystarczy przeanalizować wszystkie synergie, które między nami występują. Orlen jest firmą, która ma możliwości inwestycyjne, możliwości kapitałowe, natomiast nasze firmy elektroenergetyczne, w tym Energa, mają tu nieco więcej ograniczeń. Połączenie tych dwóch potencjałów daje bardzo dużą siłę" - powiedział PAP Biznes prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Prezes jest przekonany, że przejęcie Energi jest dla Orlenu przedsięwzięciem bardzo opłacalnym.

"Energa to firma, która komplementarnie łączy się z każdym naszym biznesem. Jeśli mówimy o energii elektrycznej, to jesteśmy czwartym producentem energii w Polsce, mamy nadmiar produkcji, a Energa ma bardzo duży portfel sprzedażowy, natomiast produkcję bardzo niską - jest więc możliwość połączenia tych dwóch portfeli. To minimalizacja ryzyka, minimalizacja kosztów transakcyjnych. Pozyskując bazę nowych klientów do naszego portfela, będziemy mogli dla nich stworzyć kompleksowy pakiet usług" - powiedział.

"Wraz z przejęciem Energi pozyskamy sieć dystrybucyjną, która ma opłatę regulowaną i pochodzi z niej 90 proc. wyniku EBITDA grupy. W strategii mamy zapisane inwestowanie w zero lub niskoemisyjne źródła wytwarzania. Analizujemy budowę morskich farm wiatrowych, a portfel Energi to w dużej mierze OZE, więc ten proces jest spójny z naszą strategią. Jest to szansa na połączenie kompetencji i dalszy, wspólny rozwój" - dodał.

Daniel Obajtek wskazuje też na stabilne i w miarę powtarzalne wyniki Energi, które oscylują rok w rok w okolicach 2 mld zł.

Pytani przez PAP Biznes analitycy wskazują, że zaangażowanie PKN Orlen w zakup aktywów energetycznych niesie ryzyko inwestycji w projekty o wątpliwej rentowności, takie jak Ostrołęka C (około 8-9 mld zł) i wzięcie współodpowiedzialności za transformację sektora energetycznego. Zwracają uwagę, że inwestycje rafineryjne są zazwyczaj krótsze, łatwiej przewidywalne i na wyższych rentownościach niż energetyczne, które pochłaniają ogromne nakłady gotówkowe.

Prezes Obajtek nie składa obecnie deklaracji co do przyszłych planów dotyczących budowy bloku energetycznego Ostrołęka C, ale wcześniej wielokrotnie wykluczał angażowanie się Orlenu w projekty węglowe.

"Analizujemy tę sprawę i nie zrobimy niczego, co będzie szkodliwe dla obu koncernów, dla polskiej gospodarki i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Aby wypowiadać się na temat inwestycji spółki, trzeba być jej właścicielem" - powiedział.

Na początku grudnia 2019 roku PKN Orlen ogłosił wezwanie do zapisywania się na sprzedaż wszystkich akcji. Cena w wezwaniu została określona na 7 zł za jedną akcję.

Zgodnie z harmonogramem Orlenu, zapisy potrwają od 31 stycznia do 9 kwietnia. Przewidywany dzień rozliczenia transakcji nabycia akcji to 20 kwietnia. Wezwanie ma szereg warunków zawieszających, m.in. zgodę organów antymonopolowych.

pr/ osz/

Źródło: PAP Biznes
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 etre

Czyżby jutro drugie mikołajki?

! Odpowiedz
1 7 bankster-kreator

Pozdrawiam wszystkich akcjonariuszy obywatelskich i zachęcam do inwestowania w Polski/Obywatelski kapitał. Proponuję wyrzucić z WIG20 CD projekt i kilka innych "niezależnych" spółek i zostawić te największe w WIG20 z większościowym udziałem skarbu państwa. Zobaczymy wtedy jak wygląda kurs WIG20SSP Czytaj: WIG20 Spółek Skarbu Państwa :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 jendreka

Powtarzam to jeszcze raz. Wyłączyć prąd na jeden dzień, a od razu wszyscy poczują wartość energetyki. Dajecie się robić w h. Tyle.

! Odpowiedz
14 3 teofil

Nie znasz się, nie rozumiesz zasad, nie pakuj kasy,
Chciwość Was dopadła i tyle.
Pewnie pierdzisz w stołek i nigdy nie prowadziłeś firmy - nie znasz ryzyk.
Do cholery jak można oczekiwać, że inwestycja zawsze musi przynieść zysk.
GPW to nie jest gwarantowany zysk. Popatrz na historię spółek, to w większości strata.
Trafisz rodzynka w cieście to zarobisz. Tylko go traf. Zawsze ponosisz ryzyko straty. Ty ponosisz i miej do siebie pretensje.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 15 bankster-kreator

Oferta wykupy akcji po 7zł ?! To czyste złodziejstwo i oszustwo. Namawiali ludzi na AKCJONARIAT OBYWATELSKI trzeba było od razu powiedzieć, że jest to "AKCJONARIAT ZŁODZIEJSKI.. Co innego jak inwestujesz w "pomidory" i jest nieurodzaj a co innego jak inwestuję w wieloletnią spółkę która nie ma sobie równych i jedynym przeciwnikiem i konkurentem jest jej własne państwo (większościowy udziałowiec).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 20 bialy_kruk

@eresan
Informacja o planach Orlenu była znana nielicznym kiedy Orlen brylkował po 110 zł.
Te nagłe załamanie kursu do 90 zl bez jakiejkolwiek przyczyny się odbyło.
Wiedzieli tylko nieliczni.

! Odpowiedz
5 52 bankster-kreator

Energa od czasu emisji po 16zł ma coraz więcej klientów, coraz więcej nowych przyłącz, nowe farmy wiatrowe i fotowoltaikę, rozbudowaną infrastrukturę, nowe magazyny energii, nowe liczniki i elektroniczny system ich sczytywania a oni chcą teraz skupić po 6 latach od emisji od prywatnych akcjonariuszy po 7zł ? To czyste złodziejstwo i oszustwo. Namawiali ludzi na AKCJONARIAT OBYWATELSKI trzeba było od razu powiedzieć, że jest to AKCJONARIAT ZŁODZIEJSKI...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 36 eresan

Marzy mi się, żeby pan Daniel wysyłał mi smsem informację dzień wcześniej że zamierza udzielić wywiadu... Ile można by kasy zrobić na spadkach Orlenu...

Ciekawe czy komuś wysyła takie smsy?

! Odpowiedz
2 19 darsik

Prawda? Chyba nie tylko ja mam wrażenie, że taki wywiad akurat dziś to nie przypadek.

! Odpowiedz
3 36 mjwhite

Pewnie że korzystny skoro kupujesz Energę za jej własne pieniądze. Szkoda tylko że nie jest korzystny dla samej Energii jak i pozostałych akcjonariuszy.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN -2,12% 68,32
2020-02-25 17:04:10
WIG -2,37% 53 781,02
2020-02-25 17:15:02
WIG20 -2,76% 1 945,71
2020-02-25 17:15:00
WIG30 -2,78% 2 252,04
2020-02-25 17:15:01
MWIG40 -1,87% 3 834,80
2020-02-25 17:15:01
DAX -1,88% 12 790,49
2020-02-25 17:37:00
NASDAQ -2,77% 8 965,61
2020-02-25 22:03:00
SP500 -3,03% 3 128,21
2020-02-25 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.