REKLAMA

Zagórski: Polska gospodarka w większym stopniu powinna korzystać z rozwiązań cyfrowych

2021-01-12 08:56
publikacja
2021-01-12 08:56
Zagórski: Polska gospodarka w większym stopniu powinna korzystać z rozwiązań cyfrowych
Zagórski: Polska gospodarka w większym stopniu powinna korzystać z rozwiązań cyfrowych
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Chcemy, by polska gospodarka w większym stopniu korzystała z rozwiązań cyfrowych, w tym najbardziej zaawansowanych, bazujących na sztucznej inteligencji - mówił we wtorek sekretarz stanu w KPRM Marek Zagórski, odnosząc się do strategii rozwoju sztucznej inteligencji.

We wtorek z udziałem Zagórskiego odbędzie się spotkanie prasowe online na temat przyjętej przez Radę Ministrów "Polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce".

"To jest pierwszy tego typu dokument, który pokazuje, jak zamierzamy wdrażać i wprowadzać do polskiej gospodarki rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji i w ogóle do państwa polskiego" - powiedział w Radiowej Jedynce Zagórski.

Jak mówił, konsultacje dokumentu były przeprowadzane z innymi ministerstwami, organizacjami pozarządowymi, biznesowymi.

"Chcemy, żeby ten dokument był po pierwsze bardzo żywy. On się będzie zmieniał w czasie, dlatego że w przypadku nowych technologii nie możemy powiedzieć, że mamy temat zamknięty raz na zawsze. Dokument reguluje bardzo różne kwestie, skupiając się i na działaniach bardzo krótkoterminowych, konkretnych, i na tych, które są ważne w średnim terminie" - tłumaczył Zagórski.

Dodał, że dokument wskazuje, jak ma by wykorzystywana sztuczna inteligencja w Polsce, "wskazujemy na ramy, w których to się będzie odbywało". "To są ramy międzynarodowe, etyczne, technologiczne" - podkreślił.

"Cel jest jeden - chcemy, żeby nasza gospodarka w większym stopniu korzystała z rozwiązań cyfrowych, w tym tych najbardziej zaawansowanych, a te bez wątpienia bazują na sztucznej inteligencji. Chcemy przez to osiągnąć wzrost PKB, a to jest możliwe nawet powyżej 2,5 punktu procentowego rocznie, przy takim założeniu, że mniej więcej o 40 kilka procent zwiększymy udział do 2030 roku tego typu technologii wykorzystywanej przez polskie przedsiębiorstwa i polską administrację, przez państwo polskie" - powiedział.

Nowe technologie i rozwiązania wykorzystujące sztuczną inteligencję (AI) mają coraz większy wpływ na budowanie potencjału narodowych gospodarek. Polska także chce tę szansę wykorzystać. „Polityka rozwoju sztucznej inteligencji” ma pomóc w realizacji tego zamierzenia. Dokument przyjęła Rada Ministrów.

Minister mówił także o niebezpieczeństwie podszywania się cyberprzestępców pod instytucje. Przekazał, że od początku pandemii zablokowanych zostało ponad 7,8 tysięcy stron. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ pad/

Źródło:PAP
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
itso_empty2
''bazujących na sztucznej inteligencji'' coś w tym jest

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki