Za niskie podatki? Norwegowie wprowadzili dobrowolną daninę... i nikt nie chce jej płacić

Część Norwegów narzekała na zbyt niskie podatki, więc rząd zaproponował wprowadzenie dobrowolnej daniny. O dziwo nie spotkała się ona z gorącym przyjęciem społeczeństwa. W miesiąc zebrano równowartość raptem 5000 złotych.

Podatki w Norwegi należą do najwyższych na świecie - w 2015 r. stosunek wpływów podatkowych do PKB wynosił 38 proc., co plasowało kraj na ósmym miejscu wśród członków najbardziej rozwiniętych państw świata zrzeszonych w OECD.

A to sytuacja i tak po największych od lat obniżkach obciążeń - jeszcze w 2011 r. wskaźnik przekraczał 42 proc. Taniejąca ropa uderzyła w gospodarkę kraju i spowodowała zmniejszenie wpływów podatkowych. Wybrany w 2013 r. rząd wsparł gospodarkę, obniżając podatki, m.in. CIT, co również wpłynęło na obniżenie wpływów z tego tytułu.

Obniżka podatków nie spodobała się lewicowej opozycji. Szczególnie że za tą decyzją centroprawicowego rządu nie poszła inna - o zmniejszeniu publicznych wydatków. Było wręcz przeciwnie - wydatki wzrosły z blisko 43 proc. w 2012 r. do prawie 49 proc. 3 lata później. Rząd sięgnął m.in. po środki zgromadzone w państwowym funduszu emerytalnym, który inwestuje nadwyżki powstałe w wyniku sprzedaży ropy naftowej. Norwegia jest dziesiątym eksporterem surowca na świecie - w ubiegłym roku wpływy ze sprzedaży "czarnego złota" za granicą wyniosły 22,6 mld dolarów.

W odpowiedzi na krytykę opozycji rządzący zaproponowali w czerwcu "dobrowolny podatek". Do tej pory z tego tytułu wpłynęła równowartość ok. 5000 zł. Niewiele jak na kraj liczący ponad 5 mln obywateli.

- Rozwiązanie zostało wprowadzone, by osoby, które chcą płacić wyższe podatki, mogły to robić w prosty sposób - tłumaczy minister finansów Siv Jensen w przesłanym Bloombergowi komentarzu. - Jeśli ktoś myśli, ze podatki są zbyt niskie, ma teraz szansę, by płacić więcej.

Lider opozycyjnej Partii Pracy, Jonas Gahr Store, jeszcze nie skorzystał z możliwości dobrowolnej wpłaty. 11 września w Norwegii odbędą się wybory parlamentarne.

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 50 ~proste

Nikt nie chce sam płacić wyższych podatków, ale wszyscy chcą żeby inni płacili więcej.

! Odpowiedz
2 103 cezarydnowak

Dobrowolne podatki dla wszystkich, którzy uważają, że podatki są zbyt niskie - genialne ;-D

! Odpowiedz
6 39 ajwaj

Nikt nie zaplacil
5 000 zl na 5 000 000 to mniej niz blad statystyczny, pewnie ktos sie pomylil

! Odpowiedz
13 18 obywatelrp1980

A znacie kogoś kto chciałby dobrowolnie płacić podatki? Nie znam, bo większość pieniędzy jest wydawanych na głupoty albo po prostu rozkradzione.
https://www.youtube.com/watch?v=QYMrr8aLk3A&t=3s
Polecam przedsiębiorcom, aby zdecydowali się przenieść do innej jurysdykcji, gdzie będą mogli płacić niższe podatki. Głównym plusem są prostsze przepisy prawne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 8 ~Warmii

Jestem tu pendler ostatecznie nie płacę prawie wcale podatku, zwroty dostaje takie jakie by chciała połowa Polaków zarabiać w kraju

! Odpowiedz
3 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
10 106 ~ks

No cóż lewicowa hipokryzja

! Odpowiedz
38 6 janusz26904029

Jaka w tym hipokryzja, jeśli płacą tyle, co wszyscy zgodnie z regułami?

Podatek ma sens tylko, jeśli się jasno mówi kto i ile płaci. Dobrowolność powodowałaby tylko to, że cwaniaczki nie chcące płacić korzystają z infrastruktury budowanej przez innych.

! Odpowiedz
9 66 ~ZbyszekNorweg

Norwegia farmi mieszkańców. 50%podatku na paliwie dodatkowe rogatki a drogi że dziura na dziurze. Mało etatów na policję że w weekendy pracuje ich mniej. Ale azylantów nadal nowych przybywa :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.