

Wystarczy kilkadziesiąt tysięcy złotych, kilka spotkań i miesiąc na załatwienie spraw. Później, nie ruszając się z Polski, można wypłacać sobie cały zysk bez podatku dochodowego. Tak w praktyce działają raje podatkowe. Ale jest to rozwiązanie tylko dla bogatych.
Raje podatkowe nadal istnieją i to nawet bliżej, niż się to powszechnie wydaje. Słowacja, Cypr, Szwajcaria i Luksemburg to tylko niektóre europejskie kraje, które umożliwiają tzw. optymalizację podatkową. W praktyce wykorzystywane są do tego, aby w podatkach oddać fiskusowi jak najmniej, a wszystko zgodnie z literą prawa. O kulisach takich operacji w trakcie seminarium „Aula Polska” na Akademii Leona Koźmińskiego opowiadał Andrzej Paczuski z kancelarii Paczuski i Taudul.
Podatek zero procent
Można sprzedać nieruchomość, program komputerowy, a nawet całe przedsiębiorstwo bez podatku. Zaczynamy od wniesienia go aportem do spółki na Cyprze. Cypr poza klimatem ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę – dochody kapitałowe nie podlegają tam opodatkowaniu. Jeżeli następnie podmiot cypryjski sprzedaje udziały w podmiocie polskim, to taka operacja na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie podlega fiskusowi także w Polsce.
Zyski spółki cypryjskiej wypłacić można przez spółkę na Słowacji, gdzie stawka podatku od dywidendy wynosi 0 proc. – Jeżeli płacę podatki na Słowacji, to nie jest moją winą, że oni tych podatków nie chcą. Na mocy traktatów nie płacę już tych podatków w Polsce – mówił w trakcie seminarium Andrzej Paczuski.
- Przechodząc krąg polsko-cypryjsko-słowacko-polski, nie zapłacę podatków dochodowych w ogóle. Nieważne czy będę sprzedawał udziały czy akcje, program komputerowy czy nieruchomość, bo za pomocą spółki komandytowo-akcyjnej mogę tego w Polsce w ogóle nie opodatkować, przekształcić ją w prawną, wrzucić aportem na Cypr i przez Słowację wypłacić sobie pieniądze. Taką strukturę można dość łatwo postawić w miesiąc – mówi ekspert z kancelarii Paczuski i Taudul.
Tylko dla milionerów
Aby przeprowadzić taką operację, nie trzeba jeździć na Słowację ani na Cypr. Nie trzeba mieć też rezydencji podatkowej poza Polską. Wszystko odbywa się przez wyspecjalizowanych pośredników, a cała operacja kosztuje jednorazowo od 15 do 20 tys. euro. Są to koszty rejestracji i rocznego prowadzenia spółek na Cyprze i Słowacji oraz tamtejszych podatków i opłat. Każdy następny rok funkcjonowania wehikułu jest już o połowę tańszy. Jak łatwo wyliczyć, aby operacja się opłacała, zysk do opodatkowania musi wynosić przynajmniej 0,5 mln zł.
Podatki są dla biednych
Cypryjsko-słowacka struktura podatkowa to dobre rozwiązanie dla bogatych przedsiębiorców i nie jedyne, które umożliwia robienie uników przed fiskusem. Niejasne i skomplikowane prawo podatkowe pozwala w znacznej mierze uniknąć płacenia podatków przez tych, których na to stać. – Bogaci nie płacą podatków; na tym jest sprawiedliwość zbudowana. Podatki trzeba płacić zawsze, ale tylko z umowy o pracę. Obejście tej daniny jest praktycznie niemożliwe – podsumowuje Paczuski.
Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl
Komentuje Piotr Szulczewski, analityk obszaru Firma i Podatki Bankier.pl | |
![]() To co boskie oddaj Bogu, to co cesarskie...Raje podatkowe kuszą i będą kusiły atrakcyjną, liberalną polityką niskich podatków oraz - co w wielu przypadkach ważniejsze - trudnością w uzyskiwaniu informacji o cash flow (przepływach pieniężnych) rozliczających się w tych krajach podatników. Do grupy atrakcyjnych podatkowo państw podanych w artykule dodać należy również Emiraty Arabskie, w których podatek dochodowy praktycznie nie występuje.Korzystne rozwiązania podatkowe możemy odnaleźć również w polskich przepisach, a dla niektórych krajów to nasze państwo gra rolę raju podatkowego, gdyż posiada niższe podatki dochodowe, niż kraj docelowy rozliczającego przychód. Zamiast zatem szukać metody unikania opodatkowania poprzez spółki cypryjskie działające w oparciu o fundusze nieruchomościowe, wystarczy czasem...poczekać pięć lat, by nie płacić w Polsce podatku od sprzedaży nieruchomości. Rozwiązanie dla maluczkich? - nie sądzę. Ważny jest efekt. |