REKLAMA

Za 70 tys. zł unikniesz podatku dochodowego

Jarosław Ryba2013-02-08 06:00
publikacja
2013-02-08 06:00
Za 70 tys. zł unikniesz podatku dochodowego
Za 70 tys. zł unikniesz podatku dochodowego
fot. iStockphotos/Thinkstock / / Thinkstock

Wystarczy kilkadziesiąt tysięcy złotych, kilka spotkań i miesiąc na załatwienie spraw. Później, nie ruszając się z Polski, można wypłacać sobie cały zysk bez podatku dochodowego. Tak w praktyce działają raje podatkowe. Ale jest to rozwiązanie tylko dla bogatych.


Raje podatkowe nadal istnieją i to nawet bliżej, niż się to powszechnie wydaje. Słowacja, Cypr, Szwajcaria i Luksemburg to tylko niektóre europejskie kraje, które umożliwiają tzw. optymalizację podatkową. W praktyce wykorzystywane są do tego, aby w podatkach oddać fiskusowi jak najmniej, a wszystko zgodnie z literą prawa. O kulisach takich operacji w trakcie seminarium „Aula Polska” na Akademii Leona Koźmińskiego opowiadał Andrzej Paczuski z kancelarii Paczuski i Taudul.

Podatek zero procent


Można sprzedać nieruchomość, program komputerowy, a nawet całe przedsiębiorstwo bez podatku. Zaczynamy od wniesienia go aportem do spółki na Cyprze. Cypr poza klimatem ma jeszcze jedną zasadniczą zaletę – dochody kapitałowe nie podlegają tam opodatkowaniu. Jeżeli następnie podmiot cypryjski sprzedaje udziały w podmiocie polskim, to taka operacja na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie podlega fiskusowi także w Polsce.

Zyski spółki cypryjskiej wypłacić można przez spółkę na Słowacji, gdzie stawka podatku od dywidendy wynosi 0 proc. – Jeżeli płacę podatki na Słowacji, to nie jest moją winą, że oni tych podatków nie chcą. Na mocy traktatów nie płacę już tych podatków w Polsce – mówił w trakcie seminarium Andrzej Paczuski.

- Przechodząc krąg polsko-cypryjsko-słowacko-polski, nie zapłacę podatków dochodowych w ogóle. Nieważne czy będę sprzedawał udziały czy akcje, program komputerowy czy nieruchomość, bo za pomocą spółki komandytowo-akcyjnej mogę tego w Polsce w ogóle nie opodatkować, przekształcić ją w prawną, wrzucić aportem na Cypr i przez Słowację wypłacić sobie pieniądze. Taką strukturę można dość łatwo postawić w miesiąc – mówi ekspert z kancelarii Paczuski i Taudul.

Tylko dla milionerów


Aby przeprowadzić taką operację, nie trzeba jeździć na Słowację ani na Cypr. Nie trzeba mieć też rezydencji podatkowej poza Polską. Wszystko odbywa się przez wyspecjalizowanych pośredników, a cała operacja kosztuje jednorazowo od 15 do 20 tys. euro. Są to koszty rejestracji i rocznego prowadzenia spółek na Cyprze i Słowacji oraz tamtejszych podatków i opłat. Każdy następny rok funkcjonowania wehikułu jest już o połowę tańszy. Jak łatwo wyliczyć, aby operacja się opłacała, zysk do opodatkowania musi wynosić przynajmniej 0,5 mln zł.

Ryzyko unieważnienia transakcji w Polsce przez organy podatkowe nie jest duże – wszystko dzięki odrzuceniu przez Trybunał Konstytucyjny w 2004 r. międzynarodowej klauzuli o unieważnianiu transakcji mających na celu uchylanie się od opodatkowania. Operacje nie mogą być też fikcyjne: wszystkie spółki, ich organy, przelewy i procedury muszą być nienaganne pod względem prawnym.

Podatki są dla biednych


Cypryjsko-słowacka struktura podatkowa to dobre rozwiązanie dla bogatych przedsiębiorców i nie jedyne, które umożliwia robienie uników przed fiskusem. Niejasne i skomplikowane prawo podatkowe pozwala w znacznej mierze uniknąć płacenia podatków przez tych, których na to stać. – Bogaci nie płacą podatków; na tym jest sprawiedliwość zbudowana. Podatki trzeba płacić zawsze, ale tylko z umowy o pracę. Obejście tej daniny jest praktycznie niemożliwe – podsumowuje Paczuski.

Jarosław Ryba
Bankier.pl
j.ryba@bankier.pl

Komentuje Piotr Szulczewski, analityk obszaru Firma i Podatki Bankier.pl
Piotr Szulczewski

To co boskie oddaj Bogu, to co cesarskie...

Raje podatkowe kuszą i będą kusiły atrakcyjną, liberalną polityką niskich podatków oraz - co w wielu przypadkach ważniejsze - trudnością w uzyskiwaniu informacji o cash flow (przepływach pieniężnych) rozliczających się w tych krajach podatników. Do grupy atrakcyjnych podatkowo państw podanych w artykule dodać należy również Emiraty Arabskie, w których podatek dochodowy praktycznie nie występuje.

Korzystne rozwiązania podatkowe możemy odnaleźć również w polskich przepisach, a dla niektórych krajów to nasze państwo gra rolę raju podatkowego, gdyż posiada niższe podatki dochodowe, niż kraj docelowy rozliczającego przychód.

Zamiast zatem szukać metody unikania opodatkowania poprzez spółki cypryjskie działające w oparciu o fundusze nieruchomościowe, wystarczy czasem...poczekać pięć lat, by nie płacić w Polsce podatku od sprzedaży nieruchomości. Rozwiązanie dla maluczkich? - nie sądzę. Ważny jest efekt.
Źródło:

Do pobrania

f4c11093216b125110235100359359jpg
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~windexpol
słyszałem, że raj podatkowy na Cyprze już się skończył...
arturos83
raje podatkowe nie powinny nazywać się podatkowymi - to raje złodziejskie. kto nie dokłada się do pełni domowego budżetu ten nie może korzystać w pełni z mieszkania. kto płaci podatek za granicą ten pozbawia się moralnego prawa do mieszkania w PL.
~plazowicz
To się dokładaj durniu. "By żyło się lepiej" hehe Kto wystrugał takiego pajaca? Ci ludzie płacą więcej polskiego VAT-u w typowych wydatkach na waciki niż ty odprowdzisz przez parę lat od dochodów za pracę. Sprawiedliwość? Chyba "społeczna".... LOL
~DziadzPL
Już tracimy moralnie zbyt dużo poprzez sam fakt mieszkania w POlsce.
~stef
Mało z podatków pośrednich i innych danin???
Zlikwidować dochodowy to ludzie zaczną więcej kupować itd........
~inwestor
to nie ma znaczenia ze Eurobanrut idzie do piachu a dodruk spowoduje hiperiflacje jakiej od paruset lat nei bylo-najgorsze dopiero nadchodzi:

-upadek eurobanruta kwestai maks 2-4lata!

-japoncze masowo beda dodrukowywac jeny uapdek ich gospodarki to kwestia 2lat! od 2014 masowy dodruk co zapowiedzieli! dlug 250% PKB,
to nie ma znaczenia ze Eurobanrut idzie do piachu a dodruk spowoduje hiperiflacje jakiej od paruset lat nei bylo-najgorsze dopiero nadchodzi:

-upadek eurobanruta kwestai maks 2-4lata!

-japoncze masowo beda dodrukowywac jeny uapdek ich gospodarki to kwestia 2lat! od 2014 masowy dodruk co zapowiedzieli! dlug 250% PKB,niskie koszty obslugi ,ale nadal rosnie,nacjonalizacja firm i ich upadke ten rok 9sony,sharp,panas)

-ponad 4bln baksow do oddanai w 2015 przez jankesow chinczolom nie ma tych peinidzy chicnczycy zaznczyli zadnego dodruku,ale nawet tyle nie maja jankesy bo 3bln stan FEDU zydka bernankego ktory juz wie ze ma noz na gardle za dodruki i inflacje ktora napedzi hiperinflacje

- wolny walutowe nabiora sile,a to oznacza same banructwa panstw gospodarek i reszty dluznikow pztrz eurobankrut,japonia usa,utrzymujace sie przy zyciu z samego dodruku pustego pieniadza!


and many more.bedace nastepstwem tego co juz napsialem!

a jasiu r vel kretwyny ksiegowy komuch piesek esesmana tuska juz nie podpisal na 2013 rok umowy o unikaniau podwojnego opodatowania z cyperem?! przeciez podpisywal wiec cypr odpda,zostaja antyle hilenderskie i luksemburg,szwajcaria te najblizej banruta polski!!

~Khh
A wiesz dlaczego Cypr to bankrut? Bo Unia zredukowala dlugi Grecji, a Cypr byl jej wierzycielem. Bo Europa moze byc biedna, ale musi byc federalna.
~inwetor
tak z tym,ze CYPR to jzu BANRUT!!!

jak caly eurobanrut!!!
~Khh
Podatek od obrotu to byl w PRL. Jak tak tesknisz, to za miedza kwitnie Bialorus, tam sie odnajdziesz, a mi nie narzucaj bzdurnych rozwiazan, bo i bez tego place ogromne podatki, ktore ida na nagrody dla politykow i stolki dla ich krewnych.
~az
powinien zostac po piewsze wprowadzony podatek od obrotu , i wówczas można by obnizyć podatek dochodowy wówczas zamiast kombinować i nic nie płącić pieniadze by zostały w kraju !!! ale co jest proste dla mnie dla polityków jest czarną magią , i dla tego przenosze firmę za grancę , moze kiedyś sie obudzą !!!!

Powiązane: Prawo przedsiębiorcy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki