PILNE

ZUS złożył wniosek o upadłość likwidacyjną Petrolinvestu

2016-05-09 20:21
publikacja
2016-05-09 20:21

ZUS złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Petrolinvestu - wynika z komunikatu spółki. Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku Petrolinvestu poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego.

ZUS złożył wniosek o upadłość likwidacyjną Petrolinvestu / FORUM

"(...) w dniu 9 maja 2016 roku Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VI Wydział Gospodarczy przekazał spółce wniosek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie o ogłoszenie upadłości spółki, obejmującej likwidację majątku spółki. Wniosek został złożony w dniu 4 stycznia 2016 roku" - napisano w komunikacie.

"Jednocześnie spółce przekazane zostało postanowienie sądu z dnia 4 maja 2016 roku o zabezpieczeniu majątku spółki poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy sądowego" - dodano.

Petrolinvest podał, że prowadzi rozmowy z potencjalnymi inwestorami, które w ocenie zarządu doprowadzą do pozyskania środków w pełni zabezpieczających spłatę wymagalnych zobowiązań wobec ZUS.

ZUS grabarzem symbolu giełdowej porażki

Jest ironią losu, że to akurat Zakład Ubezpieczeń Społecznych postanowił zakończyć żywot Petrolinvestu. Przez blisko 9 lat swojej giełdowej historii „naftowa” spółka była jednym wielkim pasmem rozczarowań, porażek, nieprzestrzegania standardów rynku kapitałowego, a według Komisji Nadzoru Finansowego także oszukiwania inwestorów.

Przez ostatnie dwa lata Petrolinvest był w stanie terminalnym i dopiero ZUS zdecydował się postawić spółkę w stan upadłości. Ostatnie notowania akcji „Petrola” zatrzymały się na poziomie 24 groszy. Spółka zadebiutowała na GPW w lipcu 2007 roku po cenie 390 złotych, na zamknięciu dając zarobić 160% względem ceny emisyjnej. Kilka dni po debiucie notowania Petrolivestu osiągnęły rekordowy poziom 842 zł. Od tego momentu papiery „spółki, która miała ropę tylko w tickerze” systematycznie zmierzały do swej prawdziwej wartości – czyli do zera.

Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Rok 2015 Grupa Petrolinvest zamknęła stratą w wysokości 451,85 mln zł wobec 271,75 mln zł w 2014 r. Z tej kwoty akcjonariuszom jednostki dominującej przypisano stratę w wysokości 289,72 mln zł wobec 240,86 mln zł rok wcześniej.

Przychody ze sprzedaży w całym ubiegłym roku wyniosły 145 000 zł wobec 10 000 zł w 2014 r. W całości złożyły się na nie przychody ze sprzedaży usług – towarów i produktów Petrolinvest w ogóle nie sprzedał (rok temu w tej pozycji widniało 7000 zł).

Na wynik spółki najmocniej rzutowały koszty finansowe, które urosły z 127,11 mln zł do aż 432,77 mln zł.

Z kolei w ujęciu jednostkowym Petrolinvest wykazał 13,9 mln zł zysku netto wobec 223,29 mln zł straty rok wcześniej.

Do wyników finansowych dołączono stanowisko niezależnego biegłego rewidenta – BDO Sp. z o.o. – w którym odniósł się on do bieżącego sprawozdania.

- Nie byliśmy w stanie uzyskać dowodów badania stanowiących wystarczającą i odpowiednią podstawę do wyrażenia opinii – czytamy w treści dokumentu. Lista zastrzeżeń obejmuje 7 obszarów, wśród których wymieniono np. brak zawartych umów potwierdzających możliwość uzyskania finansowania zewnętrznego czy brak porozumienia z dotychczasowymi wierzycielami.

(PAP)

gsu/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Poznaj bogatą ofertę samochodów używanych Audi. Wybierz najlepszy dla siebie!

Advertisement

Komentarze (29)

dodaj komentarz
~emeryt
ZUS złożył wniosek o upadłość - już myślałem, że nasze emerytutry trafił szlag! Zresztą tak naprawdę ZUS żadnych pieniędzy nie ma więc powinien poddać się likwidacji a emeryci powinni być utrzymywani jak dawniej czyli przez potomków lub z własnych oszczędności.
~re
Sąd który przez 5 miesięcy przesyła wniosek zus to czarna magia
~re
Sąd który przez 5 miesięcy przesyła wniosek zus to czarna magia
~PL
Spoko, przecież jest jeszcze Patrowicz!
~275
Tak sobie myślę banki utopiły w Petrola znacznie większą kasę a o upadłość jakoś nie składały... Wierzytelności ZUSu to bardzo mała kwota patrząc patrząc na stawkę o jaką gra Petrol. Ktoś chce do końca wycisnąć ulicę ?
~plazowicz
Może szkoda im było 1000 zł? A tak na serio, to głębsze zbadanie tych spraw skończyłoby się kryminałem, a akcjonariusze tych banków i podatnicy dowiedzieliby się nie tego co trzeba.
~abba
moze zaczniemy sie odbijac od dna na gpw albo lepiej niech nas wezmie BUX na hol
~edmund
Tak. pracowałem u nich 5 lat jako agent.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki