REKLAMA

ZUS: w maju rozpocznie się wypłata 500+ dla obywateli Ukrainy

2022-04-19 11:52
publikacja
2022-04-19 11:52

W maju tego roku ruszą pierwsze wypłaty dla uchodźców z Ukrainy, którzy złożyli wniosek o świadczenie "Rodzina 500+" - poinformował PAP we wtorek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS: w maju rozpocznie się wypłata 500+ dla obywateli Ukrainy
ZUS: w maju rozpocznie się wypłata 500+ dla obywateli Ukrainy
fot. Bartomiej Kudowicz / / FORUM

ZUS przyjął już około 318 tys. wniosków na świadczenie rodzinne 500 plus od obywateli Ukrainy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dzięki specustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskali dostęp do wsparcia z ZUS, w tym do świadczenia 500+ i Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego oraz o dofinansowania pobytu w żłobku przez okres zamieszkania i pobytu z dziećmi w Polsce.

"Odkąd na Platformie Usług elektronicznych ZUS udostępniliśmy możliwość składania wniosków o 500 plus po ukraińsku, zarejestrowaliśmy około 318 tys. wniosków o to świadczenie, obejmujące około 487 tys. dzieci" - powiedział rzecznik ZUS.

"Wnioski dotyczą obecnego okresu świadczeniowego, który obowiązuje do końca maja, jak też następnego, który rozpocznie się od 1 czerwca i potrwa do maja przyszłego roku" – dodał rzecznik.

O świadczenia mogą ubiegać się osoby, które przekroczyły polsko-ukraińską granicę po 23 lutym br. w wyniku wojny, uzyskały numer PESEL UKR, założyły w Polsce rachunek bankowy i mają polski numer telefonu. Do złożenia wniosków, np. o 500 plus, niezbędne jest zarejestrowanie i potwierdzenie profilu na PUE ZUS. Pracownicy placówek ZUS pomagają przy składaniu elektronicznych wniosków o świadczenia.

Informacje o świadczeniu 500+ można uzyskać w dowolnej placówce ZUS, podczas e-wizyty w ZUS, na infolinii pod numerem 22 444 02 55 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 18:00) lub za pośrednictwem e-maila wysłanego na adres ua@zus.pl, a także na stronie internetowej ZUS. (PAP)

Autorka: Agata Zbieg

agz/ mhr/

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
moimskromnymzdaniem
Następna stacja. Dwudziestoprocentowa inflacja.
carlito1
Anglia i Francja przejmują majątki oligarchów, a Polska przyjmuje imigrantów..
zoomek
robić rezerwy wszystkiego co nie skiśnie
nocin
Ciekawe czy zrobili sobie rezerwy na nowe maszyny drukujące dla Glapińskiego. A tak poważnie to jedyna szansa w tym, że ubiorą się w sweterki i pojadą z wizytą do Mariupola.
od_redakcji
Propaganda i tolerancja osiągnęła obecnie taki poziom, Ze inteligentnym ludziom trzeba zakazać myślenia i wyrażania swych myśli.
1a2b
a co z głodującą Afryką... się pytam, polski podatnik to wytrzyma tylko go trzeba częściej straszyć wojną
chenoch
Polacy chętnie swoje składki oddadzą i chętnie zgodzą się na podatek pod postacią inflacji. Ostatnią kromkę oddamy!
zoomek
zaraz wjedzie darjus i zobaczysz że odda twoją ostatnią kromkę

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki