REKLAMA

ZUS przejmie wypłaty 500+

2021-05-31 06:42
publikacja
2021-05-31 06:42
ZUS przejmie wypłaty 500+
ZUS przejmie wypłaty 500+
fot. Marek Kuwak / / FORUM

Od przyszłego roku to ZUS ma przyznawać świadczenia wychowawcze. Wniosek złożymy tylko przez internet - informuje w poniedziałek "Rzeczpospolita".

"Świadczenie 500+ nie będzie już wypłacane w gotówce ani przekazem pocztowym. Będzie je można otrzymać wyłącznie przelewem na konto. Realizacją programu 500+ przestaną się zajmować samorządy. Zadanie to przejmie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Tak wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów" - podaje gazeta.

"Ma być wygodniej, bo nie trzeba będzie corocznie składać wniosku o świadczenie. Prawo do 500+ ma się odnawiać na kolejny okres zasiłkowy" - podano.

"Rz" informuje, że zapowiedziano też wypłatę świadczeń wychowawczych w pełnej wysokości osobom, które dotychczas były pozbawione tego świadczenia lub pobierały je w obniżonej wysokości ze względu na przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.

Dodano, że chodzi o sytuacje, gdy jeden bądź więcej członków rodziny mieszka lub pracuje za granicą. "Gdy np. matka mieszka wraz z dziećmi i pracuje w Polsce, a ojciec pracuje za granicą, sytuacja jest jasna – 500+ się należy. Wówczas zasiłki z państwa, w którym mieszka ojciec, będą pomniejszane o kwotę świadczenia wychowawczego. Gdy jednak matka jest bierna zawodowo, sytuacja jest bardziej złożona. Wówczas urząd wojewódzki wysyła zapytanie za granicę, czy państwo, w którym przebywa ojciec dzieci, wypłaca świadczenia rodzinne. Po uzyskaniu odpowiedzi, na którą czeka się nawet kilka miesięcy, w Polsce będzie można wypłacić dodatek dyferencyjny, będący różnicą wysokości zagranicznych świadczeń rodzinnych i tych, które należą się w Polsce" - wskazano.(PAP)

reb/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (1)

dodaj komentarz
1as
No to dłużnicy ZUS-owi, bye bye 500+.
Sprytnie.

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki