REKLAMA
OKAZJA

ZUS ma oszczędności. Podzieli się nimi z pracownikami?

2023-11-09 12:38
publikacja
2023-11-09 12:38

ZUS wypłaci pracownikom nagrody z dodatkowych pieniędzy, które pochodzą z uzyskanych w tym roku oszczędności. Mają one zostać przeznaczone na nagrody dla pracowników. Jak podał ZUS, w rozmowach nie może wziąć udziału Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa.

ZUS ma oszczędności. Podzieli się nimi z pracownikami?
ZUS ma oszczędności. Podzieli się nimi z pracownikami?
fot. Grand Warszawski / / Shutterstock

ZUS przekazał w czwartkowym komunikacie, że udało się uzyskać dodatkowe oszczędności w budżecie na 2023 rok, dlatego możliwe jest wypłacenie nagród pracownikom Zakładu. Podział dodatkowych środków będzie uzgadniany ze związkami zawodowymi działającymi w ZUS.

W komunikacie zaznaczono, że w rozmowach nie mogą wziąć udziału przedstawiciele Związku Zawodowego Związkowej Alternatywy (ZA) w ZUS. Jak podano, powodem jest utrata uprawnień zakładowej organizacji związkowej w związku z niedopełnieniem obowiązku, o jakim mowa w art. 25(1) ust. 8 i 9 ustawy o związkach zawodowych.

"Związek, wobec wniesionych zastrzeżeń przez pracodawcę, nie uzupełniła braków formalnych we wniosku o ustalenie liczby członków na dzień 30 czerwca 2023 r. W następstwie sąd zwrócił dokument, co do którego miał zastrzeżenia. Zgodnie z przepisami oznacza to, że wniosek ten nie został w ogóle złożony przez związek. Skutkiem tego jest utrata uprawnień zakładowej organizacji związkowej" - wyjaśnił ZUS.

Jak dodał, wobec utraty uprawnień przez ZA w ZUS związek ten nie korzysta z uprawnień, które przysługują innym związkom zawodowym działającym w ZUS.

"W tej sytuacji pracodawca całkowicie zwolniony jest z obowiązku współdziałania z tą organizacją w zakresie indywidualnych stosunków pracy oraz w zakresie zbiorowego prawa pracy, w tym również uzgadniania zasad podziału środków na wynagrodzenia" - podkreślił Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta dla spółek - ranking
Najlepsze konta dla spółek - ranking

Komentarze (3)

dodaj komentarz
bha
Oby się podzielono bo wszyscy pracownicy te oszczędności wypracowali, nie tylko tzw. Góra.
szprotkafinansjery
Dyrektorzy dostaną nagrody, reszta uścisk reki kierownika :D

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki