REKLAMA

ZUS: Wnioski o tarczę można składać tylko drogą elektroniczną

2020-06-24 14:16
publikacja
2020-06-24 14:16
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Wnioski o tarczę antykryzysową, w tym o świadczenie postojowe, zwolnienie z obowiązku opłacania składek i o dodatek solidarnościowy, można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

Od środy wyłącznie za pośrednictwem PUE można przesyłać wnioski m.in. o dodatek solidarnościowy, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (wnioski do 30 czerwca), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej i o odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę. Takie zmiany wprowadziła tarcza antykryzysowa 4.0.

"Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja, w jaki sposób krok po kroku założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu" – wskazuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Zwraca uwagę, że coraz więcej osób korzysta z PUE. "Platforma Usług Elektronicznych stale się rozrasta. Od marca do czerwca założono ponad 600 tys. profili. Można tu więc mówić o rekordowych przyrostach, dlatego, że dotychczas przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie klienci ZUS założyli już ponad 4,2 mln profili na PUE" – mówi rzecznik.

Jak podkreśla, złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala uniknąć błędów. "Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku" – wyjaśnia Żebrowski.

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można bez wychodzenia z domu załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i o płatnościach. Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.(PAP)

Autorka: Olga Zakolska

ozk/ joz/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (3)

dodaj komentarz
edwinn
Tarcza finansowa okazała się realną i skuteczną pomocą, bo początkowo trochę w nią wątpiłem. Przeczytałem jednak cały regulamin na stronie pfr potem wniosek online I mam już finanse na ratowanie firmy.
samsza
Jeżeli urzędnik sam może rozliczyć PIT to i pracownik ZUS niech sam powypełnia te wnioski.
spedytor
żadamy dziedzicznosci skladek zgromadzonych w zusie dosc zabierania naszej wlasnosci

Powiązane: Tarcza antykryzysowa - najważniejsze wiadomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki