ZUS: Rekord w liczbie założonych profili na Platformie Usług Elektronicznych

2020-08-05 17:28
publikacja
2020-08-05 17:28
fot. Bartlomiej Kudowicz / FORUM

We wtorek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) zarejestrowało się rekordowe 100 tys. nowych użytkowników - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Założenie profilu jest niezbędne do tego, aby skorzystać z bonu turystycznego.

W środę ZUS poinformował, że dzień wcześniej na PUE zarejestrowało się 100 tys. nowych użytkowników - to rekord. Jest to związane m.in. z uruchomieniem bonu turystycznego. Na PUE ma swój profil już ok. 5 mln osób.

Od 1 sierpnia bon na platformie PUE ZUS mogą aktywować rodzice dzieci do 18. roku życia. Wystarczy, że po wejściu na PUE uzupełnią oni dane kontaktowe. Następnie aktywują bon i otrzymają kod, za pomocą którego będą mogli płacić podmiotom turystycznym. Każda płatność będzie potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym wysłanym SMS-em.

Jak dotąd Polacy aktywowali 363 tys. bonów. Złożyli także 19,1 tys. wniosków o dodatkowy bon w związku z posiadaniem przez dziecko stopnia niepełnoprawności. Rodzice dokonali 14 tys. płatności bonami na kwotę ok. 10,3 mln zł. Całkowicie wykorzystanych zostało 9,7 tys. bonów (za pomocą bonu można dokonywać płatności wielokrotnie aż do jego wyczerpania).

Świadczenie w formie bonu turystycznego jest przyznawane na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i "500 plus" im nie przysługuje.

Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością rodzice mogą liczyć na dodatkowy bon, również w wysokości 500 zł. Za pomocą bonu można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Profil na PUE można założyć m.in. za pomocą Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej ZUS. Jest tam także dostępny film, pokazujący jak założyć profil na PUE. Można również zadzwonić na specjalną infolinię ZUS (numery na stronie Zakładu).(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ dki/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
marcinkuu
Szkoda, że bonu nie da się łatwo wymienić na gotówkę, bo większość nie potrzebuje bonu tylko kasy na fajki i browar.
traderfr
Wreszcie artykuł z cyklu: Polacy rzucili się na...
specjalnie_zarejestrowany2
Teraz nie działa już nie tylko między 8-16 ale całą dobę:-)
onlyv8engine
się rzucili bo muszą a nie chcą. to jest różńica

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki