ZE PAK zdecydował o likwidacji kopalni węgla Adamów

2020-08-03 16:04
publikacja
2020-08-03 16:04
fot. Marek Wisniewski/Puls Biznesu / FORUM

Zarząd PAK KWB Adamów, spółki zależnej ZE PAK, zdecydował o rozwiązaniu i likwidacji Kopalni Węgla Brunatnego Adamów - podała spółka w komunikacie. Zgodnie z założeniami, wraz z końcem 2020 roku kopalnia Adamów zakończy wydobycie.

"W okresie swojej długoletniej działalności PAK KWB Adamów SA prowadziła wydobycie węgla brunatnego metodą odkrywkową na potrzeby elektrowni Adamów. Po zakończeniu, wraz z końcem 2017 roku, działalności przez elektrownię Adamów działalność PAK KWB Adamów SA została wydłużona z uwagi na pozostałe do wydobycia zasoby węgla i możliwości dostawy do elektrowni Pątnów. Jednak bieżąca i przewidywana sytuacja na rynku energii nie generują impulsów do utrzymywania obecnego potencjału w segmencie wydobycia" - podano w komunikacie.

Głównymi czynnikami wpływającymi na zmniejszającą się efektywność działalności są - jak podano - m.in. malejące zużycie energii, zawężająca się różnica pomiędzy ceną energii a ceną uprawnień do emisji CO2, dynamicznie rosnący import energii, a także rosnąca konkurencyjność gazowych i odnawialnych źródeł energii.

"W przypadku PAK KWB Adamów SA istotny jest również koszt dostawy węgla, który jest wyższy niż w przypadku dostaw z odkrywek eksploatowanych przez PAK KWB Konin SA" - podał ZE PAK w komunikacie.

Zgodnie z założeniami, wraz z końcem 2020 roku kopalnia Adamów zakończy wydobycie węgla, a co za tym idzie wystąpią przesłanki podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu spółki.

"Z chwilą podjęcia uchwały walnego zgromadzenia o rozwiązaniu następuje otwarcie likwidacji i rozpocznie się proces likwidacji. (...) Ważnym zakresem zadań związanych z likwidacją będzie inwentaryzacja i przygotowanie do sprzedaży majątku spółki. Zakłada się, że nieruchomości PAK KWB Adamów SA w możliwie dużym zakresie mogą zostać wykorzystane na realizację projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii" - podano w komunikacie.

ZE PAK posiada 99,35 proc. udziałów w PAK KWB Adamów. (PAP Biznes)

sar/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Górnictwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki