REKLAMA

ZBP w kontrze do prezydenta w sprawie płatności

2021-06-24 08:22
publikacja
2021-06-24 08:22
ZBP w kontrze do prezydenta w sprawie płatności
ZBP w kontrze do prezydenta w sprawie płatności
/ prnews

ZBP, opiniując prezydencki projekt ustawy dotyczący akceptacji płatności gotówkowych, uważa, że powinny zostać raczej stworzone narzędzia ułatwiające płatności bezgotówkowe.

W czerwcu Prezydent RP, na wniosek Prezesa NBP złożył w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych, dotyczący obowiązku akceptowania gotówki przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą w Polsce.

"Odnosząc się do propozycji wprowadzenia ustawowego obowiązku przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP (gotówką), pragnę zauważyć, że zasadne jest wprowadzenie odpowiednich narządzi ułatwiających dokonywania płatności w formie bezgotówkowej. Powszechne akceptowanie płatności bezgotówkowych okazało się szczególnie pożądane w czasie rozwoju pandemii koronawirusa" - uważa ZBP.

ZBP zwraca uwagę, że z uwagi na postępujący rozwój innowacji i wprowadzanie nowych narzędzi służących dokonywaniu szybkich i wygodnych płatności bezgotówkowych (płatności telefonem, blik) kierunek zmian legislacyjnych powinien zmierzać do wprowadzenia odpowiednich zmian, które będą zachęcać do płatności bezgotówkowych oraz sprzyjać upowszechnianiu infrastruktury płatniczej oraz sieci akceptantów bezgotówkowych instrumentów płatniczych w Polsce.

"Skupienie się na promocji płatności gotówkowych może spowodować niedoinwestowanie obszaru bezgotówkowego. To z kolei rodzi zagrożenie w postaci zarówno braku dalszego rozwoju istniejących rozwiązań bezgotówkowych, jak i braku środków na dywersyfikację rozwiązań z tego obszaru" - pisze ZBP.

"Zmiany przepisów w tym zakresie powinny dążyć do równouprawnienia obu form płatności, tak aby osoby zainteresowane mogły płacić za towary i usługi w jak najwygodniejszy dla siebie sposób. Możliwość wyboru danej formy płatności może zostać osiągnięta, jeśli przepisy prawa będą przewidywać obowiązek akceptowania zarówno płatności gotówkowej, jak i bezgotówkowej. Obecnie proponowane zapisy mogą zostać odczytane jako dyskryminacja obrotu bezgotówkowego" - dodaje.

Według projektu złożonej w Sejmie ustawy akceptant (przyjmujący płatność) nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy świadczenia usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze RP.

Odbiorca płatności nie mógłby nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty. (PAP Biznes)

map/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (6)

dodaj komentarz
qart
A ZBP niech się postara o ustawową rekompensatę dla klientów za brak dostępu do pieniędzy w czasie awarii.
zenonn
Wydającemu miesiecznie mniej niż średnia krajowa, głównie przelewem za opłaty stałe, kartą za codzienne zakupy, płatność gotówką jest obojętna. Używa gdy bezgotówkowe formy nie działają. By ją pozyskać musi szukać darmowego bankomatu. Pożytku z gotówki brak.
Komu zależy na gotówce? Tym co dostają łapówki?
qart
Ludzie tylko gotówka! Tylko gotówka zapewnia wolność, anonimowość i brak możliwości "wyłączenia". Płaćcie gdzie się da gotówką, trzeba opóźniać proces.
zenonn
Kamery są wszędzie. Wolność skończyła się dawno temu, gdy powstały plemiona.
zenonn
Spróbuj przywieźć walizkę banknotów do dealera samochodów i kupić nowe auto.
Jedynie zaliczka może być gotówką, pozostała wpłata tylko przelew.
Powód? Od wpłaty gotówki do banku diler musi zapłacić. Odsetek brak.
Problem nieistotny, niewielu kupuje nowe auto bez kredytu.
andregru
Bankierzy zawsze chcą coraz bardziej uzależnić ludzi od siebie . Na darmowe kiedyś konta w Bankach wprowadza się wysokie opłaty i już kasa dla Banków płynie szerokim strumieniem .

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki